FCK-keeper: Vi kan skabe et livslangt minde

Kampene i Superligaen er vigtigere for FCK end kampene mod Manchester City i Champions League, siger træneren.



FC København-målmand Mathew Ryan ser frem til onsdagens Champions League-kamp mod Manchester City med blandede følelser.

Australieren har mødt City syv gange, da han stod på mål for den engelske klub Brighton i årene fra 2017 til 2020. Det er endt med syv nederlag og en samlet målscore på 2-21.

Nu skal Ryan sammen med FCK forsøge at undgå en øretæve på Etihad.

– Jeg har lært på den hårde måde, at City er et godt hold. Men det er også en mulighed for os til at skabe et livslangt minde ved at gøre noget specielt.

– Det er den slags muligheder, der er mod den type af modstander i en turnering som Champions League, siger Ryan.

Han vil gerne tage den defensive præstation fra søndagens 1-0-sejr over AGF i Superligaen med til kampen i England.

– Hvis vi formår at skabe et resultat mod City, er det noget, vi som individer og som klub aldrig vil glemme. Det er den positivitet, vi skal fokusere på, siger Ryan.

Mohamed Daramy forventer en kamp, hvor FCK bliver presset langt tilbage på banen og skal forsvare sig.

– Vi ved jo godt, hvilken kamp det bliver. Det bliver en kamp, hvor vi skal kæmpe røven ud af bukserne, for at de ikke skal vinde. Det bliver selvfølgelig rigtigt svært. Det ved alle.

– Vi må ud og give vores bedste og ikke få en ordentlig røvfuld, som Manchester United gjorde, siger Daramy.

United tabte søndag 3-6 ude til City i Premier League. Og Daramy, der er fan af United, satser på at undgå en lignende ydmygelse.

– Det er jo altid fedt at møde de store hold, lige meget hvem man er fan af. Det bliver spændende at komme derover. Der er ikke nogen, der forventer noget. De skal vinde, og de skal jo nærmest smadre os.

– Vi skal ud og have det rigtige mindset og ikke blive for bange, og så har vi også en kamp i weekenden, påpeger Daramy.

På lørdag skal FCK møde FC Nordsjælland i Superligaen, og den vægtes højere af træner Jacob Neestrup.

– Jeg vil godt slå fast, at det absolut vigtigste er at vinde kampene i Superligaen.

– Men for at give os de bedste muligheder for at vinde på lørdag over FC Nordsjælland, så handler det for os om, at når vi sætter os i flyet på vej tilbage til København, skal vi gå ind med en god følelse.

– Vi skal gøre alt, hvad vi kan for at lave et overraskende resultat mod City, fastslår Neestrup.

/ritzau/



Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden