FCK-keeper: Vi kan skabe et livslangt minde

Kampene i Superligaen er vigtigere for FCK end kampene mod Manchester City i Champions League, siger træneren.



FC København-målmand Mathew Ryan ser frem til onsdagens Champions League-kamp mod Manchester City med blandede følelser.

Australieren har mødt City syv gange, da han stod på mål for den engelske klub Brighton i årene fra 2017 til 2020. Det er endt med syv nederlag og en samlet målscore på 2-21.

Nu skal Ryan sammen med FCK forsøge at undgå en øretæve på Etihad.

– Jeg har lært på den hårde måde, at City er et godt hold. Men det er også en mulighed for os til at skabe et livslangt minde ved at gøre noget specielt.

– Det er den slags muligheder, der er mod den type af modstander i en turnering som Champions League, siger Ryan.

Han vil gerne tage den defensive præstation fra søndagens 1-0-sejr over AGF i Superligaen med til kampen i England.

– Hvis vi formår at skabe et resultat mod City, er det noget, vi som individer og som klub aldrig vil glemme. Det er den positivitet, vi skal fokusere på, siger Ryan.

Mohamed Daramy forventer en kamp, hvor FCK bliver presset langt tilbage på banen og skal forsvare sig.

– Vi ved jo godt, hvilken kamp det bliver. Det bliver en kamp, hvor vi skal kæmpe røven ud af bukserne, for at de ikke skal vinde. Det bliver selvfølgelig rigtigt svært. Det ved alle.

– Vi må ud og give vores bedste og ikke få en ordentlig røvfuld, som Manchester United gjorde, siger Daramy.

United tabte søndag 3-6 ude til City i Premier League. Og Daramy, der er fan af United, satser på at undgå en lignende ydmygelse.

– Det er jo altid fedt at møde de store hold, lige meget hvem man er fan af. Det bliver spændende at komme derover. Der er ikke nogen, der forventer noget. De skal vinde, og de skal jo nærmest smadre os.

– Vi skal ud og have det rigtige mindset og ikke blive for bange, og så har vi også en kamp i weekenden, påpeger Daramy.

På lørdag skal FCK møde FC Nordsjælland i Superligaen, og den vægtes højere af træner Jacob Neestrup.

– Jeg vil godt slå fast, at det absolut vigtigste er at vinde kampene i Superligaen.

– Men for at give os de bedste muligheder for at vinde på lørdag over FC Nordsjælland, så handler det for os om, at når vi sætter os i flyet på vej tilbage til København, skal vi gå ind med en god følelse.

– Vi skal gøre alt, hvad vi kan for at lave et overraskende resultat mod City, fastslår Neestrup.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama