FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Viaplays eksperter er hårde mod FC København efter kollapset mod Viborg.



Efter to skuffende pointtab mod AaB og Sønderjyske så FC København ud til at på vej tilbage på rette spor, da ‘Løverne’ i søndagens udekamp mod Viborg FF kunne gå til pause med en 2-0-føring.

I anden halvleg kollapsede korthuset dog, og efter 3-2-nederlaget var der klar tale fra Jacob Neestrup, der slog fast, at nederlaget var FC Københavns egen skyld.

I Viaplays dækning efter kampen pegede ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Jacob Neestrup virkede ‘rystet’ over, at FC Københavns soliditet kunne ‘smuldre fuldstændigt’. Den udlægning var Thomas Gravesen ganske enig i.

– Han virker også en smule rådvild. Han kan slet ikke forstå eller sætte sig ind i, hvad det er, han har været vidne til. Fordi spillerne har jo leveret en rigtig fin første halvleg, som han siger, men de der første 20-25 minutter af anden halvleg, det er jo frygteligt at sidde og kigge på, lød det fra ‘Graver’.

Ifølge Peter Sørensen skal FC Københavns spillere i den grad til at hanke op i sig selv nu, hvor man har fire point op til rivalerne fra FC Midtjylland.

– FCK skal ikke rende rundt og være arrogante, for de har spillet en alt for dårlig sæson. Alt for mange har været alt for dårlige i den her sæson for FCK. De har ikke været mesterlige på noget tidspunkt, bortset fra måske i den hjemmekamp, de spiller mod FC Midtjylland, hvor jeg synes, at de betydeligt bedre end FC Midtjylland.

– Men de ikke har været suveræne, de ikke har været mesterlige og de har slet ikke fortjent at rende rundt og tale om en positiv arrogance, lød opsangen fra Peter Sørensen.

FC København har blot hentet to point i holdets seneste tre Superliga-kampe.

Du kan se klippet med eksperternes kritik i afspilleren over artiklen.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim