FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Viaplays eksperter er hårde mod FC København efter kollapset mod Viborg.



Efter to skuffende pointtab mod AaB og Sønderjyske så FC København ud til at på vej tilbage på rette spor, da ‘Løverne’ i søndagens udekamp mod Viborg FF kunne gå til pause med en 2-0-føring.

I anden halvleg kollapsede korthuset dog, og efter 3-2-nederlaget var der klar tale fra Jacob Neestrup, der slog fast, at nederlaget var FC Københavns egen skyld.

I Viaplays dækning efter kampen pegede ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Jacob Neestrup virkede ‘rystet’ over, at FC Københavns soliditet kunne ‘smuldre fuldstændigt’. Den udlægning var Thomas Gravesen ganske enig i.

– Han virker også en smule rådvild. Han kan slet ikke forstå eller sætte sig ind i, hvad det er, han har været vidne til. Fordi spillerne har jo leveret en rigtig fin første halvleg, som han siger, men de der første 20-25 minutter af anden halvleg, det er jo frygteligt at sidde og kigge på, lød det fra ‘Graver’.

Ifølge Peter Sørensen skal FC Københavns spillere i den grad til at hanke op i sig selv nu, hvor man har fire point op til rivalerne fra FC Midtjylland.

– FCK skal ikke rende rundt og være arrogante, for de har spillet en alt for dårlig sæson. Alt for mange har været alt for dårlige i den her sæson for FCK. De har ikke været mesterlige på noget tidspunkt, bortset fra måske i den hjemmekamp, de spiller mod FC Midtjylland, hvor jeg synes, at de betydeligt bedre end FC Midtjylland.

– Men de ikke har været suveræne, de ikke har været mesterlige og de har slet ikke fortjent at rende rundt og tale om en positiv arrogance, lød opsangen fra Peter Sørensen.

FC København har blot hentet to point i holdets seneste tre Superliga-kampe.

Du kan se klippet med eksperternes kritik i afspilleren over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Grønbæk hylder dansker

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet