Efter to skuffende pointtab mod AaB og Sønderjyske så FC København ud til at på vej tilbage på rette spor, da ‘Løverne’ i søndagens udekamp mod Viborg FF kunne gå til pause med en 2-0-føring.
I anden halvleg kollapsede korthuset dog, og efter 3-2-nederlaget var der klar tale fra Jacob Neestrup, der slog fast, at nederlaget var FC Københavns egen skyld.
I Viaplays dækning efter kampen pegede ekspert Kenneth Emil Petersen på, at Jacob Neestrup virkede ‘rystet’ over, at FC Københavns soliditet kunne ‘smuldre fuldstændigt’. Den udlægning var Thomas Gravesen ganske enig i.
– Han virker også en smule rådvild. Han kan slet ikke forstå eller sætte sig ind i, hvad det er, han har været vidne til. Fordi spillerne har jo leveret en rigtig fin første halvleg, som han siger, men de der første 20-25 minutter af anden halvleg, det er jo frygteligt at sidde og kigge på, lød det fra ‘Graver’.
Ifølge Peter Sørensen skal FC Københavns spillere i den grad til at hanke op i sig selv nu, hvor man har fire point op til rivalerne fra FC Midtjylland.
– FCK skal ikke rende rundt og være arrogante, for de har spillet en alt for dårlig sæson. Alt for mange har været alt for dårlige i den her sæson for FCK. De har ikke været mesterlige på noget tidspunkt, bortset fra måske i den hjemmekamp, de spiller mod FC Midtjylland, hvor jeg synes, at de betydeligt bedre end FC Midtjylland.
– Men de ikke har været suveræne, de ikke har været mesterlige og de har slet ikke fortjent at rende rundt og tale om en positiv arrogance, lød opsangen fra Peter Sørensen.
FC København har blot hentet to point i holdets seneste tre Superliga-kampe.
Du kan se klippet med eksperternes kritik i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
USA – Australien
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT