Tipsbladet i Parken
Lørdag blev en decideret mareridtsdag for FC København.
Ikke nok med at man led sæsonens første nederlag i Superligaen, da man hjemme i Parken tabte 1-3 til Silkeborg, så mistede man også Nicolai Boilesen til en skade i anden halvleg.
Skaden opstod i forbindelse med Alexander Linds 2-1-scoring, hvor Boilesen røg i græsset. Se episoden i afspilleren over artiklen.
Til Tipsbladet og den fremmødte presse var Jacob Neestrup tydelig ærgerlig over skaden, som han ikke kan sige noget om, da han ikke ved, hvad det er.
FC København er i forvejen en smule sårbare på positionen, da David Khocholava også er ukampdygtig, så spørgsmålet er, om Boilesens skade sender FCK på transfermarkedet her under en uge til lukning. Det kunne godt tyde på det, når man hører Jacob Neestrups svar efter kampen.
– Vi har sagt hele tiden, at vi monitorerer positionen. Lad os se med Boilesen. Men jeg bliver også nødt til at sige… Det er jo ikke fordi… Men vi har fem stoppere lige nu. Kevin Diks har gjort det fremragende som midtstopper. Det tror jeg, at alle kan se nu.
– Det er altså ikke sådan, at bare fordi vi er FC København, så kan vi… Vi har også en ramme af økonomi, der skal overholdes. Derfor monitorerer vi det, forklarer han.
Transfervinduet lukker på fredag, så københavnerne er ved at have en smule travlt, hvis der skal hentes en mand ind. Endnu har klubben ikke meldt noget ud angående omfanget af Boilesens skade.
– Hvad har vi gang i?
Det var en skidt dag på kontoret for FC København, som kollapsede i anden halvleg. Defensiven var sløj, og alle tre Silkeborg-mål kunne sagtens have været undgået.
Jacob Neestrup var tydeligt utilfreds med holdets struktur, som han også tager ansvaret for. Han lægger dog en lille dæmper på det. Han erkender dog, at han var en smule chokeret ude på sidelinjen.
– Det er først efter 2-1-scoringen, hvor jeg sidder med den der ”nå, hvad er det lige, vi har gang i nu”. Jeg føler, at deres mål, 1-1-målet lige før pausen og 2-1-målet stresser os til at gøre noget, vi ikke skal.
Også Rasmus Falk var utilfreds efter kampen, som han kalder et wakeup-call.
– Det er en dårlig præstation hele vejen rundt, og det er et wakeup-call på en måde, vi ikke havde ønsket.
– Vi ved godt, at vi ikke kommer til at spille flydende champagnefodbold over 45 kampe i en hel sæson. Det er vi fuldt ud bevidste om, men vi har en minimumsgrænse i forhold til nogle aftaler i holdet, afstande i holdet, disciplin og energi. Det er mere det, jeg er efter. Det er ikke i forhold til topniveauet. Det er jeg ikke bekymret for. I dag er vi for nemme at spille imod, forklarer han.
Det tegnede ellers til at blive en god dag for FCK, da Roony Bardghji bragte dem foran efter få minutter. Festen døde dog langsomt, men sikkert ud.
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
MEDIE
Jonas Wind er i København
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
