Tipsbladet i Parken
Lørdag blev en decideret mareridtsdag for FC København.
Ikke nok med at man led sæsonens første nederlag i Superligaen, da man hjemme i Parken tabte 1-3 til Silkeborg, så mistede man også Nicolai Boilesen til en skade i anden halvleg.
Skaden opstod i forbindelse med Alexander Linds 2-1-scoring, hvor Boilesen røg i græsset. Se episoden i afspilleren over artiklen.
Til Tipsbladet og den fremmødte presse var Jacob Neestrup tydelig ærgerlig over skaden, som han ikke kan sige noget om, da han ikke ved, hvad det er.
FC København er i forvejen en smule sårbare på positionen, da David Khocholava også er ukampdygtig, så spørgsmålet er, om Boilesens skade sender FCK på transfermarkedet her under en uge til lukning. Det kunne godt tyde på det, når man hører Jacob Neestrups svar efter kampen.
– Vi har sagt hele tiden, at vi monitorerer positionen. Lad os se med Boilesen. Men jeg bliver også nødt til at sige… Det er jo ikke fordi… Men vi har fem stoppere lige nu. Kevin Diks har gjort det fremragende som midtstopper. Det tror jeg, at alle kan se nu.
– Det er altså ikke sådan, at bare fordi vi er FC København, så kan vi… Vi har også en ramme af økonomi, der skal overholdes. Derfor monitorerer vi det, forklarer han.
Transfervinduet lukker på fredag, så københavnerne er ved at have en smule travlt, hvis der skal hentes en mand ind. Endnu har klubben ikke meldt noget ud angående omfanget af Boilesens skade.
– Hvad har vi gang i?
Det var en skidt dag på kontoret for FC København, som kollapsede i anden halvleg. Defensiven var sløj, og alle tre Silkeborg-mål kunne sagtens have været undgået.
Jacob Neestrup var tydeligt utilfreds med holdets struktur, som han også tager ansvaret for. Han lægger dog en lille dæmper på det. Han erkender dog, at han var en smule chokeret ude på sidelinjen.
– Det er først efter 2-1-scoringen, hvor jeg sidder med den der ”nå, hvad er det lige, vi har gang i nu”. Jeg føler, at deres mål, 1-1-målet lige før pausen og 2-1-målet stresser os til at gøre noget, vi ikke skal.
Også Rasmus Falk var utilfreds efter kampen, som han kalder et wakeup-call.
– Det er en dårlig præstation hele vejen rundt, og det er et wakeup-call på en måde, vi ikke havde ønsket.
– Vi ved godt, at vi ikke kommer til at spille flydende champagnefodbold over 45 kampe i en hel sæson. Det er vi fuldt ud bevidste om, men vi har en minimumsgrænse i forhold til nogle aftaler i holdet, afstande i holdet, disciplin og energi. Det er mere det, jeg er efter. Det er ikke i forhold til topniveauet. Det er jeg ikke bekymret for. I dag er vi for nemme at spille imod, forklarer han.
Det tegnede ellers til at blive en god dag for FCK, da Roony Bardghji bragte dem foran efter få minutter. Festen døde dog langsomt, men sikkert ud.
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
