Efter flere skuffelser: FCK tager første Superliga-sejr i denne sæson

Jonas Wind scorede to gange, da FCK søndag sejrede efter torsdagens skuffelse i Europa League-kvalifikationen.



Efter en sæsonstart fyldt med store skuffelser sikrede FC København sig søndag aften en yderst tiltrængt sejr.

På hjemmebane vandt FCK med 3-2 over FC Nordsjælland efter et velspillet og underholdende opgør i Superligaen.

Det var sæsonens første sejr for sidste sæsons sølvvindere.

Det var samtidig en lille oprejsning oven på torsdagens nederlag til kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen. Det nederlag betød, at FCK måtte vinke farvel til europæisk gruppespil i denne sæson.

FCK har efter søndagens sejr fire point efter fire kampe på Superligaens niendeplads. FCN har samme antal point og kampe på syvendepladsen.

Søndagens sene kamp blev overværet af et yderst begrænset antal tilskuere på grund af coronarestriktioner. De dikterer, at der maksimalt må være 500 personer på stadion – inklusive spillere og trænere.

FCK lignede fra kampens indledning et hold, der var opsat på at vaske torsdagens store skuffelse hurtigt af sig.

Københavnerne fandt hinanden godt i hurtige kombinationer, og der var blot spillet fem minutter, da de bragte sig foran.

Nicolai Boilesen blev spillet fri med en aflevering skråt tilbage i feltet og afsluttede mod mål. FCN’s Jacob Christensen rettede skuddet af med sin udstrakte fod, og bolden hoppede i mål til 1-0.

FCK sad også efterfølgende på spillet, men FCN var alligevel næste hold på måltavlen. En høj bold fandt Mohammed Diomande tæt på mål mellem FCK’s forsvarere, og han kunne nemt sende udligningen i kassen.

FCK fortsatte dog presset, og blandt andre Viktor Fischer så ud til at ville bevise, at klubben måske allerede råder over den type gennembrudsstærk offensivspiller, som FCK har set ud til at mangle den seneste tid.

Efter en halv times spil kom værterne også foran igen. En anden FCK’er, der har noget at bevise, Mohammed Daramy, brød godt fri på højre kant og fandt Jonas Wind, der sikkert sendte FCK på sejrskurs igen.

Efter pausen fortsatte målscoringen hurtigt i Parken.

Der var blot spillet to minutter af halvlegen, da et indlæg sejlede hele vejen over til FCN’s Martin Frese, der kunne heade bolden i mål til 2-2.

For tredje gang i kampen bragte FCK sig dog igen foran.

Det skete, da Viktor Fischer tilkæmpede sig et straffespark efter endnu en god aktion. Dommer Morten Krogh mente i første omgang ikke, at der var begået en forseelse, men efter VAR-gennemsyn var han ikke i tvivl.

Jonas Wind eksekverede i sikker stil med et hårdt skud til højre for sig selv.

Med knap 20 minutter tilbage troede Viktor Nelsson, at han havde bragt hjemmeholdet foran 4-2. Men endnu et VAR-gennemsyn viste, at forsvarsspilleren lige nøjagtig var offside.

FCK formåede dog at holde føringen og nuppe den tiltrængte sejr.

/ritzau/





Nu er han tilbage for Brøndby




LIVE

LIVE: Skriver kontrakt med FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Robert trækker overskrifter i udlandet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

‘De har grinet deres røv i laser’

Nu er han pludselig syg

Liverpool – Fulham

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Han er Superligaens ringeste målmand!

Mathias Zanka går viralt

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Har været uenig med Steve Cooper

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme