Efter en sæsonstart fyldt med store skuffelser sikrede FC København sig søndag aften en yderst tiltrængt sejr.
På hjemmebane vandt FCK med 3-2 over FC Nordsjælland efter et velspillet og underholdende opgør i Superligaen.
Det var sæsonens første sejr for sidste sæsons sølvvindere.
Det var samtidig en lille oprejsning oven på torsdagens nederlag til kroatiske Rijeka i Europa League-kvalifikationen. Det nederlag betød, at FCK måtte vinke farvel til europæisk gruppespil i denne sæson.
FCK har efter søndagens sejr fire point efter fire kampe på Superligaens niendeplads. FCN har samme antal point og kampe på syvendepladsen.
Søndagens sene kamp blev overværet af et yderst begrænset antal tilskuere på grund af coronarestriktioner. De dikterer, at der maksimalt må være 500 personer på stadion – inklusive spillere og trænere.
FCK lignede fra kampens indledning et hold, der var opsat på at vaske torsdagens store skuffelse hurtigt af sig.
Københavnerne fandt hinanden godt i hurtige kombinationer, og der var blot spillet fem minutter, da de bragte sig foran.
Nicolai Boilesen blev spillet fri med en aflevering skråt tilbage i feltet og afsluttede mod mål. FCN’s Jacob Christensen rettede skuddet af med sin udstrakte fod, og bolden hoppede i mål til 1-0.
FCK sad også efterfølgende på spillet, men FCN var alligevel næste hold på måltavlen. En høj bold fandt Mohammed Diomande tæt på mål mellem FCK’s forsvarere, og han kunne nemt sende udligningen i kassen.
FCK fortsatte dog presset, og blandt andre Viktor Fischer så ud til at ville bevise, at klubben måske allerede råder over den type gennembrudsstærk offensivspiller, som FCK har set ud til at mangle den seneste tid.
Efter en halv times spil kom værterne også foran igen. En anden FCK’er, der har noget at bevise, Mohammed Daramy, brød godt fri på højre kant og fandt Jonas Wind, der sikkert sendte FCK på sejrskurs igen.
Efter pausen fortsatte målscoringen hurtigt i Parken.
Der var blot spillet to minutter af halvlegen, da et indlæg sejlede hele vejen over til FCN’s Martin Frese, der kunne heade bolden i mål til 2-2.
For tredje gang i kampen bragte FCK sig dog igen foran.
Det skete, da Viktor Fischer tilkæmpede sig et straffespark efter endnu en god aktion. Dommer Morten Krogh mente i første omgang ikke, at der var begået en forseelse, men efter VAR-gennemsyn var han ikke i tvivl.
Jonas Wind eksekverede i sikker stil med et hårdt skud til højre for sig selv.
Med knap 20 minutter tilbage troede Viktor Nelsson, at han havde bragt hjemmeholdet foran 4-2. Men endnu et VAR-gennemsyn viste, at forsvarsspilleren lige nøjagtig var offside.
FCK formåede dog at holde føringen og nuppe den tiltrængte sejr.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
AGF – OB
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
NYHEDER
