FCK retter fokus mod venstre back og kant

FC København har lukket hullet efter Andreas Cornelius, men selvom Carsten V. Jensen nu er tilfreds med truppen, kigger man fortsat efter forstærkninger. 



FC København præsenterede torsdag Marvin Pourié som ny angriber i truppen. Dermed er de danske mestre blevet en angriber rigere og har udlignet antallet af målscorertyper efter afgangen af Andreas Cornelius. 

Sportsdirektør Carsten V. Jensen glæder sig således over tilgangen, der foreløbig sætter en stopper for klubbens jagt på en angriber. 

– Det giver lidt ro på den position. Der har været stort fokus på det, for det var aldrig planen, at Cornelius skulle væk. Vi må bare sande, at vi ikke bestemmer det alene, for der var nogle andre, der mente, at det skulle være anderledes. Sådan blev det. Der har været fokus på den position siden da, og det har handlet om, at vi skulle opfriske os selv på alternativer og så ellers gå i krig med at få dokumenteret det matriale vi har. Det var et job, der skulle gøres, og nu står vi i dag med Marvin. Det er jeg rigtig godt tilfreds med, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Dermed har sportsdirektøren ikke længere fokus på at finde en angriber, for selvom Marvin Pourié ikke er samme type angriber for Andreas Cornelius, udfylder han det hul, som den nuværende Cardiff-angriber efterlod. 

– Det er afløseren for den spiller, der mangler. Det er ikke en afløser på profilen, for N’Doye havde en profil, Cornelius havde en anden og nu kommer der en tredje med nogle andre kvaliteter. Vi gik ikke ud med et søgekriterium, der hed 195 centimeter i højde og hvad Cornelius ellers havde af kvaliteter. Vi gik ud for at finde mest muligt kvalitet på banen, og nu står vi med Marvin, der mere end til fulde har de ting, vi gerne vil have, siger Carsten V. Jensen, der er tilfreds med FCK’s offensiv som den ser ud nu. 

– Vi har masser alternativer i front. Der er rigtig mange at arbejde med, hvilket jeg ved, Ariël er glad for. Der er forskellige typer, men vi mangler måske noget højde. Det kan åbne for nogle andre mønstre, og det er jo spændende. Vi har masser af power i front nu, og der er ikke så meget fokus på det i forhold til transfervinduet. Vi retter nu fokus på de positioner, hvor vi har mindst balance på holdet, hvilket er på venstre back og venstre kant, siger sportsdirektøren. 

– Vi er altid på markedet på alle positioner, men vores fokus er nu på venstre back og venstre kant. Det betyder ikke, at vi nødvendigvis ender op med at gøre noget, men det er vores fokus. Vi ser, om muligheden er derude for at vi kan justere os og gøre os bedre stillet, og så har vi muligheden for det, tilføjer han. 

Derfor kan man ikke konstatere, at FC København er færdig med at handle i dette transfervindue. 

– Det kan man ikke, nej. Det slutter, når vinduet lukker. Det kan være, at der opstår en mulighed i sidste øjeblik, som vi ikke kan sige nej til, så vi bliver aldrig færdige. Dagen efter vinduet lukker, starter en ny proces jo med scouting og registreing og så videre. Det fortsætter som det altid har gjort, fastslår Carsten V. Jensen, der mener, at truppen lige nu lever op til det evige mål om ikke at være svækket i forhold til den forgangne sæson. 

– Det ser rigtig fint ud. Vi er vel midtvejs i vinduet nu, og det ser rigtig fint ud. Det må jeg sige. Vi har en super stærk trup, der er blevet skærpet. Vi har fået en profil i Mellberg, og så har vi fået en forward, der elsker at lave mål. Vi står godt rustet, og truppen er skarp. Man kan mærke, at det trækker mod ligastart. Der er kommet nogle nye personer ind i gruppen. Nyt blod giver nyt liv og ny konkurrencesituation. Det er rigtig godt, siger Carsten V. Jensen. 

FC København åbner sæsonen på søndag med en udekamp mod AaB.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Store spørgsmålstegn inden FCK

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Det er han ekstremt god til

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FCK bød på landsholdsmålmand

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’