FCK retter fokus mod venstre back og kant

FC København har lukket hullet efter Andreas Cornelius, men selvom Carsten V. Jensen nu er tilfreds med truppen, kigger man fortsat efter forstærkninger. 



FC København præsenterede torsdag Marvin Pourié som ny angriber i truppen. Dermed er de danske mestre blevet en angriber rigere og har udlignet antallet af målscorertyper efter afgangen af Andreas Cornelius. 

Sportsdirektør Carsten V. Jensen glæder sig således over tilgangen, der foreløbig sætter en stopper for klubbens jagt på en angriber. 

– Det giver lidt ro på den position. Der har været stort fokus på det, for det var aldrig planen, at Cornelius skulle væk. Vi må bare sande, at vi ikke bestemmer det alene, for der var nogle andre, der mente, at det skulle være anderledes. Sådan blev det. Der har været fokus på den position siden da, og det har handlet om, at vi skulle opfriske os selv på alternativer og så ellers gå i krig med at få dokumenteret det matriale vi har. Det var et job, der skulle gøres, og nu står vi i dag med Marvin. Det er jeg rigtig godt tilfreds med, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Dermed har sportsdirektøren ikke længere fokus på at finde en angriber, for selvom Marvin Pourié ikke er samme type angriber for Andreas Cornelius, udfylder han det hul, som den nuværende Cardiff-angriber efterlod. 

– Det er afløseren for den spiller, der mangler. Det er ikke en afløser på profilen, for N’Doye havde en profil, Cornelius havde en anden og nu kommer der en tredje med nogle andre kvaliteter. Vi gik ikke ud med et søgekriterium, der hed 195 centimeter i højde og hvad Cornelius ellers havde af kvaliteter. Vi gik ud for at finde mest muligt kvalitet på banen, og nu står vi med Marvin, der mere end til fulde har de ting, vi gerne vil have, siger Carsten V. Jensen, der er tilfreds med FCK’s offensiv som den ser ud nu. 

– Vi har masser alternativer i front. Der er rigtig mange at arbejde med, hvilket jeg ved, Ariël er glad for. Der er forskellige typer, men vi mangler måske noget højde. Det kan åbne for nogle andre mønstre, og det er jo spændende. Vi har masser af power i front nu, og der er ikke så meget fokus på det i forhold til transfervinduet. Vi retter nu fokus på de positioner, hvor vi har mindst balance på holdet, hvilket er på venstre back og venstre kant, siger sportsdirektøren. 

– Vi er altid på markedet på alle positioner, men vores fokus er nu på venstre back og venstre kant. Det betyder ikke, at vi nødvendigvis ender op med at gøre noget, men det er vores fokus. Vi ser, om muligheden er derude for at vi kan justere os og gøre os bedre stillet, og så har vi muligheden for det, tilføjer han. 

Derfor kan man ikke konstatere, at FC København er færdig med at handle i dette transfervindue. 

– Det kan man ikke, nej. Det slutter, når vinduet lukker. Det kan være, at der opstår en mulighed i sidste øjeblik, som vi ikke kan sige nej til, så vi bliver aldrig færdige. Dagen efter vinduet lukker, starter en ny proces jo med scouting og registreing og så videre. Det fortsætter som det altid har gjort, fastslår Carsten V. Jensen, der mener, at truppen lige nu lever op til det evige mål om ikke at være svækket i forhold til den forgangne sæson. 

– Det ser rigtig fint ud. Vi er vel midtvejs i vinduet nu, og det ser rigtig fint ud. Det må jeg sige. Vi har en super stærk trup, der er blevet skærpet. Vi har fået en profil i Mellberg, og så har vi fået en forward, der elsker at lave mål. Vi står godt rustet, og truppen er skarp. Man kan mærke, at det trækker mod ligastart. Der er kommet nogle nye personer ind i gruppen. Nyt blod giver nyt liv og ny konkurrencesituation. Det er rigtig godt, siger Carsten V. Jensen. 

FC København åbner sæsonen på søndag med en udekamp mod AaB.







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Bayern München – Real Madrid

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Langer ud efter Peter Sørensen

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

22 millioner kroner!

Arsenal – Sporting CP

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Den bedste handel i Superligaen!

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield