FCK sigter ikke efter CL-forstærkninger

FC København kommer ikke til at hente spillere, der skal styrke holdet forud for Champions League-turneringen.



FC København startede onsdag formiddag igen træningen op efter en velfortjent sommerpause ovenpå mesterskabet i sidste sæson. Spillerne var igennem en times let træning, og mens en stor håndfuld fans var mødt op for at se heltene i aktion, var det største opbud repræsenteret af medierne. Sportsdirektør Carsten V. Jensen havde også taget opstilling, og han kunne se en trænende trup, der så godt som er stærkt nok til næste sæsons udfordringer, hvor Superliga-titlen skal forsvares, mens efteråret også byder på Champions League-fodbold.

– Ja, det vil jeg mene. Det er tæt på i hvert fald. Jeg kan ikke sige, om der sker justeringer. Det vil der gøre sandsynligvis. Det skete de fleste vinduer bagudrettet, og jeg vil gætte på, at der også sker noget i det her vindue, og så er målsætningen, at vi ikke er svækkede og helst styrkede selvfølgelig, når vi når 1. september, hvad det så må indebære af justeringer, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk, mens spillerne pænt løber forbi under kyndig ledelse af den fysiske træner Anders Storskov.

Det har ellers været et tema, at klubben sandsynligvis vil hente en eller flere spillere, der kunne gå ind og højne niveauet, når holdet til september skal krydse klinger med nogle af Europas største mandskaber.

– Vi indretter ikke vores trup efter, at vi skal ud og spille Champions League. Det er ikke et mål i sig selv at gøre det. Vi har simpelthen ikke mulighed for at kunne gå ud og lave afgørende ting i forhold til, hvem der med sikkerhed vil gøre en forskel i Champions League. Det kan ikke lade sig gøre, lyder det videre fra Carsten V. Jensen.

Truppen som helhed skal være stærk nok til at kunne være med på hele fladen. Superliga, pokalturneringen, og så må der gerne være europæisk fodbold i København til foråret.

– Vi går ind i en sæson, hvor vi skal have en trup med en kvalitet, der gør, at vi kan forsvare vores danske mesterskab som det vigtigste, for det er det, der er forudsætningen for, at vi næste sæson igen kan spille internationalt. Og så er det selvfølgelig at spille europæisk, og denne gang er det Champions League, hvor målsætningen er at gøre det så godt som muligt og helst med europæiske kampe efter jul. Det bliver svært, men vi må se, om vi ikke kan rage en tredjeplads til os og lande i Europa League. Dertil kommer at komme så langt som muligt i pokalturneringen og helst vinde den, det er FC Københavns målsætning, og det er det, vi indretter vores hold efter. Det er ikke efter Champions League udelukkende, lyder det fra Carsten V. Jensen.

FC København starter Superligaen op den søndag den 21. juli, hvor de på udebane møder AaB. Omtrent en måned senere, den 29. august, bliver der i Monaco trukket lod til gruppespillet i Champions League. Kampene her spillet i løbet af efteråret.





– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS



Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker



Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring