Det store samtaleemne i Manchester tirsdag var, om Erling Haaland mon spiller, når FC København onsdag gæster Etihad Stadium i Champions League.
Manager Pep Guardiola sagde ikke noget om det, sikkerhedsvagten på stadion mente, at Haaland skal have en pause efter fuldt program hidtil i sæsonen, og så var der en bunke norske journalister, som meget gerne så deres store darling komme på banen.
Én ting er sikkert. Hvis det norske målmonster spiller, så får FCK sin sag for.
– Han er den bedste angriber i verden. Man ser ham ikke så meget i kampene, men når man ser på statistikken bagefter, har han scoret tre mål.
– Han er der bare altid, siger Viktor Claesson, der onsdag bærer anførerbindet for FCK, fordi Carlos Zeca er ude med en slem knæskade.
Svenskeren kan glæde sig over, at det formentlig ikke er ham, der får mest travlt med at stoppe nordmanden, der har scoret 17 mål i 10 kampe i Premier League og Champions League i denne sæson.
Det skal derimod Victor Kristiansen hjælpe med fra sin position på backen.
– Det bliver en stille og rolig opgave, sagde Victor Kristiansen tirsdag til stor morskab for de tilstedeværende på Etihad Stadium, inden han skruede en lidt mere alvorlig mine på.
– Han er helt fantastisk, og han kommer sikkert igennem på en eller anden måde. Men vi må prøve at være stærke i kollektivet og finde en eller anden mulighed for at smaske ham, siger Victor Kristiansen.
FCK-træner Jacob Neestrup, der onsdag står i spidsen for FCK for blot anden gang, har den holdning, at Manchester City mest af alt er et stærkt kollektiv. Men en målmaskine som Haaland kan man ikke ignorere, erkender han.
– Han har en kæmpe fysik og gode afslutninger. Han er god til at komme først til flade og høje indlæg. Han er en dygtig presspiller og er en stor holdspiller.
– For os handler det om at identificere hans typiske karakteristika og med den viden minimere hans muligheder for at komme i gode positioner, siger Jacob Neestrup.
Erling Haaland har gennem de seneste år leveret lidt af en fantomkarriere. I 2019 skiftede han fra Molde i Norge til Red Bull Salzburg i Østrig.
Der tog han Champions League med storm, da han i sine første fem kampe i 2019/20-sæsonen scorede otte mål. Præstationerne fik alle de store klubber til at finde pengepungen frem, og nordmanden valgte Dortmund.
Der scorede han 86 mål i 89 optrædener, inden Manchester City i sommer løb med hans underskrift. Siden har han blot løftet sit niveau yderligere.
Onsdag kan han gøre livet svært for FCK.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Afviser kæmpebud
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL