Ironisk FCK-profil: Det bliver stille og roligt

Der hersker tvivl om, hvorvidt Erling Haaland spiller mod FCK, men hvis han gør, bliver han en udfordring.



Det store samtaleemne i Manchester tirsdag var, om Erling Haaland mon spiller, når FC København onsdag gæster Etihad Stadium i Champions League.

Manager Pep Guardiola sagde ikke noget om det, sikkerhedsvagten på stadion mente, at Haaland skal have en pause efter fuldt program hidtil i sæsonen, og så var der en bunke norske journalister, som meget gerne så deres store darling komme på banen.

Én ting er sikkert. Hvis det norske målmonster spiller, så får FCK sin sag for.

– Han er den bedste angriber i verden. Man ser ham ikke så meget i kampene, men når man ser på statistikken bagefter, har han scoret tre mål.

– Han er der bare altid, siger Viktor Claesson, der onsdag bærer anførerbindet for FCK, fordi Carlos Zeca er ude med en slem knæskade.

Svenskeren kan glæde sig over, at det formentlig ikke er ham, der får mest travlt med at stoppe nordmanden, der har scoret 17 mål i 10 kampe i Premier League og Champions League i denne sæson.

Det skal derimod Victor Kristiansen hjælpe med fra sin position på backen.

– Det bliver en stille og rolig opgave, sagde Victor Kristiansen tirsdag til stor morskab for de tilstedeværende på Etihad Stadium, inden han skruede en lidt mere alvorlig mine på.

– Han er helt fantastisk, og han kommer sikkert igennem på en eller anden måde. Men vi må prøve at være stærke i kollektivet og finde en eller anden mulighed for at smaske ham, siger Victor Kristiansen.

FCK-træner Jacob Neestrup, der onsdag står i spidsen for FCK for blot anden gang, har den holdning, at Manchester City mest af alt er et stærkt kollektiv. Men en målmaskine som Haaland kan man ikke ignorere, erkender han.

– Han har en kæmpe fysik og gode afslutninger. Han er god til at komme først til flade og høje indlæg. Han er en dygtig presspiller og er en stor holdspiller.

– For os handler det om at identificere hans typiske karakteristika og med den viden minimere hans muligheder for at komme i gode positioner, siger Jacob Neestrup.

Erling Haaland har gennem de seneste år leveret lidt af en fantomkarriere. I 2019 skiftede han fra Molde i Norge til Red Bull Salzburg i Østrig.

Der tog han Champions League med storm, da han i sine første fem kampe i 2019/20-sæsonen scorede otte mål. Præstationerne fik alle de store klubber til at finde pengepungen frem, og nordmanden valgte Dortmund.

Der scorede han 86 mål i 89 optrædener, inden Manchester City i sommer løb med hans underskrift. Siden har han blot løftet sit niveau yderligere.

Onsdag kan han gøre livet svært for FCK.

/ritzau/







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

José Mourinho klarmelder dansker

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Nartey scorede igen for Lyon

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FCK-bænken var rasende!

Benfica – Real Madrid

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Chido Obi var ustyrlig

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia