Thorup før Torpedo: Tager det mega seriøst

FC København-træner Jess Thorup er ærgerlig over, at modstanderne for tiden kommer for let til deres mål.



Det hviderussiske fodboldhold Torpedo Zhodino bliver den første opgave for FC København i Europa i denne sæson.

FCK træder ind i anden runde i kvalifikationen til Conference League efter tredjepladsen i Superligaen i sidste sæson. Den første af to kampe spilles torsdag aften i Parken.

Den står dermed hverken på Champions League eller Europa League for FCK i denne sæson, men opgaven bliver ifølge træner Jess Thorup taget mindst lige så alvorligt.

– Den tager vi da mega seriøst. Når folk snakker om Conference League, så spørger de: Hvad fanden er det? Er det en eller anden miniputturnering? Men nej.

– Vi skal huske på, at de hold, vi kommer til at møde, er nogenlunde de samme hold, vi har mødt alle de andre år i kvalifikationen. Der er ikke noget ændret i det. Den hedder bare noget andet, siger Jess Thorup.

FCK er udråbt som storfavorit af bookmakerne mod Torpedo. I tredje runde skal FCK, hvis holdet vinder over hviderusserne, møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv eller FC Slovacko fra Tjekkiet.

Derefter skal FCK vinde et dobbeltopgør mere for at komme i gruppespillet, som estimeres til at give 25-35 millioner kroner i indtægter til klubkassen.

– Vi skal kæmpe, alt hvad vi kan for at komme igennem nåleøjet og ind til det her gruppespil, så vi får flere kampe, hvor den enkelte spiller kan blive styrket.

– Der er også noget økonomisk i det for klubben, og det er der, vi gerne vil hen. Så det er vores mål. Det skal vi lægge fundamentet for torsdag, siger Thorup.

Det kræver dog, at FCK bliver bedre til at lukke af bagude. I sidste sæson indkasserede holdet tredjeflest mål af alle i Superligaen – 53 – kun overgået af Lyngby og AC Horsens.

I søndags spillede FCK 2-2 hjemme mod AaB i den første kamp i denne superligasæson. Begge mål blev indkasseret efter personlige fejl i FCK-forsvaret.

– Lige nu giver vi modstanderne lidt for nemme mål på for små muligheder. Hvis de spiller os ud af banen eller hakker den op i krydset, så må vi tage hatten af og sige: Det var godt sparket ind.

– Lige nu kommer de for nemt til de mål, og det skal vi have gjort noget ved individuelt og som hold, siger Thorup.

Træneren kunne derfor godt drømme om rent bur i torsdagens kamp og måske også på søndag i Superligaen hjemme mod oprykkerne fra Silkeborg for at lukke munden på de kritikere, der peger på de defensive kvaler.

– Jeg kan godt mærke, at al fokus lige nu fra medier og fans er på mål imod os. Vi kan jo gøre os selv en tjeneste og starte med at spille et par kampe med clean sheet. Så vi kan få lukket butikken, siger Thorup.

FCK’s kamp mod Torpedo Zhodino spilles torsdag klokken 19 i Parken.

/ritzau/





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Randers FC – FC Fredericia

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Neestrup: ‘Fuck det!’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Stort slag for FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback