Det hviderussiske fodboldhold Torpedo Zhodino bliver den første opgave for FC København i Europa i denne sæson.
FCK træder ind i anden runde i kvalifikationen til Conference League efter tredjepladsen i Superligaen i sidste sæson. Den første af to kampe spilles torsdag aften i Parken.
Den står dermed hverken på Champions League eller Europa League for FCK i denne sæson, men opgaven bliver ifølge træner Jess Thorup taget mindst lige så alvorligt.
– Den tager vi da mega seriøst. Når folk snakker om Conference League, så spørger de: Hvad fanden er det? Er det en eller anden miniputturnering? Men nej.
– Vi skal huske på, at de hold, vi kommer til at møde, er nogenlunde de samme hold, vi har mødt alle de andre år i kvalifikationen. Der er ikke noget ændret i det. Den hedder bare noget andet, siger Jess Thorup.
FCK er udråbt som storfavorit af bookmakerne mod Torpedo. I tredje runde skal FCK, hvis holdet vinder over hviderusserne, møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv eller FC Slovacko fra Tjekkiet.
Derefter skal FCK vinde et dobbeltopgør mere for at komme i gruppespillet, som estimeres til at give 25-35 millioner kroner i indtægter til klubkassen.
– Vi skal kæmpe, alt hvad vi kan for at komme igennem nåleøjet og ind til det her gruppespil, så vi får flere kampe, hvor den enkelte spiller kan blive styrket.
– Der er også noget økonomisk i det for klubben, og det er der, vi gerne vil hen. Så det er vores mål. Det skal vi lægge fundamentet for torsdag, siger Thorup.
Det kræver dog, at FCK bliver bedre til at lukke af bagude. I sidste sæson indkasserede holdet tredjeflest mål af alle i Superligaen – 53 – kun overgået af Lyngby og AC Horsens.
I søndags spillede FCK 2-2 hjemme mod AaB i den første kamp i denne superligasæson. Begge mål blev indkasseret efter personlige fejl i FCK-forsvaret.
– Lige nu giver vi modstanderne lidt for nemme mål på for små muligheder. Hvis de spiller os ud af banen eller hakker den op i krydset, så må vi tage hatten af og sige: Det var godt sparket ind.
– Lige nu kommer de for nemt til de mål, og det skal vi have gjort noget ved individuelt og som hold, siger Thorup.
Træneren kunne derfor godt drømme om rent bur i torsdagens kamp og måske også på søndag i Superligaen hjemme mod oprykkerne fra Silkeborg for at lukke munden på de kritikere, der peger på de defensive kvaler.
– Jeg kan godt mærke, at al fokus lige nu fra medier og fans er på mål imod os. Vi kan jo gøre os selv en tjeneste og starte med at spille et par kampe med clean sheet. Så vi kan få lukket butikken, siger Thorup.
FCK’s kamp mod Torpedo Zhodino spilles torsdag klokken 19 i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Langer ud efter trænerlegende
I chok over Manchester United
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Køber engelsk klub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Medier revser Real Madrid-træner
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
