Det hviderussiske fodboldhold Torpedo Zhodino bliver den første opgave for FC København i Europa i denne sæson.
FCK træder ind i anden runde i kvalifikationen til Conference League efter tredjepladsen i Superligaen i sidste sæson. Den første af to kampe spilles torsdag aften i Parken.
Den står dermed hverken på Champions League eller Europa League for FCK i denne sæson, men opgaven bliver ifølge træner Jess Thorup taget mindst lige så alvorligt.
– Den tager vi da mega seriøst. Når folk snakker om Conference League, så spørger de: Hvad fanden er det? Er det en eller anden miniputturnering? Men nej.
– Vi skal huske på, at de hold, vi kommer til at møde, er nogenlunde de samme hold, vi har mødt alle de andre år i kvalifikationen. Der er ikke noget ændret i det. Den hedder bare noget andet, siger Jess Thorup.
FCK er udråbt som storfavorit af bookmakerne mod Torpedo. I tredje runde skal FCK, hvis holdet vinder over hviderusserne, møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv eller FC Slovacko fra Tjekkiet.
Derefter skal FCK vinde et dobbeltopgør mere for at komme i gruppespillet, som estimeres til at give 25-35 millioner kroner i indtægter til klubkassen.
– Vi skal kæmpe, alt hvad vi kan for at komme igennem nåleøjet og ind til det her gruppespil, så vi får flere kampe, hvor den enkelte spiller kan blive styrket.
– Der er også noget økonomisk i det for klubben, og det er der, vi gerne vil hen. Så det er vores mål. Det skal vi lægge fundamentet for torsdag, siger Thorup.
Det kræver dog, at FCK bliver bedre til at lukke af bagude. I sidste sæson indkasserede holdet tredjeflest mål af alle i Superligaen – 53 – kun overgået af Lyngby og AC Horsens.
I søndags spillede FCK 2-2 hjemme mod AaB i den første kamp i denne superligasæson. Begge mål blev indkasseret efter personlige fejl i FCK-forsvaret.
– Lige nu giver vi modstanderne lidt for nemme mål på for små muligheder. Hvis de spiller os ud af banen eller hakker den op i krydset, så må vi tage hatten af og sige: Det var godt sparket ind.
– Lige nu kommer de for nemt til de mål, og det skal vi have gjort noget ved individuelt og som hold, siger Thorup.
Træneren kunne derfor godt drømme om rent bur i torsdagens kamp og måske også på søndag i Superligaen hjemme mod oprykkerne fra Silkeborg for at lukke munden på de kritikere, der peger på de defensive kvaler.
– Jeg kan godt mærke, at al fokus lige nu fra medier og fans er på mål imod os. Vi kan jo gøre os selv en tjeneste og starte med at spille et par kampe med clean sheet. Så vi kan få lukket butikken, siger Thorup.
FCK’s kamp mod Torpedo Zhodino spilles torsdag klokken 19 i Parken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Trænerlegende stopper
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
