Det hviderussiske fodboldhold Torpedo Zhodino bliver den første opgave for FC København i Europa i denne sæson.
FCK træder ind i anden runde i kvalifikationen til Conference League efter tredjepladsen i Superligaen i sidste sæson. Den første af to kampe spilles torsdag aften i Parken.
Den står dermed hverken på Champions League eller Europa League for FCK i denne sæson, men opgaven bliver ifølge træner Jess Thorup taget mindst lige så alvorligt.
– Den tager vi da mega seriøst. Når folk snakker om Conference League, så spørger de: Hvad fanden er det? Er det en eller anden miniputturnering? Men nej.
– Vi skal huske på, at de hold, vi kommer til at møde, er nogenlunde de samme hold, vi har mødt alle de andre år i kvalifikationen. Der er ikke noget ændret i det. Den hedder bare noget andet, siger Jess Thorup.
FCK er udråbt som storfavorit af bookmakerne mod Torpedo. I tredje runde skal FCK, hvis holdet vinder over hviderusserne, møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv eller FC Slovacko fra Tjekkiet.
Derefter skal FCK vinde et dobbeltopgør mere for at komme i gruppespillet, som estimeres til at give 25-35 millioner kroner i indtægter til klubkassen.
– Vi skal kæmpe, alt hvad vi kan for at komme igennem nåleøjet og ind til det her gruppespil, så vi får flere kampe, hvor den enkelte spiller kan blive styrket.
– Der er også noget økonomisk i det for klubben, og det er der, vi gerne vil hen. Så det er vores mål. Det skal vi lægge fundamentet for torsdag, siger Thorup.
Det kræver dog, at FCK bliver bedre til at lukke af bagude. I sidste sæson indkasserede holdet tredjeflest mål af alle i Superligaen – 53 – kun overgået af Lyngby og AC Horsens.
I søndags spillede FCK 2-2 hjemme mod AaB i den første kamp i denne superligasæson. Begge mål blev indkasseret efter personlige fejl i FCK-forsvaret.
– Lige nu giver vi modstanderne lidt for nemme mål på for små muligheder. Hvis de spiller os ud af banen eller hakker den op i krydset, så må vi tage hatten af og sige: Det var godt sparket ind.
– Lige nu kommer de for nemt til de mål, og det skal vi have gjort noget ved individuelt og som hold, siger Thorup.
Træneren kunne derfor godt drømme om rent bur i torsdagens kamp og måske også på søndag i Superligaen hjemme mod oprykkerne fra Silkeborg for at lukke munden på de kritikere, der peger på de defensive kvaler.
– Jeg kan godt mærke, at al fokus lige nu fra medier og fans er på mål imod os. Vi kan jo gøre os selv en tjeneste og starte med at spille et par kampe med clean sheet. Så vi kan få lukket butikken, siger Thorup.
FCK’s kamp mod Torpedo Zhodino spilles torsdag klokken 19 i Parken.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
FC København-fans raser
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
