FCK ville have 8 mio. for Larsson

FC København ser ud til at have store tanker om forsvarsreserven Peter Larsson. Helsingborg var interesserede, men prisen var på otte millioner danske kroner.



FC København og Helsingborg har henover sommeren været i tæt kontakt. Først lejede FCK Larsson ud til Helsingborg, siden forsøgte danskerne at købe såvel angriberen Alexander Gerndt som forsvareren Marcus Nilsson, inden Helsingborg skulle forsøge at forhandle en købspris på plads om Peter Larsson.

Det lykkedes ikke, og bulletinerne gik på, at FCK forhøjede prisen, da man var utilfreds med Helsingborgs høje pris på Gerndt. Nu viser det sig så, at FC Københavns pris på forsvarsreserven Peter Larsson var på mere end otte millioner danske kroner. Det skriver Helsingborgs Dagblad.

– Selvfølgelig er han det beløb værd, og vi har tjent så mange penge efter at have solgt Joel Ekstrand, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, at vi godt kunne købe ham, siger Helsingborgs sportsdirektør, Jesper Jansson.

Men selv om Helsingborg måske havde pengene til at betale FC København, det de forlangte, så var handlen blevet betydeligt dyrere med moms, agentomkostninger, sign-on fee og en nettoløn, der skulle matche Larssons FCK-løn. Derfor trak Helsingborg sig.

– Du er nødt til at se på hele pakken, og derfor kunne det ikke løse sig. Det er ikke noget, som agenter eller andre tager hensyn til, men noget vi forventes at have styr på, siger Jansson.

Peter Larsson vendte tilbage til FC København for 11 dage siden, og da han spillede Europa League-kvalifikation med Helsingborg, er han ikke spilleberettiget for FCK i denne turnering.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i