FCK ville have 8 mio. for Larsson

FC København ser ud til at have store tanker om forsvarsreserven Peter Larsson. Helsingborg var interesserede, men prisen var på otte millioner danske kroner.



FC København og Helsingborg har henover sommeren været i tæt kontakt. Først lejede FCK Larsson ud til Helsingborg, siden forsøgte danskerne at købe såvel angriberen Alexander Gerndt som forsvareren Marcus Nilsson, inden Helsingborg skulle forsøge at forhandle en købspris på plads om Peter Larsson.

Det lykkedes ikke, og bulletinerne gik på, at FCK forhøjede prisen, da man var utilfreds med Helsingborgs høje pris på Gerndt. Nu viser det sig så, at FC Københavns pris på forsvarsreserven Peter Larsson var på mere end otte millioner danske kroner. Det skriver Helsingborgs Dagblad.

– Selvfølgelig er han det beløb værd, og vi har tjent så mange penge efter at have solgt Joel Ekstrand, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, at vi godt kunne købe ham, siger Helsingborgs sportsdirektør, Jesper Jansson.

Men selv om Helsingborg måske havde pengene til at betale FC København, det de forlangte, så var handlen blevet betydeligt dyrere med moms, agentomkostninger, sign-on fee og en nettoløn, der skulle matche Larssons FCK-løn. Derfor trak Helsingborg sig.

– Du er nødt til at se på hele pakken, og derfor kunne det ikke løse sig. Det er ikke noget, som agenter eller andre tager hensyn til, men noget vi forventes at have styr på, siger Jansson.

Peter Larsson vendte tilbage til FC København for 11 dage siden, og da han spillede Europa League-kvalifikation med Helsingborg, er han ikke spilleberettiget for FCK i denne turnering.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tottenham-flop i stor transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding