FCK ville have 8 mio. for Larsson

FC København ser ud til at have store tanker om forsvarsreserven Peter Larsson. Helsingborg var interesserede, men prisen var på otte millioner danske kroner.



FC København og Helsingborg har henover sommeren været i tæt kontakt. Først lejede FCK Larsson ud til Helsingborg, siden forsøgte danskerne at købe såvel angriberen Alexander Gerndt som forsvareren Marcus Nilsson, inden Helsingborg skulle forsøge at forhandle en købspris på plads om Peter Larsson.

Det lykkedes ikke, og bulletinerne gik på, at FCK forhøjede prisen, da man var utilfreds med Helsingborgs høje pris på Gerndt. Nu viser det sig så, at FC Københavns pris på forsvarsreserven Peter Larsson var på mere end otte millioner danske kroner. Det skriver Helsingborgs Dagblad.

– Selvfølgelig er han det beløb værd, og vi har tjent så mange penge efter at have solgt Joel Ekstrand, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, at vi godt kunne købe ham, siger Helsingborgs sportsdirektør, Jesper Jansson.

Men selv om Helsingborg måske havde pengene til at betale FC København, det de forlangte, så var handlen blevet betydeligt dyrere med moms, agentomkostninger, sign-on fee og en nettoløn, der skulle matche Larssons FCK-løn. Derfor trak Helsingborg sig.

– Du er nødt til at se på hele pakken, og derfor kunne det ikke løse sig. Det er ikke noget, som agenter eller andre tager hensyn til, men noget vi forventes at have styr på, siger Jansson.

Peter Larsson vendte tilbage til FC København for 11 dage siden, og da han spillede Europa League-kvalifikation med Helsingborg, er han ikke spilleberettiget for FCK i denne turnering.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Der er al mulig grund til bekymring

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM