FCK ville have 8 mio. for Larsson

FC København ser ud til at have store tanker om forsvarsreserven Peter Larsson. Helsingborg var interesserede, men prisen var på otte millioner danske kroner.



FC København og Helsingborg har henover sommeren været i tæt kontakt. Først lejede FCK Larsson ud til Helsingborg, siden forsøgte danskerne at købe såvel angriberen Alexander Gerndt som forsvareren Marcus Nilsson, inden Helsingborg skulle forsøge at forhandle en købspris på plads om Peter Larsson.

Det lykkedes ikke, og bulletinerne gik på, at FCK forhøjede prisen, da man var utilfreds med Helsingborgs høje pris på Gerndt. Nu viser det sig så, at FC Københavns pris på forsvarsreserven Peter Larsson var på mere end otte millioner danske kroner. Det skriver Helsingborgs Dagblad.

– Selvfølgelig er han det beløb værd, og vi har tjent så mange penge efter at have solgt Joel Ekstrand, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, at vi godt kunne købe ham, siger Helsingborgs sportsdirektør, Jesper Jansson.

Men selv om Helsingborg måske havde pengene til at betale FC København, det de forlangte, så var handlen blevet betydeligt dyrere med moms, agentomkostninger, sign-on fee og en nettoløn, der skulle matche Larssons FCK-løn. Derfor trak Helsingborg sig.

– Du er nødt til at se på hele pakken, og derfor kunne det ikke løse sig. Det er ikke noget, som agenter eller andre tager hensyn til, men noget vi forventes at have styr på, siger Jansson.

Peter Larsson vendte tilbage til FC København for 11 dage siden, og da han spillede Europa League-kvalifikation med Helsingborg, er han ikke spilleberettiget for FCK i denne turnering.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League