FC København og Helsingborg har henover sommeren været i tæt kontakt. Først lejede FCK Larsson ud til Helsingborg, siden forsøgte danskerne at købe såvel angriberen Alexander Gerndt som forsvareren Marcus Nilsson, inden Helsingborg skulle forsøge at forhandle en købspris på plads om Peter Larsson.
Det lykkedes ikke, og bulletinerne gik på, at FCK forhøjede prisen, da man var utilfreds med Helsingborgs høje pris på Gerndt. Nu viser det sig så, at FC Københavns pris på forsvarsreserven Peter Larsson var på mere end otte millioner danske kroner. Det skriver Helsingborgs Dagblad.
– Selvfølgelig er han det beløb værd, og vi har tjent så mange penge efter at have solgt Joel Ekstrand, Marcus Nilsson og Alexander Gerndt, at vi godt kunne købe ham, siger Helsingborgs sportsdirektør, Jesper Jansson.
Men selv om Helsingborg måske havde pengene til at betale FC København, det de forlangte, så var handlen blevet betydeligt dyrere med moms, agentomkostninger, sign-on fee og en nettoløn, der skulle matche Larssons FCK-løn. Derfor trak Helsingborg sig.
– Du er nødt til at se på hele pakken, og derfor kunne det ikke løse sig. Det er ikke noget, som agenter eller andre tager hensyn til, men noget vi forventes at have styr på, siger Jansson.
Peter Larsson vendte tilbage til FC København for 11 dage siden, og da han spillede Europa League-kvalifikation med Helsingborg, er han ikke spilleberettiget for FCK i denne turnering.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AaB dæmper superligaforventninger
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Stjerne sender Sverige videre ved VM
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TOPNYHED