FCK ville have Van Heerden tilbage

For cirka en måned siden forhørte FC København sig om muligheden for at få klubbens tidligere spiller, Elrio Van Heerden, tilbage i løveburet.



Fra 2002 til 2006 spillede en på daværende tidspunkt ung Elrio Van Heerden 39 kampe for FC København. Sydafrikaneren kom til de danske mestre som 19-årig, og som 22-årig var han væk igen. Solgt til den belgiske storklub Club Brügge.

Her spillede Van Heerden i tre-et-halvt år, indtil han sidste sommer tog et skridt op ad karrierestigen og rejste til Blackburn i den engelske Premier League. Den offensive midtbanespiller med de 33 landskampe for Sydafrika formåede dog aldrig at bevise sit værd i England, så han blev i januar måned solgt videre til tyrkiske Sivasspor, hvor det dog også har været tyndt med spilletid..

Derfor øjnede FC København for en måneds tid siden chancen for at få den i dag 27-årige spiller tilbage til Parken. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forhørte klubbens sportsdirektør, Carsten V. Jensen, sig om muligheden for at hente Van Heerden til FCK. Meget mere kom der dog ikke ud af sagen, og i dag forhandler Elrio Van Heerden i stedet om et skifte til en klub i Belgien.

FC København har i dette sommervindue forstærket sig med målmanden Kim Christensen, forsvarsspilleren Sölvi Ottesen og midtbaneslideren Claudemir.





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK tjener millioner på ung stopper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK-direktør får job i West Ham

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Mexico – England