FCK ville have Van Heerden tilbage

For cirka en måned siden forhørte FC København sig om muligheden for at få klubbens tidligere spiller, Elrio Van Heerden, tilbage i løveburet.



Fra 2002 til 2006 spillede en på daværende tidspunkt ung Elrio Van Heerden 39 kampe for FC København. Sydafrikaneren kom til de danske mestre som 19-årig, og som 22-årig var han væk igen. Solgt til den belgiske storklub Club Brügge.

Her spillede Van Heerden i tre-et-halvt år, indtil han sidste sommer tog et skridt op ad karrierestigen og rejste til Blackburn i den engelske Premier League. Den offensive midtbanespiller med de 33 landskampe for Sydafrika formåede dog aldrig at bevise sit værd i England, så han blev i januar måned solgt videre til tyrkiske Sivasspor, hvor det dog også har været tyndt med spilletid..

Derfor øjnede FC København for en måneds tid siden chancen for at få den i dag 27-årige spiller tilbage til Parken. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forhørte klubbens sportsdirektør, Carsten V. Jensen, sig om muligheden for at hente Van Heerden til FCK. Meget mere kom der dog ikke ud af sagen, og i dag forhandler Elrio Van Heerden i stedet om et skifte til en klub i Belgien.

FC København har i dette sommervindue forstærket sig med målmanden Kim Christensen, forsvarsspilleren Sölvi Ottesen og midtbaneslideren Claudemir.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Bayern – PSG

Dansk træner vinder stor pris

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’