FCK’erens svære efterår: Jeg havde det underligt

FC København-spilleren Rodrigo Huescas havde det svært i efteråret, da han var kommet sig over sin skade.



Han var fast mand i starten af sæsonen, hvor han spillede alle minutter i de første tre kampe i Superligaen, men så blev mexicanske Rodrigo Huescas, som FCK købte i Cruz Azul, skadet. Og siden havde han store problemer med at komme tilbage på holdkortet.

Nu åbner den 21-årige højre back lidt op for problemerne i efteråret.

Rodrigo Huescas er kommet sig helt over skaden og spillede fuld tid i mandagens sejr på 2-1 over Randers FC.

Og han slår indledningsvis fast over for Fox Sports Mexico, at han ikke har meget at klage over.

– Det har været utroligt – byen er meget smuk, siger Rodrigo Huescas om København og fortæller videre:

– Jeg har haft det godt, og der er en god stemning med mine holdkammerater. Det er vigtigt at være glad og være i en god følelsesmæssig tilstand.

Men det var altså ikke alt, der var fantastisk i efteråret.

Skaden var drilsk, og han var først klar til at spille igen sent i efteråret, hvor klimaet i Danmark er noget helt andet end i Mexico.

– Jeg havde det svært efter min skade. Da jeg kom tilbage, begyndte det at blive koldt, der var meget vind, og jeg havde det på visse tidspunkter underligt. Man skal tilpasse sig det hele – bolden og banen var den samme, men pludseligt gik det hele hurtigere, reflekterer Rodrigo Huescas.

Mexicaneren ser dog ud til at have fundet sine fødder igen, og han ligger med FC København på Superligaens førsteplads efter 18 af 32 runder.

FCK møder torsdag Heidenheim i Conference League – her skal det danske mandskab forsøge at vende et nederlag på 1-2 fra den første kamp.

*Tipsbladet har rettet i artiklen, da det i første omgang ikke fremgik, at det er fra et interview med Fox Sports.







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’