Solbakken hylder Jonas Wind: Han var enorm i dag

Jonas Wind har arbejdet hårdt i sin lange skadespause, og onsdagens FCK-målhelt får stor ros af Solbakken.



FC København-angriberen Jonas Wind var skadet fra august til juni, men dedikeret arbejde i genoptræningen har gjort, at han er kommet stærkere tilbage efter skaden.

En stigende formkurve kulminerede onsdag aften, da Wind scorede to gange i FC Københavns 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir i Europa League, så FCK kvalificerede sig til kvartfinalen.

– Der ligger en masse hårdt arbejde bag. Jeg har ikke ligget på den lade side, men jeg har arbejdet hårdt. Fysserne har også hjulpet mig, og jeg skylder dem måske noget rødvin, siger Jonas Wind på et pressemøde efter kampen.

Allerede i kampens fjerde minut kom han på måltavlen, da han kastede sig ind i et indlæg fra Guillermo Varela. I anden halvleg scorede han på straffespark, og generelt var han med sin gode fysik og stærke pasningsfødder en nøgle i FCK-offensiven.

FCK-manager Ståle Solbakken roser også Jonas Wind for både onsdagens pragtpræstation og for sliddet med at komme stærkere tilbage efter sin ti måneder lange skadespause.

– Han var enorm i dag. Det er han, når han får bevægelse omkring sig. Han har den samme speed som sin far (FCK’s team manager, Per Wind), så vi kan ikke sende ham i dybden.

– Men når han får lov til at vende på bolden og modstanderne går frem, så spiller han de kloge bolde.

– Jonas Wind var banens bedste i den lidt tilbagetrukne rolle. Vi fik boldene ind i mellemrummet og sørgede for, at vi blev retvendte i mellemrummet foran deres forsvar.

– Han er blevet stærkere i feltet efter sin skade. Han var lidt U17-agtig, da han kom frem, men han er blevet meget stærkere i feltet nu, siger Solbakken om den 21-årige angriber.

Den samlede 3-1-sejr over Basaksehir betyder, at FCK skal møde Manchester United på mandag i Köln.

Dermed er sommerferien i første omgang forkortet med fem dage, og går alt godt for FCK, kommer spillertruppen slet ikke på sommerferie i år. Det tager Jonas Wind med ophøjet ro.

– Vi kan jo blive nødt til at køre videre. Hvis vi går hele vejen, så er der ikke noget ferie. Men det har jeg ikke fokus på nu.

– Det bliver selvfølgelig svært at gå hele vejen, men mindre kan også gøre det, siger Jonas Wind.

Kvartfinalen er en del af et Final 8-stævne i Europa League. Derfor skal der ikke spilles returkamp mod Manchester United, men bare et enkelt opgør.

– Jeg tror umiddelbart, at vi har en større chance over en kamp. Over to kampe kan man bedre vise, hvem der er det bedste hold. Det er klart, at United er favoritter, men i en kamp kan alt ske. De kan få et tidligt rødt kort, og så ville den ligge til os, siger Jonas Wind.

/ritzau/





FC København byder på kantspiller




LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

FC København byder på kantspiller

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brøndby forhandler om stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

– Det er forfærdeligt

Manchester City køber landsholdsspiller

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Storklub lurer på Jonas Wind

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet