Solbakken hylder Jonas Wind: Han var enorm i dag

Jonas Wind har arbejdet hårdt i sin lange skadespause, og onsdagens FCK-målhelt får stor ros af Solbakken.



FC København-angriberen Jonas Wind var skadet fra august til juni, men dedikeret arbejde i genoptræningen har gjort, at han er kommet stærkere tilbage efter skaden.

En stigende formkurve kulminerede onsdag aften, da Wind scorede to gange i FC Københavns 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir i Europa League, så FCK kvalificerede sig til kvartfinalen.

– Der ligger en masse hårdt arbejde bag. Jeg har ikke ligget på den lade side, men jeg har arbejdet hårdt. Fysserne har også hjulpet mig, og jeg skylder dem måske noget rødvin, siger Jonas Wind på et pressemøde efter kampen.

Allerede i kampens fjerde minut kom han på måltavlen, da han kastede sig ind i et indlæg fra Guillermo Varela. I anden halvleg scorede han på straffespark, og generelt var han med sin gode fysik og stærke pasningsfødder en nøgle i FCK-offensiven.

FCK-manager Ståle Solbakken roser også Jonas Wind for både onsdagens pragtpræstation og for sliddet med at komme stærkere tilbage efter sin ti måneder lange skadespause.

– Han var enorm i dag. Det er han, når han får bevægelse omkring sig. Han har den samme speed som sin far (FCK’s team manager, Per Wind), så vi kan ikke sende ham i dybden.

– Men når han får lov til at vende på bolden og modstanderne går frem, så spiller han de kloge bolde.

– Jonas Wind var banens bedste i den lidt tilbagetrukne rolle. Vi fik boldene ind i mellemrummet og sørgede for, at vi blev retvendte i mellemrummet foran deres forsvar.

– Han er blevet stærkere i feltet efter sin skade. Han var lidt U17-agtig, da han kom frem, men han er blevet meget stærkere i feltet nu, siger Solbakken om den 21-årige angriber.

Den samlede 3-1-sejr over Basaksehir betyder, at FCK skal møde Manchester United på mandag i Köln.

Dermed er sommerferien i første omgang forkortet med fem dage, og går alt godt for FCK, kommer spillertruppen slet ikke på sommerferie i år. Det tager Jonas Wind med ophøjet ro.

– Vi kan jo blive nødt til at køre videre. Hvis vi går hele vejen, så er der ikke noget ferie. Men det har jeg ikke fokus på nu.

– Det bliver selvfølgelig svært at gå hele vejen, men mindre kan også gøre det, siger Jonas Wind.

Kvartfinalen er en del af et Final 8-stævne i Europa League. Derfor skal der ikke spilles returkamp mod Manchester United, men bare et enkelt opgør.

– Jeg tror umiddelbart, at vi har en større chance over en kamp. Over to kampe kan man bedre vise, hvem der er det bedste hold. Det er klart, at United er favoritter, men i en kamp kan alt ske. De kan få et tidligt rødt kort, og så ville den ligge til os, siger Jonas Wind.

/ritzau/





TransferLIVE: Man Utd spørger på kroatisk træner




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘Det er ret let at se’

FCK-emne smidt af holdet efter interview

– Det er forfærdeligt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok over Tottenham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Tyskere blitzer Nordlondon

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM