Solbakken hylder Jonas Wind: Han var enorm i dag

Jonas Wind har arbejdet hårdt i sin lange skadespause, og onsdagens FCK-målhelt får stor ros af Solbakken.



FC København-angriberen Jonas Wind var skadet fra august til juni, men dedikeret arbejde i genoptræningen har gjort, at han er kommet stærkere tilbage efter skaden.

En stigende formkurve kulminerede onsdag aften, da Wind scorede to gange i FC Københavns 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir i Europa League, så FCK kvalificerede sig til kvartfinalen.

– Der ligger en masse hårdt arbejde bag. Jeg har ikke ligget på den lade side, men jeg har arbejdet hårdt. Fysserne har også hjulpet mig, og jeg skylder dem måske noget rødvin, siger Jonas Wind på et pressemøde efter kampen.

Allerede i kampens fjerde minut kom han på måltavlen, da han kastede sig ind i et indlæg fra Guillermo Varela. I anden halvleg scorede han på straffespark, og generelt var han med sin gode fysik og stærke pasningsfødder en nøgle i FCK-offensiven.

FCK-manager Ståle Solbakken roser også Jonas Wind for både onsdagens pragtpræstation og for sliddet med at komme stærkere tilbage efter sin ti måneder lange skadespause.

– Han var enorm i dag. Det er han, når han får bevægelse omkring sig. Han har den samme speed som sin far (FCK’s team manager, Per Wind), så vi kan ikke sende ham i dybden.

– Men når han får lov til at vende på bolden og modstanderne går frem, så spiller han de kloge bolde.

– Jonas Wind var banens bedste i den lidt tilbagetrukne rolle. Vi fik boldene ind i mellemrummet og sørgede for, at vi blev retvendte i mellemrummet foran deres forsvar.

– Han er blevet stærkere i feltet efter sin skade. Han var lidt U17-agtig, da han kom frem, men han er blevet meget stærkere i feltet nu, siger Solbakken om den 21-årige angriber.

Den samlede 3-1-sejr over Basaksehir betyder, at FCK skal møde Manchester United på mandag i Köln.

Dermed er sommerferien i første omgang forkortet med fem dage, og går alt godt for FCK, kommer spillertruppen slet ikke på sommerferie i år. Det tager Jonas Wind med ophøjet ro.

– Vi kan jo blive nødt til at køre videre. Hvis vi går hele vejen, så er der ikke noget ferie. Men det har jeg ikke fokus på nu.

– Det bliver selvfølgelig svært at gå hele vejen, men mindre kan også gøre det, siger Jonas Wind.

Kvartfinalen er en del af et Final 8-stævne i Europa League. Derfor skal der ikke spilles returkamp mod Manchester United, men bare et enkelt opgør.

– Jeg tror umiddelbart, at vi har en større chance over en kamp. Over to kampe kan man bedre vise, hvem der er det bedste hold. Det er klart, at United er favoritter, men i en kamp kan alt ske. De kan få et tidligt rødt kort, og så ville den ligge til os, siger Jonas Wind.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

I chok: Har aldrig set lignende

LIVE: Viborg FF – FC København

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Mourinho tog røven på Zeca

FCM ansætter ny topboss

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nu svarer David Nielsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Deler nyt om fremtiden

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Arsenal-stjerne svarer igen

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

I svime over Filip Jørgensen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen