FC København-angriberen Jonas Wind var skadet fra august til juni, men dedikeret arbejde i genoptræningen har gjort, at han er kommet stærkere tilbage efter skaden.
En stigende formkurve kulminerede onsdag aften, da Wind scorede to gange i FC Københavns 3-0-sejr over Istanbul Basaksehir i Europa League, så FCK kvalificerede sig til kvartfinalen.
– Der ligger en masse hårdt arbejde bag. Jeg har ikke ligget på den lade side, men jeg har arbejdet hårdt. Fysserne har også hjulpet mig, og jeg skylder dem måske noget rødvin, siger Jonas Wind på et pressemøde efter kampen.
Allerede i kampens fjerde minut kom han på måltavlen, da han kastede sig ind i et indlæg fra Guillermo Varela. I anden halvleg scorede han på straffespark, og generelt var han med sin gode fysik og stærke pasningsfødder en nøgle i FCK-offensiven.
FCK-manager Ståle Solbakken roser også Jonas Wind for både onsdagens pragtpræstation og for sliddet med at komme stærkere tilbage efter sin ti måneder lange skadespause.
– Han var enorm i dag. Det er han, når han får bevægelse omkring sig. Han har den samme speed som sin far (FCK’s team manager, Per Wind), så vi kan ikke sende ham i dybden.
– Men når han får lov til at vende på bolden og modstanderne går frem, så spiller han de kloge bolde.
– Jonas Wind var banens bedste i den lidt tilbagetrukne rolle. Vi fik boldene ind i mellemrummet og sørgede for, at vi blev retvendte i mellemrummet foran deres forsvar.
– Han er blevet stærkere i feltet efter sin skade. Han var lidt U17-agtig, da han kom frem, men han er blevet meget stærkere i feltet nu, siger Solbakken om den 21-årige angriber.
Den samlede 3-1-sejr over Basaksehir betyder, at FCK skal møde Manchester United på mandag i Köln.
Dermed er sommerferien i første omgang forkortet med fem dage, og går alt godt for FCK, kommer spillertruppen slet ikke på sommerferie i år. Det tager Jonas Wind med ophøjet ro.
– Vi kan jo blive nødt til at køre videre. Hvis vi går hele vejen, så er der ikke noget ferie. Men det har jeg ikke fokus på nu.
– Det bliver selvfølgelig svært at gå hele vejen, men mindre kan også gøre det, siger Jonas Wind.
Kvartfinalen er en del af et Final 8-stævne i Europa League. Derfor skal der ikke spilles returkamp mod Manchester United, men bare et enkelt opgør.
– Jeg tror umiddelbart, at vi har en større chance over en kamp. Over to kampe kan man bedre vise, hvem der er det bedste hold. Det er klart, at United er favoritter, men i en kamp kan alt ske. De kan få et tidligt rødt kort, og så ville den ligge til os, siger Jonas Wind.
/ritzau/
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
FCK-bænken var rasende!
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
