Positiv udmelding fra FC Midtjylland-stjerne

Erik Sviatchenko oplevede ømhed og irritation i lysken mod Randers, men er i bedring før Braga-kamp.



Problemer med lysken tvang FC Midtjyllands anfører, Erik Sviatchenko, til at lade sig udskifte i pausen, da holdet søndag slog Randers 1-0 i Superligaen.

Med bare fire dage til udekampen mod portugisiske Braga satte det spørgsmålstegn ved hans deltagelse i Europa League-opgøret, men tirsdag er han optimistisk om udsigten til spilletid.

– Der er sket rigtig meget fra kampen til i dag i positiv forstand. Jeg har ikke den ømhed og irritation, jeg følte i pausen.

– Det ser fornuftigt ud, i forhold til at jeg kan stå i den bagkæde, og det vil jeg også rigtig gerne. Som udgangspunkt skal jeg spille, hvis ikke andet viser sig de næste dage, og det bliver forværret.

– Vi tager en beslutning op til kampen, men jeg rejser med til Portugal og regner med at stå der og føre holdet ind på banen, siger han.

Kampen mod Braga lå ikke i baghovedet, da den 29-årige forsvarsspiller lod sig udskifte, understreger han.

– Jeg tror ikke, at jeg tog beslutningen med henblik på torsdag. Det var mere for ikke at gøre det værre.

– Man bliver trods alt en lille smule klogere, når man har spillet lidt flere superligakampe. Så tager man måske noget i opløbet, før det udvikler sig til en reel skade, siger Sviatchenko, der i øvrigt blev matchvinder mod Randers med sin scoring til 1-0.

Midtjyderne spillede 1-1 med bulgarske Ludogorets i holdets første kamp i Europa League-gruppespillet og står med et point.

Foruden Ludogorets og Braga er FC Midtjylland i gruppe med Røde Stjerne fra Serbien.

/ritzau/





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

En voldsom ulighed

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen