Positiv udmelding fra FC Midtjylland-stjerne

Erik Sviatchenko oplevede ømhed og irritation i lysken mod Randers, men er i bedring før Braga-kamp.



Problemer med lysken tvang FC Midtjyllands anfører, Erik Sviatchenko, til at lade sig udskifte i pausen, da holdet søndag slog Randers 1-0 i Superligaen.

Med bare fire dage til udekampen mod portugisiske Braga satte det spørgsmålstegn ved hans deltagelse i Europa League-opgøret, men tirsdag er han optimistisk om udsigten til spilletid.

– Der er sket rigtig meget fra kampen til i dag i positiv forstand. Jeg har ikke den ømhed og irritation, jeg følte i pausen.

– Det ser fornuftigt ud, i forhold til at jeg kan stå i den bagkæde, og det vil jeg også rigtig gerne. Som udgangspunkt skal jeg spille, hvis ikke andet viser sig de næste dage, og det bliver forværret.

– Vi tager en beslutning op til kampen, men jeg rejser med til Portugal og regner med at stå der og føre holdet ind på banen, siger han.

Kampen mod Braga lå ikke i baghovedet, da den 29-årige forsvarsspiller lod sig udskifte, understreger han.

– Jeg tror ikke, at jeg tog beslutningen med henblik på torsdag. Det var mere for ikke at gøre det værre.

– Man bliver trods alt en lille smule klogere, når man har spillet lidt flere superligakampe. Så tager man måske noget i opløbet, før det udvikler sig til en reel skade, siger Sviatchenko, der i øvrigt blev matchvinder mod Randers med sin scoring til 1-0.

Midtjyderne spillede 1-1 med bulgarske Ludogorets i holdets første kamp i Europa League-gruppespillet og står med et point.

Foruden Ludogorets og Braga er FC Midtjylland i gruppe med Røde Stjerne fra Serbien.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Barcelona – Real Madrid

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub