FCM-angriber på besøg i Sverige: Derfor er han der

FC Midtjylland-angriber Astrit Selmani har meldt sin ankomst i Sverige, når sæsonen i Danmark er forbi.



Han er ikke i kamptruppen, når FC Midtjylland om kort tid møder Silkeborg IF, og der er heller ikke meget, der tyder på, at han er i planerne i sidste runde, hvor der venter et opgør mod OB.

Astrit Selmani har – som flere forudsagde inden forårssæsonen – ikke været den ønskede forstærkning i FC Midtjylland.

Angriberen er lejet Hapoel Beer Sheva, og når den lejeaftale løber ud om en måneds tid, er det også ventet, at han er færdig i FCM med fire kampe og nul mål på cv’et i den danske klub.

Selv om han i teorien skal tilbage til den israelske klub til sommer, er der ikke meget, der tyder på, at han indgår i planerne i Hapoel Beer Sheva. Så han skal efter alt at dømme finde sig en ny klub denne sommer.

Og måske kan det være Varberg fra Allsvenskan. 

Her spillede angriberen to år fra 2019 til 2021, og nu skriver svenske medier, at Astrit Selmani har meldt sin ankomst i Varberg.

– Han har bedt om billetter til kampen mod BK Häcken (5. juni), så han kommer til at være på lægterne – så meget kan jeg love. Men det er det eneste, han har bedt om, siger cheftræner Joakim Persson til mediet HN.

For selv om Varberg spiller i den bedste række, hvor man aktuelt er sidst, er det en spiller, som man lønmæssigt får svært ved at rekruttere.

– Han har et år igen af aftalen i Israel, og han tjener formentlig 50 procent af hele vores trups samlede løn. Jeg tror ikke, han er villig til at opgive sin løn for at komme hertil. I hvert fald ikke lige nu, siger Joakim Persson.

Astrit Selmani kan have tre kampe tilbage som FCM-spiller, da klubben – hvis den ender som nummer syv i Superligaen – får en kamp mod nummer fire om en plads i Europa i næste sæson.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

En sort plet på hans eftermæle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Henter Mads Junker

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

‘Et af de største danske resultater’