Han er ikke i kamptruppen, når FC Midtjylland om kort tid møder Silkeborg IF, og der er heller ikke meget, der tyder på, at han er i planerne i sidste runde, hvor der venter et opgør mod OB.
Astrit Selmani har – som flere forudsagde inden forårssæsonen – ikke været den ønskede forstærkning i FC Midtjylland.
Angriberen er lejet Hapoel Beer Sheva, og når den lejeaftale løber ud om en måneds tid, er det også ventet, at han er færdig i FCM med fire kampe og nul mål på cv’et i den danske klub.
Selv om han i teorien skal tilbage til den israelske klub til sommer, er der ikke meget, der tyder på, at han indgår i planerne i Hapoel Beer Sheva. Så han skal efter alt at dømme finde sig en ny klub denne sommer.
Og måske kan det være Varberg fra Allsvenskan.
Her spillede angriberen to år fra 2019 til 2021, og nu skriver svenske medier, at Astrit Selmani har meldt sin ankomst i Varberg.
– Han har bedt om billetter til kampen mod BK Häcken (5. juni), så han kommer til at være på lægterne – så meget kan jeg love. Men det er det eneste, han har bedt om, siger cheftræner Joakim Persson til mediet HN.
For selv om Varberg spiller i den bedste række, hvor man aktuelt er sidst, er det en spiller, som man lønmæssigt får svært ved at rekruttere.
– Han har et år igen af aftalen i Israel, og han tjener formentlig 50 procent af hele vores trups samlede løn. Jeg tror ikke, han er villig til at opgive sin løn for at komme hertil. I hvert fald ikke lige nu, siger Joakim Persson.
Astrit Selmani kan have tre kampe tilbage som FCM-spiller, da klubben – hvis den ender som nummer syv i Superligaen – får en kamp mod nummer fire om en plads i Europa i næste sæson.
LIVE
TransferLIVE: FCM afviser bud på kæmpestjerne
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
INTERVIEW