Han er ikke i kamptruppen, når FC Midtjylland om kort tid møder Silkeborg IF, og der er heller ikke meget, der tyder på, at han er i planerne i sidste runde, hvor der venter et opgør mod OB.
Astrit Selmani har – som flere forudsagde inden forårssæsonen – ikke været den ønskede forstærkning i FC Midtjylland.
Angriberen er lejet Hapoel Beer Sheva, og når den lejeaftale løber ud om en måneds tid, er det også ventet, at han er færdig i FCM med fire kampe og nul mål på cv’et i den danske klub.
Selv om han i teorien skal tilbage til den israelske klub til sommer, er der ikke meget, der tyder på, at han indgår i planerne i Hapoel Beer Sheva. Så han skal efter alt at dømme finde sig en ny klub denne sommer.
Og måske kan det være Varberg fra Allsvenskan.
Her spillede angriberen to år fra 2019 til 2021, og nu skriver svenske medier, at Astrit Selmani har meldt sin ankomst i Varberg.
– Han har bedt om billetter til kampen mod BK Häcken (5. juni), så han kommer til at være på lægterne – så meget kan jeg love. Men det er det eneste, han har bedt om, siger cheftræner Joakim Persson til mediet HN.
For selv om Varberg spiller i den bedste række, hvor man aktuelt er sidst, er det en spiller, som man lønmæssigt får svært ved at rekruttere.
– Han har et år igen af aftalen i Israel, og han tjener formentlig 50 procent af hele vores trups samlede løn. Jeg tror ikke, han er villig til at opgive sin løn for at komme hertil. I hvert fald ikke lige nu, siger Joakim Persson.
Astrit Selmani kan have tre kampe tilbage som FCM-spiller, da klubben – hvis den ender som nummer syv i Superligaen – får en kamp mod nummer fire om en plads i Europa i næste sæson.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE