FCM-boss driller CV: Han forsøger Lynge-strategien

FCM-direktør Claus Steinlein roser rivalen Brøndbys udvikling.



Det har været halvandet år med fart på, siden Global Football Holdings kom på banen som den nye hovedaktionær i Brøndby IF.

Brøndby IF købte massivt ind i 2023 og var også særdeles aktiv i sommertransfervinduet i 2022 med udsigt til den amerikansk-ledede overtagelse og igen i vintertransfervinduet i år, hvor Filip Bundgaard kom til på deadlinedag fra Randers FC.

Forude venter et mesterskabsslutspil med et tæt kapløb mellem Brøndby og rivalerne FC Midtjylland og FC København, der stadig er snævre favoritter til at slutte foran Jesper Sørensens mandskab.

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ser frem til kapløbet og driller skælmsk Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen for ikke helt at stå ved, hvor stor en titelbejler, Vestegnsklubben er.

– Brøndby har fået nye ejere, der er gået ind på fuld drøn. De startede sæsonen dårligt og har siden ligget i hjul.

– Jeg har mærke på CV, at hvor vi melder ud, at vi vil være mester, forsøger CV at køre Lynge Jakobsen-strategien med, at det slet ikke er en målsætning for dem, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Da vi kæmpede med AaB om mesterskabet i 2014 og var matematisk sikker på at blive mester med en runde tilbage, var Lynge nærmest stadig sådan: 'Nu må vi lige se, om vi kan vinde mesterskabet'. Den bruger CV lidt.

Alle tre vil det
Brøndby har skruet et solidt hold sammen, der indtil videre i sæsonen indkasserer færre mål end FC København og FC Midtjylland.

Brøndby har, som Tipsbladet har beskrevet, også Superligaens næstældste hold og rækker med stor tydelighed ud efter DM med en forventning om et minus på 110 til 140 millioner kroner for perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024.

Og det bliver et tæt kapløb til det sidste, tror Claus Steinlein.

– Brøndby har bygget et rigtig stærkt hold, og alle tre klubber ud efter mesterskabet. Hvem er gode til at få point i dårlige kampe, og hvem casher ind på de gode perioder.

– Jeg tror, det kan blive rigtig spændende, og at vi står med to klubber, der kan afgøre det i sidste runde. Vi ønsker, det bliver os, og de to andre klubber håber helt sikkert, at de vinder, siger Claus Steinlein.

Brøndby lagde ud med at slå FC Midtjylland 1-0 en mand i undertal det meste af kampen og hev igen tre point søndag aften i Viborg med Ohi Omoijuanfos mål i dommerens tillægsminutter.

Både FC Midtjylland og Brøndby IF har i grundspillet en positiv statistik mod andre klubber, der ligger i Top 6, mens FC København har mådeholdne 12 point i 10 kampe mod de toprivaler, man i april og maj skal møde yderligere 10 gange.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det er jeg træt af’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’