FCM-boss driller CV: Han forsøger Lynge-strategien

FCM-direktør Claus Steinlein roser rivalen Brøndbys udvikling.



Det har været halvandet år med fart på, siden Global Football Holdings kom på banen som den nye hovedaktionær i Brøndby IF.

Brøndby IF købte massivt ind i 2023 og var også særdeles aktiv i sommertransfervinduet i 2022 med udsigt til den amerikansk-ledede overtagelse og igen i vintertransfervinduet i år, hvor Filip Bundgaard kom til på deadlinedag fra Randers FC.

Forude venter et mesterskabsslutspil med et tæt kapløb mellem Brøndby og rivalerne FC Midtjylland og FC København, der stadig er snævre favoritter til at slutte foran Jesper Sørensens mandskab.

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ser frem til kapløbet og driller skælmsk Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen for ikke helt at stå ved, hvor stor en titelbejler, Vestegnsklubben er.

– Brøndby har fået nye ejere, der er gået ind på fuld drøn. De startede sæsonen dårligt og har siden ligget i hjul.

– Jeg har mærke på CV, at hvor vi melder ud, at vi vil være mester, forsøger CV at køre Lynge Jakobsen-strategien med, at det slet ikke er en målsætning for dem, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Da vi kæmpede med AaB om mesterskabet i 2014 og var matematisk sikker på at blive mester med en runde tilbage, var Lynge nærmest stadig sådan: 'Nu må vi lige se, om vi kan vinde mesterskabet'. Den bruger CV lidt.

Alle tre vil det
Brøndby har skruet et solidt hold sammen, der indtil videre i sæsonen indkasserer færre mål end FC København og FC Midtjylland.

Brøndby har, som Tipsbladet har beskrevet, også Superligaens næstældste hold og rækker med stor tydelighed ud efter DM med en forventning om et minus på 110 til 140 millioner kroner for perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024.

Og det bliver et tæt kapløb til det sidste, tror Claus Steinlein.

– Brøndby har bygget et rigtig stærkt hold, og alle tre klubber ud efter mesterskabet. Hvem er gode til at få point i dårlige kampe, og hvem casher ind på de gode perioder.

– Jeg tror, det kan blive rigtig spændende, og at vi står med to klubber, der kan afgøre det i sidste runde. Vi ønsker, det bliver os, og de to andre klubber håber helt sikkert, at de vinder, siger Claus Steinlein.

Brøndby lagde ud med at slå FC Midtjylland 1-0 en mand i undertal det meste af kampen og hev igen tre point søndag aften i Viborg med Ohi Omoijuanfos mål i dommerens tillægsminutter.

Både FC Midtjylland og Brøndby IF har i grundspillet en positiv statistik mod andre klubber, der ligger i Top 6, mens FC København har mådeholdne 12 point i 10 kampe mod de toprivaler, man i april og maj skal møde yderligere 10 gange.





LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Sonne vender tilbage

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen