Det har været halvandet år med fart på, siden Global Football Holdings kom på banen som den nye hovedaktionær i Brøndby IF.
Brøndby IF købte massivt ind i 2023 og var også særdeles aktiv i sommertransfervinduet i 2022 med udsigt til den amerikansk-ledede overtagelse og igen i vintertransfervinduet i år, hvor Filip Bundgaard kom til på deadlinedag fra Randers FC.
Forude venter et mesterskabsslutspil med et tæt kapløb mellem Brøndby og rivalerne FC Midtjylland og FC København, der stadig er snævre favoritter til at slutte foran Jesper Sørensens mandskab.
FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ser frem til kapløbet og driller skælmsk Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen for ikke helt at stå ved, hvor stor en titelbejler, Vestegnsklubben er.
– Brøndby har fået nye ejere, der er gået ind på fuld drøn. De startede sæsonen dårligt og har siden ligget i hjul.
– Jeg har mærke på CV, at hvor vi melder ud, at vi vil være mester, forsøger CV at køre Lynge Jakobsen-strategien med, at det slet ikke er en målsætning for dem, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Da vi kæmpede med AaB om mesterskabet i 2014 og var matematisk sikker på at blive mester med en runde tilbage, var Lynge nærmest stadig sådan: 'Nu må vi lige se, om vi kan vinde mesterskabet'. Den bruger CV lidt.
Alle tre vil det
Brøndby har skruet et solidt hold sammen, der indtil videre i sæsonen indkasserer færre mål end FC København og FC Midtjylland.
Brøndby har, som Tipsbladet har beskrevet, også Superligaens næstældste hold og rækker med stor tydelighed ud efter DM med en forventning om et minus på 110 til 140 millioner kroner for perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024.
Og det bliver et tæt kapløb til det sidste, tror Claus Steinlein.
– Brøndby har bygget et rigtig stærkt hold, og alle tre klubber ud efter mesterskabet. Hvem er gode til at få point i dårlige kampe, og hvem casher ind på de gode perioder.
– Jeg tror, det kan blive rigtig spændende, og at vi står med to klubber, der kan afgøre det i sidste runde. Vi ønsker, det bliver os, og de to andre klubber håber helt sikkert, at de vinder, siger Claus Steinlein.
Brøndby lagde ud med at slå FC Midtjylland 1-0 en mand i undertal det meste af kampen og hev igen tre point søndag aften i Viborg med Ohi Omoijuanfos mål i dommerens tillægsminutter.
Både FC Midtjylland og Brøndby IF har i grundspillet en positiv statistik mod andre klubber, der ligger i Top 6, mens FC København har mådeholdne 12 point i 10 kampe mod de toprivaler, man i april og maj skal møde yderligere 10 gange.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Real Madrid taber
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal