FCM-boss driller CV: Han forsøger Lynge-strategien

FCM-direktør Claus Steinlein roser rivalen Brøndbys udvikling.



Det har været halvandet år med fart på, siden Global Football Holdings kom på banen som den nye hovedaktionær i Brøndby IF.

Brøndby IF købte massivt ind i 2023 og var også særdeles aktiv i sommertransfervinduet i 2022 med udsigt til den amerikansk-ledede overtagelse og igen i vintertransfervinduet i år, hvor Filip Bundgaard kom til på deadlinedag fra Randers FC.

Forude venter et mesterskabsslutspil med et tæt kapløb mellem Brøndby og rivalerne FC Midtjylland og FC København, der stadig er snævre favoritter til at slutte foran Jesper Sørensens mandskab.

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ser frem til kapløbet og driller skælmsk Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen for ikke helt at stå ved, hvor stor en titelbejler, Vestegnsklubben er.

– Brøndby har fået nye ejere, der er gået ind på fuld drøn. De startede sæsonen dårligt og har siden ligget i hjul.

– Jeg har mærke på CV, at hvor vi melder ud, at vi vil være mester, forsøger CV at køre Lynge Jakobsen-strategien med, at det slet ikke er en målsætning for dem, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Da vi kæmpede med AaB om mesterskabet i 2014 og var matematisk sikker på at blive mester med en runde tilbage, var Lynge nærmest stadig sådan: 'Nu må vi lige se, om vi kan vinde mesterskabet'. Den bruger CV lidt.

Alle tre vil det
Brøndby har skruet et solidt hold sammen, der indtil videre i sæsonen indkasserer færre mål end FC København og FC Midtjylland.

Brøndby har, som Tipsbladet har beskrevet, også Superligaens næstældste hold og rækker med stor tydelighed ud efter DM med en forventning om et minus på 110 til 140 millioner kroner for perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024.

Og det bliver et tæt kapløb til det sidste, tror Claus Steinlein.

– Brøndby har bygget et rigtig stærkt hold, og alle tre klubber ud efter mesterskabet. Hvem er gode til at få point i dårlige kampe, og hvem casher ind på de gode perioder.

– Jeg tror, det kan blive rigtig spændende, og at vi står med to klubber, der kan afgøre det i sidste runde. Vi ønsker, det bliver os, og de to andre klubber håber helt sikkert, at de vinder, siger Claus Steinlein.

Brøndby lagde ud med at slå FC Midtjylland 1-0 en mand i undertal det meste af kampen og hev igen tre point søndag aften i Viborg med Ohi Omoijuanfos mål i dommerens tillægsminutter.

Både FC Midtjylland og Brøndby IF har i grundspillet en positiv statistik mod andre klubber, der ligger i Top 6, mens FC København har mådeholdne 12 point i 10 kampe mod de toprivaler, man i april og maj skal møde yderligere 10 gange.



Skal han allerede væk fra Tottenham?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Riemer svarer på Tøftings kritik

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Steve Coopers højre hånd afviser

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Hylder ny United-spiller

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Forventer friske danskere efter fiasko