Det har været halvandet år med fart på, siden Global Football Holdings kom på banen som den nye hovedaktionær i Brøndby IF.
Brøndby IF købte massivt ind i 2023 og var også særdeles aktiv i sommertransfervinduet i 2022 med udsigt til den amerikansk-ledede overtagelse og igen i vintertransfervinduet i år, hvor Filip Bundgaard kom til på deadlinedag fra Randers FC.
Forude venter et mesterskabsslutspil med et tæt kapløb mellem Brøndby og rivalerne FC Midtjylland og FC København, der stadig er snævre favoritter til at slutte foran Jesper Sørensens mandskab.
FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein ser frem til kapløbet og driller skælmsk Brøndbys sportsdirektør Carsten V. Jensen for ikke helt at stå ved, hvor stor en titelbejler, Vestegnsklubben er.
– Brøndby har fået nye ejere, der er gået ind på fuld drøn. De startede sæsonen dårligt og har siden ligget i hjul.
– Jeg har mærke på CV, at hvor vi melder ud, at vi vil være mester, forsøger CV at køre Lynge Jakobsen-strategien med, at det slet ikke er en målsætning for dem, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Da vi kæmpede med AaB om mesterskabet i 2014 og var matematisk sikker på at blive mester med en runde tilbage, var Lynge nærmest stadig sådan: 'Nu må vi lige se, om vi kan vinde mesterskabet'. Den bruger CV lidt.
Alle tre vil det
Brøndby har skruet et solidt hold sammen, der indtil videre i sæsonen indkasserer færre mål end FC København og FC Midtjylland.
Brøndby har, som Tipsbladet har beskrevet, også Superligaens næstældste hold og rækker med stor tydelighed ud efter DM med en forventning om et minus på 110 til 140 millioner kroner for perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024.
Og det bliver et tæt kapløb til det sidste, tror Claus Steinlein.
– Brøndby har bygget et rigtig stærkt hold, og alle tre klubber ud efter mesterskabet. Hvem er gode til at få point i dårlige kampe, og hvem casher ind på de gode perioder.
– Jeg tror, det kan blive rigtig spændende, og at vi står med to klubber, der kan afgøre det i sidste runde. Vi ønsker, det bliver os, og de to andre klubber håber helt sikkert, at de vinder, siger Claus Steinlein.
Brøndby lagde ud med at slå FC Midtjylland 1-0 en mand i undertal det meste af kampen og hev igen tre point søndag aften i Viborg med Ohi Omoijuanfos mål i dommerens tillægsminutter.
Både FC Midtjylland og Brøndby IF har i grundspillet en positiv statistik mod andre klubber, der ligger i Top 6, mens FC København har mådeholdne 12 point i 10 kampe mod de toprivaler, man i april og maj skal møde yderligere 10 gange.
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG