FCM tager et stort skridt i afgørende kampe i CL-kvalifikation

FC Midtjylland leverede en god præstation, da det blev til 0-0 ude mod Slavia Prag i CL-kvalifikationen.



De danske mestre fra FC Midtjylland sikrede sig tirsdag aften et fint udgangspunkt i jagten på deltagelse i Champions Leagues gruppespil.

Midtjyderne fik således 0-0 på udebane mod Slavia Prag i den første af to playoffkampe om adgang til den fornemme klubturnering.

Den samlede vinder kvalificerer sig til gruppespillet i Champions League, mens taberen får lov til at spille Europa League.

FCM har på sin vej mod playoffrunden besejret bulgarske Ludogorets og schweiziske Young Boys. De seneste to sæsoners tjekkiske mestre fra Prag er derimod trådt direkte ind i playoffrunden.

FCM var i tirsdagens opgør uden nyindkøbet Pione Sisto i startopstillingen. Den 25-årige dansker, der er vendt hjem til FCM fra Celta Vigo, blev ellers matchvinder i holdets seneste kamp i Superligaen.

I stedet var Awer Mabil og Anders Dreyer valgt på de to kanter.

Første halvleg var en jævnbyrdig affære, hvor de helt store chancer udeblev.

Slavia Prag havde en række forsøg fra distancen, men de var alle inden for FCM-målmand Jesper Hansens rækkevidde.

Fem minutter inde i anden halvleg fik de midtjyske gæster en stor chance. Den brasilianske kreatør Evander sendte et frispark ind mod angriber Sory Kaba, der dog manglede den fornødne skarphed i situationen.

Bedre var Kabas forsøg, da han godt fem minutter senere fik panden på et nyt indlæg. Prags målmand fik dog lige nøjagtigt reddet forsøget.

Efter 66 minutter blev Pione Sisto sendt på banen i stedet for Anders Dreyer. Sisto indtog pladsen på venstre kant, mens Mabil rykkede over på højre.

Mod slutningen af kampen fik FCM lagt et god pres mod tjekkerne.

Kaba fik en stor mulighed, men angriberens aflevering på tværs blev ikke skarp nok. Kort efter var FCM-anfører Erik Sviatchenko tæt på, men hans ellers gode afslutning blev reddet over overliggeren.

Til allersidst var både Prag og FC Midtjylland tæt på at tage sejren, men det endte altså målløst i den tjekkiske hovedstad.

Andet og afgørende opgør spilles 30. september i Herning.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– Vi har alle fejlet

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona