Det har taget noget længere tid end ønsket for Stefan Gartenmann at få sit gennembrud i FC Midtjylland.
Der var fremdrift og fuld fart på karrieren, da den 26-årige midterforsvarer sidste sommer kom til FCM som en transferfri spiller, efter at hans kontrakt var udløbet i Sønderjyske.
Planen var at drage til udlandet, men han blev lokket af FCM, der skulle ud at spille i Europa.
Det er dog først nu, at Gartenmann for alvor er begyndt at vise sine evner, hvilket portugisiske Sporting fik at føle for en uge siden.
Her var Gartenmann med til at holde modstanderne på et minimum af chancer i en 1-1-kamp, der betyder, at FCM torsdag aften på hjemmebane har en fin chance for at spille sig videre i Europa League.
– Det har været dejligt at få lov til at være en betydende del af truppen.
– Det har krævet hårdt arbejde – både mentalt og på træningsbanen. Jeg var ude i den yderste periferi i en periode i efteråret. Det har heldigvis vist sig, at når man arbejder hårdt og tror på det, så lykkes det også tit.
– At jeg så er endt med at få så meget positiv omtale, som jeg har fået den seneste tid, det overrasker mig en smule. Men det er selvfølgelig rart, og det sætter jeg stor pris på, siger Stefan Gartenmann.
Midterforsvareren fortæller, at det hurtigt begyndte at gå skævt for ham, efter at han i slutningen af juni 2022 indgik en treårig kontrakt med FCM. Træningen gik ikke som ventet.
– Superligatruppen havde været i gang i to uger, da jeg blev hentet.
– Jeg havde hele tiden to uger, jeg skulle indhente, og sådan var det i store dele af opstarten, og jeg fik aldrig indhentet det. Det betød også, at selvtilliden fik et knæk, forklarer Gartenmann.
Herefter kom han ind i en negativ spiral, hvor ondt blev værre.
– I store dele af efteråret manglede jeg selvtillid. Selvtillid får man ved at spille og præstere godt, men hvor skulle jeg hente den?
– Det skulle være i små fragmenter af træningen, men antallet af træninger var begrænset på grund af et tæt kampprogram. Det gav ikke mange gode muligheder for at spille mig ind i varmen og opbygge selvtillid, forklarer han.
Chancen kom i den sidste gruppekamp i Europa Leagues gruppespil mod Sturm Graz i november. Henrik Dalsgaard blev skadet under opvarmningen, og Gartenmann blev sendt på banen.
Det endte med en 2-0-sejr til FCM og avancement til knockoutkampene mod Sporting.
Og Gartenmann har siden sejren over Sturm Graz været stort set fast mand i midtjydernes midterforsvar.
– Jeg kom på holdet i slutningen af efteråret, og det er formentlig også det, jeg kapitaliserer af nu. Og så har jeg gjort det godt i vinterpausen og opstarten, så formen er, hvor den skal være, siger han.
Stefan Gartenmann får ros af cheftræner Albert Capelles, for den måde han har tacklet forløbet i FCM på.
– Det taler for sig selv, og Gartenmann fortjener det.
– Jeg kan godt lide, at han valgte at træne hårdere for at gøre valget svært for træneren, da han blev fravalgt til kampene. Som træner kan man godt lide spillere, der kæmper for at komme i startopstillingen, siger Capellas.
Torsdagens modstander Sporting sluttede i efteråret som treer i holdets gruppe i Champions League, hvilket har sendt portugiserne over i Europa Leagues knockoutfase.
FCM sluttede som toer i en Europa League-gruppe, der ud over Sturm Graz også havde deltagelse af Feyenoord og Lazio.
Vinderen af opgøret går videre til ottendedelsfinalerne i Europa League.
Der er kampstart i Herning torsdag klokken 18.45.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
– Han fik et lortetilbud fra OB
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til