FCM vil beholde ham – skal mange penge på bordet

FC Midtjylland står foran en hektisk sommer med mange udskiftninger, og sportschef Svend Graversen håber på at holde på et af de større navne, man allerede har fået ind ad døren.



Svenske Kristoffer Olsson spillede en god kamp, da FC Midtjyllands i mandags vandt en sikker sejr på 3-0 over Silkeborg IF.

Midtbanespilleren har spillet fuld tid i 13 af sine 19 Superliga-kampe i denne ombæring, der er svenskerens anden i FC Midtjylland.

Han havde et lovende men på flere måder også frustrerende ophold i FC Midtjylland, da han første gang var i klubben som purung midtbanespiller frisk fra Arsenal i 2014.

Midtbanespilleren var en af de første, FC Midtjylland fik fingre i med den dengang helt nye hovedaktionær Matthew Benham og dennes apparat i London i ryggen, men trods gode kampe og medvirken til FCM’s første DM-guld og et åbenlyst fodboldtalent fik Olsson ikke det store gennembrud, før han i 2017 blev solgt til AIK for et pænt millionbeløb.

Nu har Olsson været tilbage i FC Midtjylland i lidt over otte måneder, lejet fra Anderlecht, og han er gået fra et talent til at være en markant nordisk fodboldprofil, der snart har 50 A-landskampe for Sverige, og som i sine bedste perioder i Krasnodar i Rusland virkede som en spiller, der snart ville være at finde i en af Europas Top 5-ligaer.

Olsson fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i at fortsætte i FC Midtjylland, og klubbens sportschef Svend Graversen håber på en løsning, så svenskeren kan fortsætte.

FCM har en sommer forude, hvor klubben med al sandsynlighed skal have fingre i mindst én ny angriber, og hvor det også er oplagt, at man henter en midtstopper som erstatning for Erik Sviatchenko.

Der kan sagtens komme megen yderligere aktivitet ind og ud af førsteholdstruppen, der skal geares til et attentat på klubbens fjerde DM-guld, og Olsson, der har spillet godt siden skiftet til Thomas Thomasberg som cheftræner, ville være en god mand at holde på for FCM, hvis omstændighederne er de rette.

– Kristoffer er med sit niveau og som svensk landsholdsspiller altid interessant for FC Midtjylland. Så skal pris og kontrakt passe, men selvfølgelig er det interessant for os, fordi det er så sjældent, vi kan få muligheden for at hente en spiller på det niveau, siger Svend Graversen til Tipsbladet.

– Han er glad for at være her, og vi er glade for ham, og så ser vi, hvad der sker i sidste ende, for det er jo tre parter, der skal være enige, siger Svend Graversen.

FC Midtjylland har en frikøbsklausul i aftalen med Anderlecht på 30 millioner kroner, hvilket ville sende Olsson op i Top 3 på listen over dyreste FCM-spillere nogensinde, og som også ville være en høj pris for en dansk klub for en spiller, der fylder 28 år et par uger før starten på 2023/24-sæsonen.

I transfervinduet i januar var der rygter om, at FCM forsøgte at forhandle svenskeren fri for et lavere beløb af Anderlecht.

FC Midtjylland solgte sidste sommer den defensive midtbaneoprydder og dygtige boldfordeler Raphael Onyedika, og sagde så i vinter farvel til Evander.

Den anden vej har FCM købt Emiliano Martínez fri af Red Bull Bragantino i Brasilien og i januar lejet Armin Gigovic fra FK Rostov (i efteråret lejet til OB) og købt Emam Ashour fra den egyptiske topklub Zamalek.






Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ekspert i svime over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander