Adam Gabriel er ikke, som folk er flest. I hvert fald ikke som fodboldspillere er flest.
FC Midtjyllands nye forsvarsspiller, som klubben har hentet i Sparta Prag, går ikke op i penge, prestige eller smarte ting, som ofte er let tilgængelige for vellønnede fodboldspillere.
Det fortæller den tjekkiske journalist Jakub Dvorak, som har interviewet 22-årige Adam Gabriel flere gange.
– Adam er virkelig en simpel fyr og en meget atypisk fodboldspiller. Han har en gammel telefon, ejer ingen dyre tøjmærker og kommer formentlig aldrig til at købe en dyr bil. Adam er et rigtigt naturmenneske, som bruger sin fritid i skoven og bruger meget af sin tid på at plante nye træer. Desuden går han meget op i dyrevelfærd. Jeg synes, han er utrolig fascinerende, fordi han skiller sig så meget ud fra mængden, siger Jakub Dvorak til Tipsbladet.
Adam Gabriel kommer fra en rigtig fodboldfamilie. Hans far Petr Gabriel vandt fire mesterskaber med Sparta Prag i slutningen af 90'erne, og tvillingebror Simon Gabriel spiller for Viktoria Plzen, som er en anden af de store klubber i Tjekkiet.
Adam Gabriel og hans tvillingebror har altid konkurreret, som brødre nu gør, og konkurrencen blev naturligvis ikke mindre, da de begge opdagede, at de havde et stort talent for spillet med den lille runde.
Begge brødre endte med at slippe igennem det lillebitte nåleøje og er i dag professionelle fodboldspillere, men FC Midtjylland-spilleren vil til enhver tid ofre sin egen karriere for lillebrors.
– Min bror er mere passioneret omkring fodbolden, end jeg er. Sådan var det også, da vi gik i skole. Så på mange måder ønsker jeg, at han har mere succes på fodboldbanen end mig. For sker der mig noget – og Gud forbyde det – så ved jeg, at jeg nok skal finde på noget andet at lave, har Adam Gabriel udtalt i et interview med Isport.cz.
Over for samme medie har han fastslået, at han naturligvis har opdaget, at han på mange måder skiller sig ud i forhold til mange andre fodboldspillere.
– Jeg tilbringer mine ferier i gummisko eller oppe i bjergene, hvor jeg elsker at vandre adsklillige kilometer. Alle har deres hobbyer, og folk kan være ligeglade med, hvad jeg bruger min fritid på. I sidste ende handler det bare om, at jeg er i stand til at hjælpe holdet på banen.
– Vaclav Drchal (tidligere holdkammerat, red.) har joket med, at hver gang jeg scorer et mål, vil han købe syv træer og plante dem. Vojtech Patrak har også sagt, at hvis jeg pisser ham af, vil han fælde en masse træer og bygge en carport.
På et tidspunkt valgte Adam Gabriel at aktivere sine mange følgere på Instagram ved at tilbyde dem at købe signerede spillerkort fra Sparta Prags spillertrup. Pengene, der kom i kassen, brugte han på at købe fuglefoder, som han hængte op i naturen.
Med Adam Gabriels historie in mente er det naturligvis oplagt at få den tanke, om FC Midtjyllands nyindkøb overhovedet er skabt til at være professionel fodboldspiller. Om han kan affinde sig med det. Om han i det hele taget er ambitiøs nok.
Det spørgsmål er han også blevet stillet i et tidligere interview med Isport.
– Jeg har absolut ikke noget behov for at blive mangemillonær af at spille fodbold og så vise mig frem. På Instagram kan jeg også godt lide at vise, at jeg lever et helt normalt liv. Men når jeg brænder for noget, så brænder jeg for det, og det gør jeg for fodbold. Jeg vil gerne nå så langt som overhovedet muligt med fodbolden – jeg vil bare ikke lave om på mig selv undervejs i processen.
Og hvad kan FC Midtjylland-fansene så forvente at se fra Adam Gabriel på banen? En masse hårdt arbejde, lyder det fra Jakub Dvorak, der fortæller, at Gabriel som ungdomsspiller var angriber, inden han blev omskolet til midtbanespiller for senere at blive omskolet til hans nuværende position som højre back.
– Han er meget hurtig og er fysisk stærk – ikke specielt god teknisk. Jeg tror godt, at han kan overraske positivt i Danmark og blive en rigtig god spiller, fastslår journalisten over for Tipsbladet.
Adam Gabriel kan debutere for FC Midtjylland torsdag aften mod Legia Warszawa.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
AVIS Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
FCK-bænken var rasende!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Video: Her kommer AGF bagud
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER