FC Porto og Benfica har gjort det med stor succes takket være Portugals meget tætte forbindelse til Brasilien, der har gjort det nemt at hente brasilianere til den vestlige del af den iberiske halvø.
En klub som Sjakhtar Donetsk har de seneste 15 år også slået sig op på at hente brasilianere, med stort held, til Ukraine og siden sælge dem videre til endnu rigere klubber, og nu er FC Midtjylland så i gang med en markant satsning på brasilianske spillere, der har været i gang siden 2018.
En satsning, der kan kulminere i de kommende dage, hvor angriberen Marrony fra topklubben Atlético Mineiro kan blive FC Midtjyllands dyreste køb nogensinde.
Man finder hundreder, hvis ikke tusinder, af brasilianske spillere i portugisisk fodbold.
Der er også mange i de store ligaer i Europa, men også så langt væk som Østtimor, Nigeria, Irak, Mongoliet og diverse Stillehavsnationer kan man finde brasilianere.
De er kort sagt overalt, og de har selvfølgelig også været i Danmark i mange år.
César Santin, tidligere FC København-forward, kom til fra Kalmar i Sverige, og den yderst populære Horsens-forward Gilberto Macena kom først til Holbæk fra en lillebitte klub i Rio de Janeiro via nogle DVD’er og en agent.
Claudemir var med Carsten V. Jensens ord en DVD-spiller, FCK fik tilbudt fra Twente, og folk som Ailton Almeida, Caca og Túlio de Melo endte i Superligaen i nullerne via en stærk kontakt mellem Atletico Mineiro og svenske klubber via en agent.
Fælles for de brasilianske spillere i Superligaen er, at der ikke for alvor er fællestræk for dem og deres vej ud over de år i nullerne, hvor Atlético Mineiro-spillere også endte i Danmark.
Det er det, FC Midtjylland forsøger at ændre i disse år og transfervinduer.
I syv år med Matthew Benham som ejer har man forsøgt sig med spillere fra en lang række lande, med at eje mange spillere og udleje dem til gode venner af huset, og siden 2018 har man så kastet sig over Brasilien.
Det begyndte faktisk i Shanghai.
Her fik Mads Davidsen, daværende teknisk direktør i Shanghai SIPG, tilbudt Evander, der var kørt fast i Vasco da Gama. Der var ikke plads til flere udlændinge, men Davidsen anbefalede Evanders far, Evandro, der er agent, og hans kollega Luigi Tirri til at tage fat i FC Midtjyllands ledelse.
Her var man klar på en aftale om Evander, og det gik godt nok til, at man i januar 2019 købte Evander fri og samtidig betalte kassen for Júnior Brumado i Bahia og lejede den unge forsvarsspiller Patrick i Flamengo.
I sommeren 2019 sluttede Paulinho sig til fra Bahia og blev et hit på venstre back efter et halvt års tilvænning, og i januar i år fik backen Ailton fra Stuttgart så en kort aftale på Heden.
Denne sommer er forbindelsen virkelig blevet tydelig.
Midtjyderne har betalt over 20 millioner kroner for forsvarsspilleren Juninho, der er Alexander Scholz’ afløser, og for Charles på den centrale midtbane.
Og får FC Midtjylland en af de kommende dage købt angriberen Marrony fri af Atletico Mineiro, ryger man op omkring 50 millioner kroner i transfers for brasilianere denne sommer.
Der kan endda komme en brasilianer til, forsvarsspilleren Rodrigues de Oliveira fra Gremio nede i den sydlige havneby Porto Alegre.
Syv brasilianere har FCM haft forbi på tre år, Marrony og Rodrigues ville blive nummer otte og ni, og i Evander og Paulinho har man to store salgsemner, der kan betale for satsningen.
”For 17- til 20-årige spillere er FC Midtjylland det perfekte trin. Det er en stor omvæltning for mange brasilianske spillere at komme til Europa, fordi mange af dem ikke taler engelsk og ikke har den helt store uddannelse eller baggrund for at forstå de kulturelle forskelle. Der skilte Evander sig ud, fordi hans far, Evandro, er en erfaren spilleragent på det internationale marked. Evander talte fornuftigt engelsk, da han kom til Danmark, og det gjorde tilvænningen til kulturen og den nye spillestil meget lettere,” sagde Luigi Tirri til tipsbladet.dk tilbage i 2019.
Et svært marked
FC Midtjylland har siden kultiveret et bredere netværk af agenter og klubfolk i Brasilien, men grundtanken er den samme; FCM skal være modtagestation for dygtige, overvejende yngre, brasilianere direkte fra Brasilien, som man så sælger videre med profit.
Det kunne mange klubber selvfølgelig tænke sig, men Brasilien er et notorisk svært marked med ekstremt mange spillere, der er spredt ud på klubber i de tre-fire bedste rækker, inklusive regionalligaer og hold, der kun er med i delstatsturneringerne.
Læg dertil, at playersponsorater, third party ownership, på mange måder stadig eksisterer i brasiliansk fodbold, selv om store dele af modellen blev forbudt i 2015.
Der er nærmest ikke en attraktiv spiller, der ikke er solgt andele i til én eller flere investorer, noget der også var tilfældet med Evander og den mulige, nye angriber Marrony.
Op mod halvdelen af verdens professionelle fodboldspillere er brasilianere, og den gigantiske industri af agenter, trænere, investorer og andre med interesse i transfermarkedet gør markedet i Brasilien vanvittig svært.
Belønningen er det spil, Paulinho og Evander leverer i deres bedste perioder, og som FC Midtjylland håber og regner med at få endnu mere af i de kommende sæsoner.
Og lige så vigtigt de millioner, man håber på at få via storsalg til større og rigere klubber.
Midtjyderne satser på, at der kommer flere brasilianske talenter til, når en spiller som Evander er blevet solgt dyrt efter at have spillet Champions League for FC Midtjylland.
I klubben er Evander den centrale stemme og leder for de brasilianske spillere, og håbet er, at man ved at have flere brasilianere sammen gør det nemmere at hente de næste årgange til, for eksempel når der kommer en spiller som Maronny, der kun taler portugisisk.
Der er opbakning til kursen fra ledelsen og analytikerne i London og en tro på, at man har lært markedet i Brasilien at kende med de rette kontakter, og så selvfølgelig med god støtte i datamaterialet fra Smartodds.
FCM håber på at få spillere i skandinavisk landsholdsklasse til en brøkdel af pengene, men risikofrit er det ikke.
Júnior Brumado har i korte glimt vist stort potentiale men slet ikke nok til at berettige til prisen på over 15 millioner kroner, Charles’ start har været langsom (ligesom Paulinhos var), og forbierne kan blive dyre, hvis man ikke formår at finde købere, hvilket i teorien kan blive svært med spillere, der ikke har bevist sig andre steder i Europa.
Bliver Marrony den dyreste FC Midtjylland-spiller nogensinde til 30 millioner, får vi i den grad testet FCM’s brasilianske satsning, som også skal stå sin prøve, når Evander og Paulinho inden for relativt kort tid skal sælges.
En aftale med brasilianske Marrony har længe været tæt på, og kort før deadline på dette blad meddelte B.T., at angriberen bliver præsenteret fredag aften til FC Midtjyllands hjemmekamp mod Silkeborg IF.
Analysen har været bragt i fredagens udgave af Tipsbladet
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Bo Svensson favorit til stort job
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Revser Dorgu: Bliver erstattet
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
