Superliga Oliver Okstrøm

FCM med dyr investering: Vil score kassen

Foto: Getty Images

Det skal få den kommercielle omsætning til at ramme 100 millioner kroner om året.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland har onsdag eftermiddag sat gang i et dyrt projekt på MCH Arena, hvor prisen forventes at blive på omkring 75-100 millioner kroner. Her vil man få en udvidelse på sponsor-tribunen, som samlet betyder, at der er plads til 720 mere.

Midtjyderne regner dog med, at det er et løft, som vil få stor betydning for deres indtjening i de kommende år, så man kan komme op i den ret høje ende. Det fortæller klubbens kommercielle direktør Jacob Jørgensen om på klubbens hjemmeside

- En del af Vision 2025 er ambitionen om at øge den kommercielle omsætning til 100 millioner kroner om året. Denne investering i stadionudvidelsen er væsentlig i forhold til at skabe større kommerciel omsætning, så vi glæder os over, at vi nu kan tage første spadestik og komme i gang med byggeriet, lyder det fra Jørgensen.

Dermed ser de altså frem mod en stigning på 20-25 millioner om året mere end normalt, når byggeriet er færdigt.

Det har da også været nødvendigt med en udvidelse, hvis man skulle finde plads til potentielle sponsorer, som der ganske enkelt ikke har været plads til.

- Vi har gennem en længere periode oplevet en kontinuerlig stigning i virksomheder, der gerne vil have hospitality-oplevelser på og omkring MCH Arena i forbindelse med vores kampe. Derfor er der på nuværende tidspunkt pladsmangel, men samtidig etablerer udvidelsen nye rammer, som kan noget andet end de eksisterende sponsorfaciliteter, fortæller Jacob Jørgensen.

På tweetet nedenfor fra FCM kan man se, hvordan det kommer til at se ud.

Byggeriet forventes at begynde efter VM i ridesport i august, hvorefter det står klart omkring jul i 2023.

Pengene kommer fra den kapital, som Heartland med den nye, danske klubejer Anders Holch Povlsen skød ind, da han kom ind i klubben i 2021.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.