FC Midtjylland fortalte tirsdag ved et pressemøde om, at Anders Holch Povlsen har overtaget Matthew Benhams aktier i klubben, som dermed gør Danmarks rigeste mand til majoritetsejer af FCM.
Det var dog ikke det hele, da de også kunne fortælle om indtoget i portugisiske Mafra, ligesom de nu skal have sig et kvindehold. Og her er det ikke hvem som helst, at de rækker ud efter, da det er det danske landsholds helt store stjerne Pernille Harder, der er tale om.
Det fortæller marketings-direktør Preben Rokkjær om, da han i sin tale kom ind på, at man havde talt med en række folk i området, ligesom man også har haft samtaler med den nye Bayern München-dansker, der har et særligt forhold til FCM.
– En af dem, som vi har talt rigtig meget med, er Pernille Harder. Hun er opvokset i Tulstrup to kilometer herfra. Hun sidder i bestyrelses i FCM Samfund (klubbens afdeling for social ansvarlighed red.), og hende har vi selvfølgelig også talt rigtig meget med, siger han og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at skyde bolden tilbage til Pernille igen, fordi hun har været meget aktiv i forhold til at efterspørge, at vi får startet kvindefodbold. Nu kunne vi godt tænke os, at hun begynder at spekulere over, om det snart er tid til, at hun kan vende snuden hjemad igen, lyder det fra Rokkjær.
Han forklarer endvidere, at det er målet for dem, at det er et hold, som skal kunne gøre det godt i Europa, og at det er Vildbjergs licens, som man skal overtage, ligesom det er planen, at den første dame-FCM-kamp skal spilles omkring 1. juli 2024.
Det skal også med til historien, at det er et krav fra UEFA's side, at man skal have et damehold i 2024, hvis man skal have godkendt sin licens til at spille med i deres turneringer.
Harder skiftede denne sommer fra Chelsea til Bayern München på en tre-årig aftale.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER