FC Midtjylland fortalte tirsdag ved et pressemøde om, at Anders Holch Povlsen har overtaget Matthew Benhams aktier i klubben, som dermed gør Danmarks rigeste mand til majoritetsejer af FCM.
Det var dog ikke det hele, da de også kunne fortælle om indtoget i portugisiske Mafra, ligesom de nu skal have sig et kvindehold. Og her er det ikke hvem som helst, at de rækker ud efter, da det er det danske landsholds helt store stjerne Pernille Harder, der er tale om.
Det fortæller marketings-direktør Preben Rokkjær om, da han i sin tale kom ind på, at man havde talt med en række folk i området, ligesom man også har haft samtaler med den nye Bayern München-dansker, der har et særligt forhold til FCM.
– En af dem, som vi har talt rigtig meget med, er Pernille Harder. Hun er opvokset i Tulstrup to kilometer herfra. Hun sidder i bestyrelses i FCM Samfund (klubbens afdeling for social ansvarlighed red.), og hende har vi selvfølgelig også talt rigtig meget med, siger han og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at skyde bolden tilbage til Pernille igen, fordi hun har været meget aktiv i forhold til at efterspørge, at vi får startet kvindefodbold. Nu kunne vi godt tænke os, at hun begynder at spekulere over, om det snart er tid til, at hun kan vende snuden hjemad igen, lyder det fra Rokkjær.
Han forklarer endvidere, at det er målet for dem, at det er et hold, som skal kunne gøre det godt i Europa, og at det er Vildbjergs licens, som man skal overtage, ligesom det er planen, at den første dame-FCM-kamp skal spilles omkring 1. juli 2024.
Det skal også med til historien, at det er et krav fra UEFA's side, at man skal have et damehold i 2024, hvis man skal have godkendt sin licens til at spille med i deres turneringer.
Harder skiftede denne sommer fra Chelsea til Bayern München på en tre-årig aftale.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Liverpool – Brentford
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
KARAKTERER