FC Midtjylland fortalte tirsdag ved et pressemøde om, at Anders Holch Povlsen har overtaget Matthew Benhams aktier i klubben, som dermed gør Danmarks rigeste mand til majoritetsejer af FCM.
Det var dog ikke det hele, da de også kunne fortælle om indtoget i portugisiske Mafra, ligesom de nu skal have sig et kvindehold. Og her er det ikke hvem som helst, at de rækker ud efter, da det er det danske landsholds helt store stjerne Pernille Harder, der er tale om.
Det fortæller marketings-direktør Preben Rokkjær om, da han i sin tale kom ind på, at man havde talt med en række folk i området, ligesom man også har haft samtaler med den nye Bayern München-dansker, der har et særligt forhold til FCM.
– En af dem, som vi har talt rigtig meget med, er Pernille Harder. Hun er opvokset i Tulstrup to kilometer herfra. Hun sidder i bestyrelses i FCM Samfund (klubbens afdeling for social ansvarlighed red.), og hende har vi selvfølgelig også talt rigtig meget med, siger han og fortsætter:
– Jeg kunne godt tænke mig at skyde bolden tilbage til Pernille igen, fordi hun har været meget aktiv i forhold til at efterspørge, at vi får startet kvindefodbold. Nu kunne vi godt tænke os, at hun begynder at spekulere over, om det snart er tid til, at hun kan vende snuden hjemad igen, lyder det fra Rokkjær.
Han forklarer endvidere, at det er målet for dem, at det er et hold, som skal kunne gøre det godt i Europa, og at det er Vildbjergs licens, som man skal overtage, ligesom det er planen, at den første dame-FCM-kamp skal spilles omkring 1. juli 2024.
Det skal også med til historien, at det er et krav fra UEFA's side, at man skal have et damehold i 2024, hvis man skal have godkendt sin licens til at spille med i deres turneringer.
Harder skiftede denne sommer fra Chelsea til Bayern München på en tre-årig aftale.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT