FCM-talent: Tog SIM-kortet ud

Det gik rigtig stærkt, da Semiu Oladiti blev spottet af FC Midtjylland.



Det gik rigtig stærkt, da Semiu Oladiti som 16-årig gik fra at spille på et lokalt drengehold til at være stort set garanteret en fremtid i FC Midtjylland.

– Churchill Oliseh ringede til vores træner og sagde, at han gerne ville spille en træningskamp mod vores hold. Vi tog til Shagamu for at møde Ebedei. Efter at vi var kommet tilbage til Ibadan i vores bus, ringede min træner og sagde, at jeg skulle tilbage til Shagamu dagen efter. Oliseh sagde, at jeg skulle komme tilbage om mandagen ugen efter. Han kunne lide mit spil. Jeg skiftede til FC Ebedei en fredag. Jeg spillede for dem første gang mandag, og så kom Jens og Claus (til træningen, Red.) om onsdagen. De valgte fem spillere, og jeg var den første, de valgte, siger Semiu Oladiti.

– Jeg tror, at Claus og Jens kom til Nigeria om tirsdagen. Onsdag morgen skulle de så ud og se os. Trænerne i FC Ebedei delte os op i tre hold, fem markspillere og en målmand på hvert hold. Et af holdene havde gule træningstrøjer på, så dem kaldte vi Team Brazil. Det andet hold havde grønt på og var derfor Team Nigeria. Så spillede vi tre hold mod hinanden. Samme aften var der inviteret hold fra Lagos og Ibadan. På det tidspunkt havde Jens og Claus sammensat en holdliste, som vi så spillede med mod de to hold. Så valgte Jens og Claus fem spillere ud fra det, de så, siger Semiu Oladiti.

På grund af sin alder kom Semiu Oladiti dog først til Danmark i år, nærmest bestemt 16. august. Han fyldte for en måned siden 19 år, har spillet en del for FC Midtjyllands reservehold, forstår og kan tale enkelte korte sætninger på dansk og føler sig efter egen udsagn godt tilpas i Ikast. At hans skifte er store nyheder hjemme i Nigeria, hvor folk har hørt tale om den succes, eksempelvis Oluwafemi Ajilore har haft, har Semiu Oladiti mærket.

– Mange i Nigeria tror, at fordi du er her er du allerede en stor mand. De forventer meget af dig. En gang, jeg talte med min mor, fortalte hun, at mange af mine venner var kommet til hende og havde sagt: ‘Vi er nødt til at tale med din søn, for vi har brug for støvler,’ og sådan noget, fortæller Semiu Oladiti til Tipsbladet.

– Jeg har sagt til min mor, at de skal tage det roligt. Jeg er her for at arbejde og for at koncentrere mig. Jeg sagde til hende, at jeg ville slukke min mobil og tage SIM-kortet ud, så ville jeg sætte det i igen, når jeg kunne tale med dem derhjemme, og at jeg ville tale med hende over Skype. På den måde er jeg sikker på, at jeg ikke bliver forstyrret af opkald hjemmefra, og at jeg kan koncentrere mig om det, jeg er her for, siger Semiu Oladiti.

Glad for at være i Danmark
Semiu Oladiti er ved at vænne sig til livet i Danmark, et liv den unge nigerianer betegner som meget anderledes fra det, han kender i Nigeria.

– Jeg har lagt mærke til, at der ikke er ret meget politi ude på gaden. Der står ikke politi med våben rundt om i byen om aftenen. I Nigeria er det meget risikabelt at gå udenfor, når klokken er 10-11 stykker om aftenen. Her kan du bevæge dig frit rundt. Der er ikke nogen, der holder øje med dig og vil kidnappe dig. Det er en stor forskel, siger Semiu Oladiti.

Ud over at træne med FC Midtjyllands ynglingehold har den unge kantspiller og forward også undervisning på idrætshøjskolen i Ikast, som skal hjælpe ham og Adebayo Lukman til at forstå og falde til i Danmark. Semiu Oladiti synes, at de jævnaldrende omkring ham på idrætshøjskolen og i FC Midtjylland er gode til at hjælpe ham og Adebayo med at føle sig hjemme.

– Folk her taler dansk med hinanden, men de er flinke til at hjælpe mig og tale engelsk. Folk har også hjulpet mig med at lære nogle enkelte ord og sætninger på dansk. Jeg har lært at sige, at jeg er sulten, at spørge hvor vi skal hen og sådan noget. Det er både mine holdkammerater og dem ovre i skolen, der hjælper mig, og det er jeg glad for, siger Semiu Oladiti.

På fodboldbanen er der også meget nyt for Semiu Oladiti, der i FC Midtjylland skal vænne sig til en ny måde at spille fodbold.

– Alt er anderledes her. Fodbold er meget mere fysisk. Du skal være langt mere fokuseret og bruge din fysik. Taktikken er meget anderledes her. I Ebedei spillede jeg som 10’er, hvor jeg lå bag to angribere. Her i Danmark er alt meget anderledes. Opspillet, markeringerne, presspillet, det hele er anderledes, siger Semiu Oladiti.

Du kan læse meget mere om FC Midtjyllands samarbejde med den nigerianske klub FC Ebedei i dagens udgave af Tipsbladet Indsigt.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Nyt nederlag til Thomas Frank

Neestrup reagerer på brudt aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

– Lange forhandlinger med FC København

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stor ydmygelse

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub