FCM-talent: Tog SIM-kortet ud

Det gik rigtig stærkt, da Semiu Oladiti blev spottet af FC Midtjylland.



Det gik rigtig stærkt, da Semiu Oladiti som 16-årig gik fra at spille på et lokalt drengehold til at være stort set garanteret en fremtid i FC Midtjylland.

– Churchill Oliseh ringede til vores træner og sagde, at han gerne ville spille en træningskamp mod vores hold. Vi tog til Shagamu for at møde Ebedei. Efter at vi var kommet tilbage til Ibadan i vores bus, ringede min træner og sagde, at jeg skulle tilbage til Shagamu dagen efter. Oliseh sagde, at jeg skulle komme tilbage om mandagen ugen efter. Han kunne lide mit spil. Jeg skiftede til FC Ebedei en fredag. Jeg spillede for dem første gang mandag, og så kom Jens og Claus (til træningen, Red.) om onsdagen. De valgte fem spillere, og jeg var den første, de valgte, siger Semiu Oladiti.

– Jeg tror, at Claus og Jens kom til Nigeria om tirsdagen. Onsdag morgen skulle de så ud og se os. Trænerne i FC Ebedei delte os op i tre hold, fem markspillere og en målmand på hvert hold. Et af holdene havde gule træningstrøjer på, så dem kaldte vi Team Brazil. Det andet hold havde grønt på og var derfor Team Nigeria. Så spillede vi tre hold mod hinanden. Samme aften var der inviteret hold fra Lagos og Ibadan. På det tidspunkt havde Jens og Claus sammensat en holdliste, som vi så spillede med mod de to hold. Så valgte Jens og Claus fem spillere ud fra det, de så, siger Semiu Oladiti.

På grund af sin alder kom Semiu Oladiti dog først til Danmark i år, nærmest bestemt 16. august. Han fyldte for en måned siden 19 år, har spillet en del for FC Midtjyllands reservehold, forstår og kan tale enkelte korte sætninger på dansk og føler sig efter egen udsagn godt tilpas i Ikast. At hans skifte er store nyheder hjemme i Nigeria, hvor folk har hørt tale om den succes, eksempelvis Oluwafemi Ajilore har haft, har Semiu Oladiti mærket.

– Mange i Nigeria tror, at fordi du er her er du allerede en stor mand. De forventer meget af dig. En gang, jeg talte med min mor, fortalte hun, at mange af mine venner var kommet til hende og havde sagt: ‘Vi er nødt til at tale med din søn, for vi har brug for støvler,’ og sådan noget, fortæller Semiu Oladiti til Tipsbladet.

– Jeg har sagt til min mor, at de skal tage det roligt. Jeg er her for at arbejde og for at koncentrere mig. Jeg sagde til hende, at jeg ville slukke min mobil og tage SIM-kortet ud, så ville jeg sætte det i igen, når jeg kunne tale med dem derhjemme, og at jeg ville tale med hende over Skype. På den måde er jeg sikker på, at jeg ikke bliver forstyrret af opkald hjemmefra, og at jeg kan koncentrere mig om det, jeg er her for, siger Semiu Oladiti.

Glad for at være i Danmark
Semiu Oladiti er ved at vænne sig til livet i Danmark, et liv den unge nigerianer betegner som meget anderledes fra det, han kender i Nigeria.

– Jeg har lagt mærke til, at der ikke er ret meget politi ude på gaden. Der står ikke politi med våben rundt om i byen om aftenen. I Nigeria er det meget risikabelt at gå udenfor, når klokken er 10-11 stykker om aftenen. Her kan du bevæge dig frit rundt. Der er ikke nogen, der holder øje med dig og vil kidnappe dig. Det er en stor forskel, siger Semiu Oladiti.

Ud over at træne med FC Midtjyllands ynglingehold har den unge kantspiller og forward også undervisning på idrætshøjskolen i Ikast, som skal hjælpe ham og Adebayo Lukman til at forstå og falde til i Danmark. Semiu Oladiti synes, at de jævnaldrende omkring ham på idrætshøjskolen og i FC Midtjylland er gode til at hjælpe ham og Adebayo med at føle sig hjemme.

– Folk her taler dansk med hinanden, men de er flinke til at hjælpe mig og tale engelsk. Folk har også hjulpet mig med at lære nogle enkelte ord og sætninger på dansk. Jeg har lært at sige, at jeg er sulten, at spørge hvor vi skal hen og sådan noget. Det er både mine holdkammerater og dem ovre i skolen, der hjælper mig, og det er jeg glad for, siger Semiu Oladiti.

På fodboldbanen er der også meget nyt for Semiu Oladiti, der i FC Midtjylland skal vænne sig til en ny måde at spille fodbold.

– Alt er anderledes her. Fodbold er meget mere fysisk. Du skal være langt mere fokuseret og bruge din fysik. Taktikken er meget anderledes her. I Ebedei spillede jeg som 10’er, hvor jeg lå bag to angribere. Her i Danmark er alt meget anderledes. Opspillet, markeringerne, presspillet, det hele er anderledes, siger Semiu Oladiti.

Du kan læse meget mere om FC Midtjyllands samarbejde med den nigerianske klub FC Ebedei i dagens udgave af Tipsbladet Indsigt.







LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Pinligt! Danmark brænder på stribe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

FC København afviser konspirationsteori

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina