FCN-juvel blomstrer: Mere spilletid i vente

FC Nordsjælland-kometen Conrad Harder gør store fremskridt.



FARUM (Tipsbladet): Hvis Conrad Harder scorer bare halvt så mange mål for FC Nordsjællands førstehold, som han gjorde på Farum-klubbens U19-hold, skal det nok gå ungersvenden rigtig godt.

I 37 U19-kampe scorede Harder 35 kasser, og han er ligeledes noteret for masser af mål som U17-spiller. Nu er han førsteholdsspiller i FC Nordsjælland, hvor han forsøger at etablere sig. 

I forårspremieren mod Lyngby startede 18-årige Harder på banen, og det skete på baggrund af en preseason, hvor angriberen scorede fem kasser.

– Vi har gjort meget ud af at sige til spillerne i opstarten, at en del af pladserne har været åbne. Altså, at man kan træne sig til at komme på holdet. Og det skal vi selvfølgelig holde fast i. Der skal vi være troværdige i forhold til det, vi melder ud, og han har trænet rigtig godt. Han har været rigtig, rigtig god i opstarten. Det havde ikke været troværdigt for os, hvis vi ikke valgte ham til den kamp, så derfor var han i startopstillingen, forklarer FCN-træner Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.

Conrad Harder i FC Nordsjællands startopstilling er formentlig en syn, man godt kan begynde at vænne sig til.

– For mig at se er han ved at tage det næste skridt som seniorspiller, hvor det første halvår for ham handlede meget om at komme ind og snuse til et seniormiljø og få nogle minutter hist og her og vænne sig til at træne med en Superliga-trup. Nu synes jeg, at han er ved at tage det næste skridt, som handler om, at han skal ind og tage flere og flere minutter. Så det tror jeg, at vi vil opleve i foråret, fastslår FCN-træneren.

Conrad Harder er foreløbig noteret for en enkelt kasse for FC Nordsjællands førstehold. 





Cornelius med klar besked til FCK-ledelse




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere