FARUM (Tipsbladet): Hvis Conrad Harder scorer bare halvt så mange mål for FC Nordsjællands førstehold, som han gjorde på Farum-klubbens U19-hold, skal det nok gå ungersvenden rigtig godt.
I 37 U19-kampe scorede Harder 35 kasser, og han er ligeledes noteret for masser af mål som U17-spiller. Nu er han førsteholdsspiller i FC Nordsjælland, hvor han forsøger at etablere sig.
I forårspremieren mod Lyngby startede 18-årige Harder på banen, og det skete på baggrund af en preseason, hvor angriberen scorede fem kasser.
– Vi har gjort meget ud af at sige til spillerne i opstarten, at en del af pladserne har været åbne. Altså, at man kan træne sig til at komme på holdet. Og det skal vi selvfølgelig holde fast i. Der skal vi være troværdige i forhold til det, vi melder ud, og han har trænet rigtig godt. Han har været rigtig, rigtig god i opstarten. Det havde ikke været troværdigt for os, hvis vi ikke valgte ham til den kamp, så derfor var han i startopstillingen, forklarer FCN-træner Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.
Conrad Harder i FC Nordsjællands startopstilling er formentlig en syn, man godt kan begynde at vænne sig til.
– For mig at se er han ved at tage det næste skridt som seniorspiller, hvor det første halvår for ham handlede meget om at komme ind og snuse til et seniormiljø og få nogle minutter hist og her og vænne sig til at træne med en Superliga-trup. Nu synes jeg, at han er ved at tage det næste skridt, som handler om, at han skal ind og tage flere og flere minutter. Så det tror jeg, at vi vil opleve i foråret, fastslår FCN-træneren.
Conrad Harder er foreløbig noteret for en enkelt kasse for FC Nordsjællands førstehold.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?