FARUM (Tipsbladet): Hvis Conrad Harder scorer bare halvt så mange mål for FC Nordsjællands førstehold, som han gjorde på Farum-klubbens U19-hold, skal det nok gå ungersvenden rigtig godt.
I 37 U19-kampe scorede Harder 35 kasser, og han er ligeledes noteret for masser af mål som U17-spiller. Nu er han førsteholdsspiller i FC Nordsjælland, hvor han forsøger at etablere sig.
I forårspremieren mod Lyngby startede 18-årige Harder på banen, og det skete på baggrund af en preseason, hvor angriberen scorede fem kasser.
– Vi har gjort meget ud af at sige til spillerne i opstarten, at en del af pladserne har været åbne. Altså, at man kan træne sig til at komme på holdet. Og det skal vi selvfølgelig holde fast i. Der skal vi være troværdige i forhold til det, vi melder ud, og han har trænet rigtig godt. Han har været rigtig, rigtig god i opstarten. Det havde ikke været troværdigt for os, hvis vi ikke valgte ham til den kamp, så derfor var han i startopstillingen, forklarer FCN-træner Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet.
Conrad Harder i FC Nordsjællands startopstilling er formentlig en syn, man godt kan begynde at vænne sig til.
– For mig at se er han ved at tage det næste skridt som seniorspiller, hvor det første halvår for ham handlede meget om at komme ind og snuse til et seniormiljø og få nogle minutter hist og her og vænne sig til at træne med en Superliga-trup. Nu synes jeg, at han er ved at tage det næste skridt, som handler om, at han skal ind og tage flere og flere minutter. Så det tror jeg, at vi vil opleve i foråret, fastslår FCN-træneren.
Conrad Harder er foreløbig noteret for en enkelt kasse for FC Nordsjællands førstehold.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS