Efter 110 kampe og 16 mål for FC Nordsjælland er det slut for Oliver Antman.
Den finske offensivspiller fortsætter karrieren i den hollandske fodboldklub Go Ahead Eagles. Det oplyser FCN tirsdag på klubbens hjemmeside.
Antman kom til FCN i 2018 som 16-årig, men han skifter nu seks år senere Farum ud med Holland. I Go Ahead Eagles har han fået en treårig kontrakt.
FCN-fodbolddirektør Phil Radley er ærgerlig over at miste spilleren, men peger på, at det giver større muligheder for Sindre Walle Egeli.
– Jeg havde gerne set Antman blive her lidt længere. Men det er samtidig et af de tilfælde, hvor man også må acceptere, at han selv føler, at det er det rigtige. Det må man respektere, og det skylder vi ham.
– Det betyder samtidig, at det åbner op for endnu mere spilletid til en af vores helt unge akademidrenge i form af Sindre – og det er jo sådan, hjulene ruller her i FC Nordsjælland, siger Phil Radley.
– Vi kan være ærgerlige over, at en rigtig dygtig spiller forlader os, men samtidig fejre den rejse, han har haft, og se positivt på de muligheder, det giver os.
22-årige Oliver Antman, der har spillet 12 landskampe for Finland, er taknemmelig for tiden i Farum.
– Det har været en lang rejse på seks år nu, men jeg føler, at det er det rette tidspunkt at søge videre.
– Jeg vil gerne takke alle de trænere og medspillere, jeg har haft gennem min tid her, ligesom der også skal lyde en kæmpe tak til vores fans. Klubben vil altid have en helt særlig plads i mit hjerte, siger finnen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
OPTAKT