Bekræftet: FC Nordsjælland sælger offensivspiller

FC Nordsjælland har solgt offensivspilleren Oliver Antman til den hollandske fodboldklub Go Ahead Eagles.



Efter 110 kampe og 16 mål for FC Nordsjælland er det slut for Oliver Antman.

Den finske offensivspiller fortsætter karrieren i den hollandske fodboldklub Go Ahead Eagles. Det oplyser FCN tirsdag på klubbens hjemmeside.

Antman kom til FCN i 2018 som 16-årig, men han skifter nu seks år senere Farum ud med Holland. I Go Ahead Eagles har han fået en treårig kontrakt.

FCN-fodbolddirektør Phil Radley er ærgerlig over at miste spilleren, men peger på, at det giver større muligheder for Sindre Walle Egeli.

– Jeg havde gerne set Antman blive her lidt længere. Men det er samtidig et af de tilfælde, hvor man også må acceptere, at han selv føler, at det er det rigtige. Det må man respektere, og det skylder vi ham.

– Det betyder samtidig, at det åbner op for endnu mere spilletid til en af vores helt unge akademidrenge i form af Sindre – og det er jo sådan, hjulene ruller her i FC Nordsjælland, siger Phil Radley.

– Vi kan være ærgerlige over, at en rigtig dygtig spiller forlader os, men samtidig fejre den rejse, han har haft, og se positivt på de muligheder, det giver os.

22-årige Oliver Antman, der har spillet 12 landskampe for Finland, er taknemmelig for tiden i Farum.

– Det har været en lang rejse på seks år nu, men jeg føler, at det er det rette tidspunkt at søge videre.

– Jeg vil gerne takke alle de trænere og medspillere, jeg har haft gennem min tid her, ligesom der også skal lyde en kæmpe tak til vores fans. Klubben vil altid have en helt særlig plads i mit hjerte, siger finnen.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Ivan Toney klar på choktransfer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning