FC Nordsjælland vil finde afløsere for Kudus og Damsgaard internt

Selv om millionerne tikker ind på FC Nordsjællands konto, satser klubben ikke på at skulle købe erstatninger.



FC Nordsjælland siger med denne uges salg af klubbens store profil Mohammed Kudus til Ajax farvel til både ghaneseren og Mikkel Damsgaard, der drager til italienske Sampdoria.

De to talenter fra årgang 2000 har scoret sammenlagt 21 mål for FCN i denne sæson. Men ifølge klubbens sportschef skal erstatningerne findes i klubben og ikke på transfermarkedet.

– Vi skal ikke ud at sige, at vi bare erstatter de to, for de har scoret mange mål, men vores fokus er at blive ved med at dygtiggøre de spillere, vi har, siger Jan Laursen.

FCN-chefen har ikke planer om at hente rutinerede kræfter ind udefra, som man så det med købet af Kian Hansen sidste sommer.

– Vores hovedfokus er at kigge indad, og se hvad vi har.

– Vi tror på at udvikle os gennem erfaring, men vi er ikke så rigide, at vi ikke kan finde på det, siger han.

Sportschefen understreger, at det vil bremse udviklingen for klubbens øvrige talenter, hvis de i Nordsjælland køber sig til løsninger.

– Hvis vi går ud og hentede spillere som erstatninger i hvert transfervindue, så lukker vi ned for kommende topspillere, siger sportschefen og henviser til Kamaldeen Sulemana.

Den 18-årige ghaneser drev gæk med FC Midtjyllands defensiv og scorede to gange i fredagens 3-6-nederlag.

– Jeg kunne mærke på tribunen, at en spiller som Kamaldeen vakte en vis form for respekt og begejstring, siger Laursen.

Han er især stolt af salget af Kudus, i en tid hvor coronavirussen ifølge sportschefen har påvirket transfervinduet.

– I en meget stille transfertid har det været en blåstempling af det gode arbejde, der bliver gjort på akademiet i Ghana og Farum, siger han.

Kudus har fået sin fodboldopdragelse på Right to Dream-akademiet i Ghana, mens Damsgaard er et produkt af klubbens akademi i Farum.

– Det er fantastisk, at to fra hvert sit akademi kan sikre, at der kommer penge tilbage i systemet.

– Hver gang vi genererer penge ved salg, så ryger der noget ind, og så kan vi investere videre i de setups, vi har, siger han.

Jan Laursen vil ikke komme nærmere ind på detaljer i salget af Kudus, men fortæller, at handlen har været god på alle parametre.

– Jeg har skrevet under på, at jeg ikke må komme ind på nærmere detaljer i forhold til Kudus-salget, men det gode ved den handel er, at det er et godt sportsligt step for Kudus, hvor økonomien har fulgt med, fortæller FCN-chefen.

/ritzau/





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Froholdt med klar transfermelding

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Stjerne flirter med Brøndby

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Jacob Rasmussen i chokskifte

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK-profil holder VM-drøm i live

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

– En sindssygt fed følelse

Liverpool tager storsejr

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp