FC Nordsjælland siger med denne uges salg af klubbens store profil Mohammed Kudus til Ajax farvel til både ghaneseren og Mikkel Damsgaard, der drager til italienske Sampdoria.
De to talenter fra årgang 2000 har scoret sammenlagt 21 mål for FCN i denne sæson. Men ifølge klubbens sportschef skal erstatningerne findes i klubben og ikke på transfermarkedet.
– Vi skal ikke ud at sige, at vi bare erstatter de to, for de har scoret mange mål, men vores fokus er at blive ved med at dygtiggøre de spillere, vi har, siger Jan Laursen.
FCN-chefen har ikke planer om at hente rutinerede kræfter ind udefra, som man så det med købet af Kian Hansen sidste sommer.
– Vores hovedfokus er at kigge indad, og se hvad vi har.
– Vi tror på at udvikle os gennem erfaring, men vi er ikke så rigide, at vi ikke kan finde på det, siger han.
Sportschefen understreger, at det vil bremse udviklingen for klubbens øvrige talenter, hvis de i Nordsjælland køber sig til løsninger.
– Hvis vi går ud og hentede spillere som erstatninger i hvert transfervindue, så lukker vi ned for kommende topspillere, siger sportschefen og henviser til Kamaldeen Sulemana.
Den 18-årige ghaneser drev gæk med FC Midtjyllands defensiv og scorede to gange i fredagens 3-6-nederlag.
– Jeg kunne mærke på tribunen, at en spiller som Kamaldeen vakte en vis form for respekt og begejstring, siger Laursen.
Han er især stolt af salget af Kudus, i en tid hvor coronavirussen ifølge sportschefen har påvirket transfervinduet.
– I en meget stille transfertid har det været en blåstempling af det gode arbejde, der bliver gjort på akademiet i Ghana og Farum, siger han.
Kudus har fået sin fodboldopdragelse på Right to Dream-akademiet i Ghana, mens Damsgaard er et produkt af klubbens akademi i Farum.
– Det er fantastisk, at to fra hvert sit akademi kan sikre, at der kommer penge tilbage i systemet.
– Hver gang vi genererer penge ved salg, så ryger der noget ind, og så kan vi investere videre i de setups, vi har, siger han.
Jan Laursen vil ikke komme nærmere ind på detaljer i salget af Kudus, men fortæller, at handlen har været god på alle parametre.
– Jeg har skrevet under på, at jeg ikke må komme ind på nærmere detaljer i forhold til Kudus-salget, men det gode ved den handel er, at det er et godt sportsligt step for Kudus, hvor økonomien har fulgt med, fortæller FCN-chefen.
/ritzau/
FANKLUBBEN
Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’
Anders Dreyer hylder dansk toptræner
TOPNYHED
Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Dansk landsholdsspiller skal skifte klub
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
Anbefaler FC Midtjylland til alle
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
INTERVIEW
Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’
Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr
Snupper niende pris som årets danske spiller
Slot har intet problem med Salah
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
Syv i træk for Barcelona
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
NYHEDER
