FC Nordsjælland vil finde afløsere for Kudus og Damsgaard internt

Selv om millionerne tikker ind på FC Nordsjællands konto, satser klubben ikke på at skulle købe erstatninger.



FC Nordsjælland siger med denne uges salg af klubbens store profil Mohammed Kudus til Ajax farvel til både ghaneseren og Mikkel Damsgaard, der drager til italienske Sampdoria.

De to talenter fra årgang 2000 har scoret sammenlagt 21 mål for FCN i denne sæson. Men ifølge klubbens sportschef skal erstatningerne findes i klubben og ikke på transfermarkedet.

– Vi skal ikke ud at sige, at vi bare erstatter de to, for de har scoret mange mål, men vores fokus er at blive ved med at dygtiggøre de spillere, vi har, siger Jan Laursen.

FCN-chefen har ikke planer om at hente rutinerede kræfter ind udefra, som man så det med købet af Kian Hansen sidste sommer.

– Vores hovedfokus er at kigge indad, og se hvad vi har.

– Vi tror på at udvikle os gennem erfaring, men vi er ikke så rigide, at vi ikke kan finde på det, siger han.

Sportschefen understreger, at det vil bremse udviklingen for klubbens øvrige talenter, hvis de i Nordsjælland køber sig til løsninger.

– Hvis vi går ud og hentede spillere som erstatninger i hvert transfervindue, så lukker vi ned for kommende topspillere, siger sportschefen og henviser til Kamaldeen Sulemana.

Den 18-årige ghaneser drev gæk med FC Midtjyllands defensiv og scorede to gange i fredagens 3-6-nederlag.

– Jeg kunne mærke på tribunen, at en spiller som Kamaldeen vakte en vis form for respekt og begejstring, siger Laursen.

Han er især stolt af salget af Kudus, i en tid hvor coronavirussen ifølge sportschefen har påvirket transfervinduet.

– I en meget stille transfertid har det været en blåstempling af det gode arbejde, der bliver gjort på akademiet i Ghana og Farum, siger han.

Kudus har fået sin fodboldopdragelse på Right to Dream-akademiet i Ghana, mens Damsgaard er et produkt af klubbens akademi i Farum.

– Det er fantastisk, at to fra hvert sit akademi kan sikre, at der kommer penge tilbage i systemet.

– Hver gang vi genererer penge ved salg, så ryger der noget ind, og så kan vi investere videre i de setups, vi har, siger han.

Jan Laursen vil ikke komme nærmere ind på detaljer i salget af Kudus, men fortæller, at handlen har været god på alle parametre.

– Jeg har skrevet under på, at jeg ikke må komme ind på nærmere detaljer i forhold til Kudus-salget, men det gode ved den handel er, at det er et godt sportsligt step for Kudus, hvor økonomien har fulgt med, fortæller FCN-chefen.

/ritzau/





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Godt nyt – nu er han landet i København



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde