FCN snydt af VAR? “Ligner noget børnene har lavet”

Jens Fønsskov Olsen er ikke imponeret over de linjer, der blev tegnet af VAR ved FC Nordsjællands annullerede scoring.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det er til at forstå, hvis man i FC Nordsjælland går frustrerede i seng i aften.

Jens Fønsskov Olsens mandskab tabte søndag 1-0 til lokalrivalerne fra Lyngby, hvilket efterlader Farum-klubben på Superligaens femteplads efter en dag, hvor flere af konkurrenterne til medaljerne ellers tabte point.

Trods det faktum ønskede FC Nordsjælland-træneren at fokusere på det positive, da han blev interviewet i mixed zone efter kampen.

– Det er selvfølgelig en skuffelse, men jeg er glad for præstationen. Vi vinder 21-6 i skudstatistikken, vi har bolden i 70 procent af tiden og skaber de chancer, man kan forvente at gøre og endda lidt til. Vi skulle have gjort det bedre i de situationer.

Der kan ellers findes yderligere én årsag til, at man i Farum kan være frustrerede. FC Nordsjælland fik i anden halvleg udlignet til 1-1, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen annulleret for offside.

Linjerne, der skulle indikere, at FC Nordsjælland-spilleren befandt sig på den forkerte side af Lyngby-forsvarerne, var dog alt andet end tydelige, og der blev i kommenteringen på TV2 Play snakket om en mulig skandale.

– Jeg har ikke rigtigt set det endnu. Jeg har set nogle streger, der er tegnet, og det er svært at bedømme noget ud fra. De må de jo arbejde ind i nu her, vi skal selvfølgelig stole på den teknologi, der er til rådighed.

TV2 Sport har siden vist billederne til Jens Fønsskov Olsen, der stiller sig kritisk over for de streger, VAR har tegnet.

– Det ligner noget, børnene lavede, da de var små. Det er selvfølgelig kontroversielt, men vi stoler allesammen på systemet. Det skal selvfølgelig deles og ses igennem, for jeg håber da ikke, at de har truffet en forkert beslutning. Det vil jo være forfærdeligt, siger han til TV2 Sport.

Frederik Gytkjær stod bag Lyngbys scoring.





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Neestrup jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop