FCN snydt af VAR? “Ligner noget børnene har lavet”

Jens Fønsskov Olsen er ikke imponeret over de linjer, der blev tegnet af VAR ved FC Nordsjællands annullerede scoring.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det er til at forstå, hvis man i FC Nordsjælland går frustrerede i seng i aften.

Jens Fønsskov Olsens mandskab tabte søndag 1-0 til lokalrivalerne fra Lyngby, hvilket efterlader Farum-klubben på Superligaens femteplads efter en dag, hvor flere af konkurrenterne til medaljerne ellers tabte point.

Trods det faktum ønskede FC Nordsjælland-træneren at fokusere på det positive, da han blev interviewet i mixed zone efter kampen.

– Det er selvfølgelig en skuffelse, men jeg er glad for præstationen. Vi vinder 21-6 i skudstatistikken, vi har bolden i 70 procent af tiden og skaber de chancer, man kan forvente at gøre og endda lidt til. Vi skulle have gjort det bedre i de situationer.

Der kan ellers findes yderligere én årsag til, at man i Farum kan være frustrerede. FC Nordsjælland fik i anden halvleg udlignet til 1-1, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen annulleret for offside.

Linjerne, der skulle indikere, at FC Nordsjælland-spilleren befandt sig på den forkerte side af Lyngby-forsvarerne, var dog alt andet end tydelige, og der blev i kommenteringen på TV2 Play snakket om en mulig skandale.

– Jeg har ikke rigtigt set det endnu. Jeg har set nogle streger, der er tegnet, og det er svært at bedømme noget ud fra. De må de jo arbejde ind i nu her, vi skal selvfølgelig stole på den teknologi, der er til rådighed.

TV2 Sport har siden vist billederne til Jens Fønsskov Olsen, der stiller sig kritisk over for de streger, VAR har tegnet.

– Det ligner noget, børnene lavede, da de var små. Det er selvfølgelig kontroversielt, men vi stoler allesammen på systemet. Det skal selvfølgelig deles og ses igennem, for jeg håber da ikke, at de har truffet en forkert beslutning. Det vil jo være forfærdeligt, siger han til TV2 Sport.

Frederik Gytkjær stod bag Lyngbys scoring.





Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Storkamp af Patrick Dorgu

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Conte stopper i Napoli

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark