FCN snydt af VAR? “Ligner noget børnene har lavet”

Jens Fønsskov Olsen er ikke imponeret over de linjer, der blev tegnet af VAR ved FC Nordsjællands annullerede scoring.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det er til at forstå, hvis man i FC Nordsjælland går frustrerede i seng i aften.

Jens Fønsskov Olsens mandskab tabte søndag 1-0 til lokalrivalerne fra Lyngby, hvilket efterlader Farum-klubben på Superligaens femteplads efter en dag, hvor flere af konkurrenterne til medaljerne ellers tabte point.

Trods det faktum ønskede FC Nordsjælland-træneren at fokusere på det positive, da han blev interviewet i mixed zone efter kampen.

– Det er selvfølgelig en skuffelse, men jeg er glad for præstationen. Vi vinder 21-6 i skudstatistikken, vi har bolden i 70 procent af tiden og skaber de chancer, man kan forvente at gøre og endda lidt til. Vi skulle have gjort det bedre i de situationer.

Der kan ellers findes yderligere én årsag til, at man i Farum kan være frustrerede. FC Nordsjælland fik i anden halvleg udlignet til 1-1, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen annulleret for offside.

Linjerne, der skulle indikere, at FC Nordsjælland-spilleren befandt sig på den forkerte side af Lyngby-forsvarerne, var dog alt andet end tydelige, og der blev i kommenteringen på TV2 Play snakket om en mulig skandale.

– Jeg har ikke rigtigt set det endnu. Jeg har set nogle streger, der er tegnet, og det er svært at bedømme noget ud fra. De må de jo arbejde ind i nu her, vi skal selvfølgelig stole på den teknologi, der er til rådighed.

TV2 Sport har siden vist billederne til Jens Fønsskov Olsen, der stiller sig kritisk over for de streger, VAR har tegnet.

– Det ligner noget, børnene lavede, da de var små. Det er selvfølgelig kontroversielt, men vi stoler allesammen på systemet. Det skal selvfølgelig deles og ses igennem, for jeg håber da ikke, at de har truffet en forkert beslutning. Det vil jo være forfærdeligt, siger han til TV2 Sport.

Frederik Gytkjær stod bag Lyngbys scoring.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’