LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det er til at forstå, hvis man i FC Nordsjælland går frustrerede i seng i aften.
Jens Fønsskov Olsens mandskab tabte søndag 1-0 til lokalrivalerne fra Lyngby, hvilket efterlader Farum-klubben på Superligaens femteplads efter en dag, hvor flere af konkurrenterne til medaljerne ellers tabte point.
Trods det faktum ønskede FC Nordsjælland-træneren at fokusere på det positive, da han blev interviewet i mixed zone efter kampen.
– Det er selvfølgelig en skuffelse, men jeg er glad for præstationen. Vi vinder 21-6 i skudstatistikken, vi har bolden i 70 procent af tiden og skaber de chancer, man kan forvente at gøre og endda lidt til. Vi skulle have gjort det bedre i de situationer.
Der kan ellers findes yderligere én årsag til, at man i Farum kan være frustrerede. FC Nordsjælland fik i anden halvleg udlignet til 1-1, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen annulleret for offside.
Linjerne, der skulle indikere, at FC Nordsjælland-spilleren befandt sig på den forkerte side af Lyngby-forsvarerne, var dog alt andet end tydelige, og der blev i kommenteringen på TV2 Play snakket om en mulig skandale.
– Jeg har ikke rigtigt set det endnu. Jeg har set nogle streger, der er tegnet, og det er svært at bedømme noget ud fra. De må de jo arbejde ind i nu her, vi skal selvfølgelig stole på den teknologi, der er til rådighed.
TV2 Sport har siden vist billederne til Jens Fønsskov Olsen, der stiller sig kritisk over for de streger, VAR har tegnet.
– Det ligner noget, børnene lavede, da de var små. Det er selvfølgelig kontroversielt, men vi stoler allesammen på systemet. Det skal selvfølgelig deles og ses igennem, for jeg håber da ikke, at de har truffet en forkert beslutning. Det vil jo være forfærdeligt, siger han til TV2 Sport.
Frederik Gytkjær stod bag Lyngbys scoring.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT