LYNGBY STADION (Tipsbladet): Det er til at forstå, hvis man i FC Nordsjælland går frustrerede i seng i aften.
Jens Fønsskov Olsens mandskab tabte søndag 1-0 til lokalrivalerne fra Lyngby, hvilket efterlader Farum-klubben på Superligaens femteplads efter en dag, hvor flere af konkurrenterne til medaljerne ellers tabte point.
Trods det faktum ønskede FC Nordsjælland-træneren at fokusere på det positive, da han blev interviewet i mixed zone efter kampen.
– Det er selvfølgelig en skuffelse, men jeg er glad for præstationen. Vi vinder 21-6 i skudstatistikken, vi har bolden i 70 procent af tiden og skaber de chancer, man kan forvente at gøre og endda lidt til. Vi skulle have gjort det bedre i de situationer.
Der kan ellers findes yderligere én årsag til, at man i Farum kan være frustrerede. FC Nordsjælland fik i anden halvleg udlignet til 1-1, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen annulleret for offside.
Linjerne, der skulle indikere, at FC Nordsjælland-spilleren befandt sig på den forkerte side af Lyngby-forsvarerne, var dog alt andet end tydelige, og der blev i kommenteringen på TV2 Play snakket om en mulig skandale.
– Jeg har ikke rigtigt set det endnu. Jeg har set nogle streger, der er tegnet, og det er svært at bedømme noget ud fra. De må de jo arbejde ind i nu her, vi skal selvfølgelig stole på den teknologi, der er til rådighed.
TV2 Sport har siden vist billederne til Jens Fønsskov Olsen, der stiller sig kritisk over for de streger, VAR har tegnet.
– Det ligner noget, børnene lavede, da de var små. Det er selvfølgelig kontroversielt, men vi stoler allesammen på systemet. Det skal selvfølgelig deles og ses igennem, for jeg håber da ikke, at de har truffet en forkert beslutning. Det vil jo være forfærdeligt, siger han til TV2 Sport.
Frederik Gytkjær stod bag Lyngbys scoring.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW