Hoff Thorups læring: Skal sætte ham mere på banen

Benjamin Nygren startede på bænken, men endte alligevel som hattrickskytte mod Fenerbahce.



Med en kæmpesejr på 6-1 i Conference League over den tyrkiske storklub Fenerbahce leverede FC Nordsjælland torsdag en europæisk præstation, der vil blive husket.

Ikke mindst af Benjamin Nygren, den svenske angriber, der blev sendt på banen fra anden halvlegs start og kvitterede med et hattrick i de sidste 45 minutter.

Tidligere i gruppespillet scorede han to mål mod Ludogorets.

– Det var læring til mig, at jeg skal sætte ham mere på banen – især i europæisk fodbold, for han gør det godt, siger FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.

Bag de bemærkelsesværdige sejrscifre gemmer sig et usædvanligt kampforløb, hvor de normalt boldglade FCN-spillere overlod meget af spillet til gæsterne og i stedet slog til på kontraangreb.

– Det var en atypisk Nordsjælland-sejr. Vi havde ikke bolden så meget, og det er jeg ikke så vild med, siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.

Han forklarer, at holdet i dagene op til kampen havde forberedt sig på at komme til at løbe meget uden bold. På banen endte nordsjællænderne med 39 procents boldbesiddelse.

– Drengene gjorde, hvad vi havde bedt dem om. Det kan godt være svært, når man ikke er så vant til det, og det måtte ikke blive en frustration ikke at have bolden så meget. Det løste de fantastisk.

– De knoklede, og det gav os de muligheder, vi skulle bruge – især på omstillinger, siger FCN-træneren.

FC Nordsjælland skal formentlig bruge et enkelt point i den sidste kamp mod Ludogorets for at gå videre fra gruppen. Med en sejr er holdet sikker på førstepladsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Premier League-klub går all-in

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’