Med en kæmpesejr på 6-1 i Conference League over den tyrkiske storklub Fenerbahce leverede FC Nordsjælland torsdag en europæisk præstation, der vil blive husket.
Ikke mindst af Benjamin Nygren, den svenske angriber, der blev sendt på banen fra anden halvlegs start og kvitterede med et hattrick i de sidste 45 minutter.
Tidligere i gruppespillet scorede han to mål mod Ludogorets.
– Det var læring til mig, at jeg skal sætte ham mere på banen – især i europæisk fodbold, for han gør det godt, siger FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.
Bag de bemærkelsesværdige sejrscifre gemmer sig et usædvanligt kampforløb, hvor de normalt boldglade FCN-spillere overlod meget af spillet til gæsterne og i stedet slog til på kontraangreb.
– Det var en atypisk Nordsjælland-sejr. Vi havde ikke bolden så meget, og det er jeg ikke så vild med, siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.
Han forklarer, at holdet i dagene op til kampen havde forberedt sig på at komme til at løbe meget uden bold. På banen endte nordsjællænderne med 39 procents boldbesiddelse.
– Drengene gjorde, hvad vi havde bedt dem om. Det kan godt være svært, når man ikke er så vant til det, og det måtte ikke blive en frustration ikke at have bolden så meget. Det løste de fantastisk.
– De knoklede, og det gav os de muligheder, vi skulle bruge – især på omstillinger, siger FCN-træneren.
FC Nordsjælland skal formentlig bruge et enkelt point i den sidste kamp mod Ludogorets for at gå videre fra gruppen. Med en sejr er holdet sikker på førstepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE