Hoff Thorups læring: Skal sætte ham mere på banen

Benjamin Nygren startede på bænken, men endte alligevel som hattrickskytte mod Fenerbahce.



Med en kæmpesejr på 6-1 i Conference League over den tyrkiske storklub Fenerbahce leverede FC Nordsjælland torsdag en europæisk præstation, der vil blive husket.

Ikke mindst af Benjamin Nygren, den svenske angriber, der blev sendt på banen fra anden halvlegs start og kvitterede med et hattrick i de sidste 45 minutter.

Tidligere i gruppespillet scorede han to mål mod Ludogorets.

– Det var læring til mig, at jeg skal sætte ham mere på banen – især i europæisk fodbold, for han gør det godt, siger FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.

Bag de bemærkelsesværdige sejrscifre gemmer sig et usædvanligt kampforløb, hvor de normalt boldglade FCN-spillere overlod meget af spillet til gæsterne og i stedet slog til på kontraangreb.

– Det var en atypisk Nordsjælland-sejr. Vi havde ikke bolden så meget, og det er jeg ikke så vild med, siger FCN-træner Johannes Hoff Thorup til TV 2 Sport.

Han forklarer, at holdet i dagene op til kampen havde forberedt sig på at komme til at løbe meget uden bold. På banen endte nordsjællænderne med 39 procents boldbesiddelse.

– Drengene gjorde, hvad vi havde bedt dem om. Det kan godt være svært, når man ikke er så vant til det, og det måtte ikke blive en frustration ikke at have bolden så meget. Det løste de fantastisk.

– De knoklede, og det gav os de muligheder, vi skulle bruge – især på omstillinger, siger FCN-træneren.

FC Nordsjælland skal formentlig bruge et enkelt point i den sidste kamp mod Ludogorets for at gå videre fra gruppen. Med en sejr er holdet sikker på førstepladsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Færdig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Schweiz – Colombia