Vil ikke spare Nuamah: Sådan tænker FCN om salg

FCN vil ikke spare Ernest Nuamah, selv om et stort salg kan lure i kulissen.



Spekulationerne om FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah har været mange på det seneste.

Den unge kantspiller har været sat i forbindelse med store klubber, men selv om et stort salg kan ligge rundt om hjørnet, så kommer man ikke til at spare Nuamah, fortæller FCN-træner Johannes Hoff Thorup.

– Vi tænker ikke ret meget på eventuelle skader. Vi håndterer ham som alle de andre, så han træner på fuld bølgelængde med de andre og spiller kampe.

– Vi kan ikke begynde at tænke på skader, for det gælder alle spillere på banen, og det er en risiko, der er i fodbold.

Så I kommer ikke til at spare ham?

– Nej ikke som udgangspunkt. Han er også selv meget indstillet på at spille så meget som muligt, så det har været min og stabens beslutning, når vi nogle gange har taget luften lidt ud af ham.

– Han har stort set ikke haft nogen sommerferie, så vi skal også passe lidt på ham nu, fortæller FCN-træneren efter søndagens 3-1-sejr over Brøndby.

Johannes Hoff Thorup ved dog godt, at han inden længe kan miste sin store profil, men han håber på at holde på ham så længe som muligt.

– Vi er forberedte på, at vi kan miste ham, og derfor er vi også begyndt at gøre plads til de næste, som skal komme.

– Jeg så dog, at han var med på bookinglisten på flybilletterne til Rumænien, så jeg regner da med, at han er med i den kamp.

– Det er vigtigt at have ham med til de europæiske kampe, for vi vil gerne have truppen i så lang tid som overhovedet muligt.

– Skulle der ske noget før, så sker der noget før. Jeg bruger tid på de spillere, der er her, og vi arbejder med dem, som om de skal være her resten af livet.

FC Nordsjællands sportschef, Jan Laursen, kunne ikke kommentere, om et salg af Nuamah lurer i kulissen, men han kalder det en svær situation.

– Det er rart at have over 20 års erfaring, for der er mange ting, der skal tages hensyn til.

– Det er svært for spilleren, det er svært for træneren, og det er også svært for den sportslige ledelse, for der er så mange hensyn.

– Det handler ikke bare om “cool cash”, men pengene er selvfølgelig vigtige, for vi har et fantastisk ejerskab, der putter pengene ind i akademiet og førsteholdet igen, fortæller han efter søndagens kamp.

FCN skal i aktion torsdag, hvor modstanderen er rumænske FCSB i Conference League-kvalifikationen.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kalder tronskifte i Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel