Det er sjovt at spille med om medaljer i Superligaen, og det vil FC Nordsjælland gerne prøve igen.
Holdet går dog ind i et transfervindue, hvor der venter stor udskiftning, da flere profiler forsvinder.
FCN-sportschef Jan Laursen blev derfor spurgt, om han regner med, at klubben skal ud på transfermarkedet for at købe nye spillere.
– Det kigger vi altid på. Nu skal det afgøres, hvem der er her, og så kigger vi altid på det interne først.
– Jeg vil ikke begynde at kommentere, om vi skal hente den ene eller den anden, men det er helt sikkert, at det er vanedannende at være med i toppen, siger Jan Laursen.
FCN får efter sæsonen de finske spillere Leo Walta og Oliver Antman tilbage fra lejeaftaler, mens den talentfulde Zidan Sertdemir kan komme i spil, efter at han i foråret har siddet ude på grund af problemer med sit spillercertifikat.
I forhold til afgange må klubben dog vinke farvel til profiler som Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Wahid Faghir og Emiliano Marcondes.
Normalvis er FCN-mandskabet spækket med unge spillere fra klubbens akademi, men holdets cheftræner, Johannes Hoff Thorup, erkender, at man nok er nødt til at hente spillere udefra.
– Jeg har været her i rigtig mange år, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ønsker, at vi har rigtig mange drenge, der er klar til at tage over.
– Vi lærte dog i sidste sæson, at der kan komme for mange unge spillere ind på en gang, hvis man også vil være konkurrencedygtig.
– Derfor kigger vi på de forskellige muligheder. Det er allerede startet lidt, og det betyder, at sommerferien bliver ret kort. Så jeg vil ikke afvise, at vi kommer til at handle, siger FCN-cheftræneren.
Hvis alt går efter planen, når klubben skal ruste op til næste sæson, er cheftræneren overbevist om, at FCN igen kan være med i toppen af Superligaen.
– Det tror jeg godt, at vi kan. Der kommer en lang periode med et transfervindue, og der er virkelig lang tid til, at det lukker.
– Der kan ske rigtig mange ting, og der er rigtig meget interesse for vores spillere. Det vil der altid være, men vi skal have skabt et så konkurrencedygtigt hold som muligt, lyder det fra cheftræneren.
Andenpladsen i Superligaen betyder også, at FCN i næste sæson skal deltage i kvalifikationen til den europæiske turnering Conference League.
/ritzau/

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Bayern raser mod Donnarumma

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Trist Mikael Uhre-besked

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

FC Barcelona-stjerner i chok

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Kreativ transfer-løsning?

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Megatransfer på vej?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Femkløver vil væk fra Manchester United

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?