FCN-sportschef blæser til angreb: Klar til indkøb

FC Nordsjælland skal på jagt i transfervinduet, så holdet igen kan kæmpe med i toppen af Superligaen.



Det er sjovt at spille med om medaljer i Superligaen, og det vil FC Nordsjælland gerne prøve igen.

Holdet går dog ind i et transfervindue, hvor der venter stor udskiftning, da flere profiler forsvinder.

FCN-sportschef Jan Laursen blev derfor spurgt, om han regner med, at klubben skal ud på transfermarkedet for at købe nye spillere.

– Det kigger vi altid på. Nu skal det afgøres, hvem der er her, og så kigger vi altid på det interne først.

– Jeg vil ikke begynde at kommentere, om vi skal hente den ene eller den anden, men det er helt sikkert, at det er vanedannende at være med i toppen, siger Jan Laursen.

FCN får efter sæsonen de finske spillere Leo Walta og Oliver Antman tilbage fra lejeaftaler, mens den talentfulde Zidan Sertdemir kan komme i spil, efter at han i foråret har siddet ude på grund af problemer med sit spillercertifikat.

I forhold til afgange må klubben dog vinke farvel til profiler som Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Wahid Faghir og Emiliano Marcondes.

Normalvis er FCN-mandskabet spækket med unge spillere fra klubbens akademi, men holdets cheftræner, Johannes Hoff Thorup, erkender, at man nok er nødt til at hente spillere udefra.

– Jeg har været her i rigtig mange år, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ønsker, at vi har rigtig mange drenge, der er klar til at tage over.

– Vi lærte dog i sidste sæson, at der kan komme for mange unge spillere ind på en gang, hvis man også vil være konkurrencedygtig.

– Derfor kigger vi på de forskellige muligheder. Det er allerede startet lidt, og det betyder, at sommerferien bliver ret kort. Så jeg vil ikke afvise, at vi kommer til at handle, siger FCN-cheftræneren.

Hvis alt går efter planen, når klubben skal ruste op til næste sæson, er cheftræneren overbevist om, at FCN igen kan være med i toppen af Superligaen.

– Det tror jeg godt, at vi kan. Der kommer en lang periode med et transfervindue, og der er virkelig lang tid til, at det lukker.

– Der kan ske rigtig mange ting, og der er rigtig meget interesse for vores spillere. Det vil der altid være, men vi skal have skabt et så konkurrencedygtigt hold som muligt, lyder det fra cheftræneren.

Andenpladsen i Superligaen betyder også, at FCN i næste sæson skal deltage i kvalifikationen til den europæiske turnering Conference League.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

– Han vinder Ballon d’Or!

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Hugo Ekitike misser VM

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra