Det er sjovt at spille med om medaljer i Superligaen, og det vil FC Nordsjælland gerne prøve igen.
Holdet går dog ind i et transfervindue, hvor der venter stor udskiftning, da flere profiler forsvinder.
FCN-sportschef Jan Laursen blev derfor spurgt, om han regner med, at klubben skal ud på transfermarkedet for at købe nye spillere.
– Det kigger vi altid på. Nu skal det afgøres, hvem der er her, og så kigger vi altid på det interne først.
– Jeg vil ikke begynde at kommentere, om vi skal hente den ene eller den anden, men det er helt sikkert, at det er vanedannende at være med i toppen, siger Jan Laursen.
FCN får efter sæsonen de finske spillere Leo Walta og Oliver Antman tilbage fra lejeaftaler, mens den talentfulde Zidan Sertdemir kan komme i spil, efter at han i foråret har siddet ude på grund af problemer med sit spillercertifikat.
I forhold til afgange må klubben dog vinke farvel til profiler som Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Wahid Faghir og Emiliano Marcondes.
Normalvis er FCN-mandskabet spækket med unge spillere fra klubbens akademi, men holdets cheftræner, Johannes Hoff Thorup, erkender, at man nok er nødt til at hente spillere udefra.
– Jeg har været her i rigtig mange år, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ønsker, at vi har rigtig mange drenge, der er klar til at tage over.
– Vi lærte dog i sidste sæson, at der kan komme for mange unge spillere ind på en gang, hvis man også vil være konkurrencedygtig.
– Derfor kigger vi på de forskellige muligheder. Det er allerede startet lidt, og det betyder, at sommerferien bliver ret kort. Så jeg vil ikke afvise, at vi kommer til at handle, siger FCN-cheftræneren.
Hvis alt går efter planen, når klubben skal ruste op til næste sæson, er cheftræneren overbevist om, at FCN igen kan være med i toppen af Superligaen.
– Det tror jeg godt, at vi kan. Der kommer en lang periode med et transfervindue, og der er virkelig lang tid til, at det lukker.
– Der kan ske rigtig mange ting, og der er rigtig meget interesse for vores spillere. Det vil der altid være, men vi skal have skabt et så konkurrencedygtigt hold som muligt, lyder det fra cheftræneren.
Andenpladsen i Superligaen betyder også, at FCN i næste sæson skal deltage i kvalifikationen til den europæiske turnering Conference League.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
På rov i FC København
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale