Det er sjovt at spille med om medaljer i Superligaen, og det vil FC Nordsjælland gerne prøve igen.
Holdet går dog ind i et transfervindue, hvor der venter stor udskiftning, da flere profiler forsvinder.
FCN-sportschef Jan Laursen blev derfor spurgt, om han regner med, at klubben skal ud på transfermarkedet for at købe nye spillere.
– Det kigger vi altid på. Nu skal det afgøres, hvem der er her, og så kigger vi altid på det interne først.
– Jeg vil ikke begynde at kommentere, om vi skal hente den ene eller den anden, men det er helt sikkert, at det er vanedannende at være med i toppen, siger Jan Laursen.
FCN får efter sæsonen de finske spillere Leo Walta og Oliver Antman tilbage fra lejeaftaler, mens den talentfulde Zidan Sertdemir kan komme i spil, efter at han i foråret har siddet ude på grund af problemer med sit spillercertifikat.
I forhold til afgange må klubben dog vinke farvel til profiler som Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Wahid Faghir og Emiliano Marcondes.
Normalvis er FCN-mandskabet spækket med unge spillere fra klubbens akademi, men holdets cheftræner, Johannes Hoff Thorup, erkender, at man nok er nødt til at hente spillere udefra.
– Jeg har været her i rigtig mange år, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ønsker, at vi har rigtig mange drenge, der er klar til at tage over.
– Vi lærte dog i sidste sæson, at der kan komme for mange unge spillere ind på en gang, hvis man også vil være konkurrencedygtig.
– Derfor kigger vi på de forskellige muligheder. Det er allerede startet lidt, og det betyder, at sommerferien bliver ret kort. Så jeg vil ikke afvise, at vi kommer til at handle, siger FCN-cheftræneren.
Hvis alt går efter planen, når klubben skal ruste op til næste sæson, er cheftræneren overbevist om, at FCN igen kan være med i toppen af Superligaen.
– Det tror jeg godt, at vi kan. Der kommer en lang periode med et transfervindue, og der er virkelig lang tid til, at det lukker.
– Der kan ske rigtig mange ting, og der er rigtig meget interesse for vores spillere. Det vil der altid være, men vi skal have skabt et så konkurrencedygtigt hold som muligt, lyder det fra cheftræneren.
Andenpladsen i Superligaen betyder også, at FCN i næste sæson skal deltage i kvalifikationen til den europæiske turnering Conference League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
OB siger farvel til seks spillere
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW