FCN-sportschef blæser til angreb: Klar til indkøb

FC Nordsjælland skal på jagt i transfervinduet, så holdet igen kan kæmpe med i toppen af Superligaen.



Det er sjovt at spille med om medaljer i Superligaen, og det vil FC Nordsjælland gerne prøve igen.

Holdet går dog ind i et transfervindue, hvor der venter stor udskiftning, da flere profiler forsvinder.

FCN-sportschef Jan Laursen blev derfor spurgt, om han regner med, at klubben skal ud på transfermarkedet for at købe nye spillere.

– Det kigger vi altid på. Nu skal det afgøres, hvem der er her, og så kigger vi altid på det interne først.

– Jeg vil ikke begynde at kommentere, om vi skal hente den ene eller den anden, men det er helt sikkert, at det er vanedannende at være med i toppen, siger Jan Laursen.

FCN får efter sæsonen de finske spillere Leo Walta og Oliver Antman tilbage fra lejeaftaler, mens den talentfulde Zidan Sertdemir kan komme i spil, efter at han i foråret har siddet ude på grund af problemer med sit spillercertifikat.

I forhold til afgange må klubben dog vinke farvel til profiler som Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Wahid Faghir og Emiliano Marcondes.

Normalvis er FCN-mandskabet spækket med unge spillere fra klubbens akademi, men holdets cheftræner, Johannes Hoff Thorup, erkender, at man nok er nødt til at hente spillere udefra.

– Jeg har været her i rigtig mange år, og jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg ønsker, at vi har rigtig mange drenge, der er klar til at tage over.

– Vi lærte dog i sidste sæson, at der kan komme for mange unge spillere ind på en gang, hvis man også vil være konkurrencedygtig.

– Derfor kigger vi på de forskellige muligheder. Det er allerede startet lidt, og det betyder, at sommerferien bliver ret kort. Så jeg vil ikke afvise, at vi kommer til at handle, siger FCN-cheftræneren.

Hvis alt går efter planen, når klubben skal ruste op til næste sæson, er cheftræneren overbevist om, at FCN igen kan være med i toppen af Superligaen.

– Det tror jeg godt, at vi kan. Der kommer en lang periode med et transfervindue, og der er virkelig lang tid til, at det lukker.

– Der kan ske rigtig mange ting, og der er rigtig meget interesse for vores spillere. Det vil der altid være, men vi skal have skabt et så konkurrencedygtigt hold som muligt, lyder det fra cheftræneren.

Andenpladsen i Superligaen betyder også, at FCN i næste sæson skal deltage i kvalifikationen til den europæiske turnering Conference League.

/ritzau/



Årets mest læste – I elsker transfers!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone