FCN’s Nelsson nummer 34 på ny liste over Europas mest lovende unge

Victor Nelsson fra FC Nordsjælland er at finde i CIES Football Observatorys liste over de mest lovende unge spillere i Europa.



I denne sæson har FC Nordsjællands Victor Nelsson været en af de helt store grunde til, at holdet har kunne levere så gode resultater – og for tiden indtager en plads som nummer tre i den danske Superliga.

Det er også noget, som den anerkendte researchgruppe CIES Football Observatory har fået øjnene op for. De har lavet en top 50 over de unge spillere, som er mest lovende rundt om på den europæiske fodboldscene.

Her er det blevet til en placering som nummer 34 for den unge, danske midterforsvarer, som kan se Milans 18-årige målmand Gianluigi Donnarumma øverst på listen med Albon Lafont fra Toulouse på andenpladsen.

Derefter følger PSG’s angriber Kylian Mbappe, Inters Christian Pulisic og Malang Sarr fra Nice på på listens øverste fem pladser.

Listen er lavet på baggrund af en rapport, som blandt andet bliver baseret på, hvor mange minutter den enkelte spiller har spillet sammenlignet med det niveau, som spillerens liga ligger på plus de resultater, som spillerens klub har opnået. Det er en samling data, som er lavet over samlet to år.

Victor Nelsson har i denne sæson spillet 20 kampe for FC Nordsjælland, hvor han ifølge Superliga.dk har vundet 71 procent af sine dueller.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million