Efter fem runder af den nye superligasæson har de forsvarende mestre Brøndby IF endnu ikke smagt sejrens sødme.
Det er blevet til uafgjort mod AGF, Viborg og Vejle, mens FC København og FC Nordsjælland i de seneste to runder har nedlagt Brøndby.
Fredag aften slog FCN mestrene på Brøndby Stadion med 1-0, og Brøndby-profilen Mikael Uhre erkender, at den sløje pointhøst kan mærkes.
– Det gør ondt, at det er gået sådan. Jeg synes egentlig, at spillet har været til mere, men det klinger måske lidt hult, at man står efter femte kamp og siger det samme.
– I fodbold er det jo stolpe ud eller ind, og i sidste sæson sagde folk, vi fik lidt for mange point. Det er med omvendt fortegn i denne sæson indtil videre, siger Uhre, mens holdkammeraten Kevin Mensah også er skuffet.
– Jeg havde ikke regnet med, at vi havde spillet fem kampe uden sejr, så vi har noget at tage fat på, og vi skal have vendt det hurtigst muligt. Det er ikke noget, vi er stolte af.
Cheftræner Niels Frederiksen forsøger at bevare optimismen og bemærker, at Brøndby i hans optik har haft muligheder for flere point.
– Vi er ikke tilfredse med starten, men det nytter ikke, at jeg sætter mig ned og begynder at skrige eller stampe i græsset. Sådan er det nogle gange, men jeg forholder mig til, at vi i fire af fem kampe har skabt mere end modstanderen har gjort.
– Så er man som hold nogle gange i en situation, hvor tingene ikke går ens vej, og der er vi lige nu. Det skal vi væk fra hurtigst muligt, siger Niels Frederiksen.
Brøndby manglede fredag aften seks spillere i truppen på grund af coronavirus, men det vil Mensah ikke forklare det femte nederlag med.
– Vi kan ikke bruge det som undskyldning. Vi har kvalitetsspillere og har en god trup. Det er klart, man selvfølgelig gerne vil have en hel trup klar, men det er ikke en undskyldning for os.
Brøndby spiller tirsdag Champions League-kvalifikation mod østrigske RB Salzburg.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
