BRØNDBY (Tipsbladet): Det er gået hurtigt for Frederik Birk.
Spoler vi tiden et par måneder tilbage, var den 35-årige dansker assistenttræner i Brøndby.
Nu er han cheftræner på en længerevarende kontrakt.
Det hele faldt på plads hen over ferien for spillere og trænere, og derfor var det ikke helt normale jobsamtaler, Frederik Birk havde med Brøndby-ledelsen.
– Først var der samtaler med repræsentanter med GFH, og det var før, at aftalen med Benjamin (Schmedes, red.) var landet, jeg talte med Scott (McLachlan, red.) og Chris Anderson, så gik der en periode, hvor de arbejdede stærkt med at lande Benjamin, og så havde Benjamin og jeg nogle snakke, siger Frederik Birk og fortsætter:
– Der var nogle praktikaliteter, for jeg var på ferie med min familie. Jeg sad nede på et rigtig remoulade all inclusive-hotel på Gran Canaria, hvor ungerne var i buffeten, mens jeg rendte frem og tilbage for at tale i telefon.
– Benjamin og jeg blev enige om, at vi skulle mødes ansigt til ansigt, før vi kunne blive enige om en aftale, fortæller den nye Brøndby-træner.
Frederik Birk var ikke storfavorit til at blive cheftræner i Brøndby, men allerede inden den flotte pokalsejr over AGF, kunne han se positive tegn.
– Scott McLachlan smed mig jo i puljen inden AGF-kampen, hvor jeg tænkte: “okay, det kan være en kommunikativ strategi, at han gør det, men det kan også være, at der er noget reelt i det”
– Men så i løbet af ferien, og efter præstationen, vi leverede mod AGF, der kunne jeg godt mærke, at jeg i hvert fald ikke var gået i minus, fortæller Frederik Birk.
Men det er ikke kun familie-ferie og jobsamtaler, som Frederik Birk har brugt sin tid på. Ved siden af er han ved at færdiggøre sin pro-licens som træner, og det kræver også lidt tid og kørsel til og fra Odense.
– Jeg var lige ovre at samles med drengene, og det var enormt heldigt, for tematikken for den her samling med pro-kursisterne var fysisk træning, i henhold til preseason, så var det ind og ud af jobs, hvor David Nielsen blandt andet fortalte om sine erfaringer på det punkt, så jeg kunne sidde og notere ned på min computer. Og så var der selvfølgelig forhandlinger med Brøndby ved siden af, siger Frederik Birk.
Som Tipsbladet forstår det har Frederik Birk som minimum en treårig kontrakt.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED