Fik Brøndby-jobbet på ‘remoulade all inclusive’

Frederik Birk måtte forhandle sin Brøndby-kontrakt på plads, mens han var på all inclusive-hotel med familien.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det er gået hurtigt for Frederik Birk.  

Spoler vi tiden et par måneder tilbage, var den 35-årige dansker assistenttræner i Brøndby.  

Nu er han cheftræner på en længerevarende kontrakt.  

Det hele faldt på plads hen over ferien for spillere og trænere, og derfor var det ikke helt normale jobsamtaler, Frederik Birk havde med Brøndby-ledelsen.  

– Først var der samtaler med repræsentanter med GFH, og det var før, at aftalen med Benjamin (Schmedes, red.) var landet, jeg talte med Scott (McLachlan, red.) og Chris Anderson, så gik der en periode, hvor de arbejdede stærkt med at lande Benjamin, og så havde Benjamin og jeg nogle snakke, siger Frederik Birk og fortsætter:  

– Der var nogle praktikaliteter, for jeg var på ferie med min familie. Jeg sad nede på et rigtig remoulade all inclusive-hotel på Gran Canaria, hvor ungerne var i buffeten, mens jeg rendte frem og tilbage for at tale i telefon.  

– Benjamin og jeg blev enige om, at vi skulle mødes ansigt til ansigt, før vi kunne blive enige om en aftale, fortæller den nye Brøndby-træner.  

Frederik Birk var ikke storfavorit til at blive cheftræner i Brøndby, men allerede inden den flotte pokalsejr over AGF, kunne han se positive tegn.  

– Scott McLachlan smed mig jo i puljen inden AGF-kampen, hvor jeg tænkte: “okay, det kan være en kommunikativ strategi, at han gør det, men det kan også være, at der er noget reelt i det”  

– Men så i løbet af ferien, og efter præstationen, vi leverede mod AGF, der kunne jeg godt mærke, at jeg i hvert fald ikke var gået i minus, fortæller Frederik Birk.  

Men det er ikke kun familie-ferie og jobsamtaler, som Frederik Birk har brugt sin tid på. Ved siden af er han ved at færdiggøre sin pro-licens som træner, og det kræver også lidt tid og kørsel til og fra Odense.  

– Jeg var lige ovre at samles med drengene, og det var enormt heldigt, for tematikken for den her samling med pro-kursisterne var fysisk træning, i henhold til preseason, så var det ind og ud af jobs, hvor David Nielsen blandt andet fortalte om sine erfaringer på det punkt, så jeg kunne sidde og notere ned på min computer. Og så var der selvfølgelig forhandlinger med Brøndby ved siden af, siger Frederik Birk.  

Som Tipsbladet forstår det har Frederik Birk som minimum en treårig kontrakt.



Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

FC København interesseret i denne angriber

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

– Vi bør være favoritter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Peger på mulig gave til FCK

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør