BRØNDBY (Tipsbladet): Det er gået hurtigt for Frederik Birk.
Spoler vi tiden et par måneder tilbage, var den 35-årige dansker assistenttræner i Brøndby.
Nu er han cheftræner på en længerevarende kontrakt.
Det hele faldt på plads hen over ferien for spillere og trænere, og derfor var det ikke helt normale jobsamtaler, Frederik Birk havde med Brøndby-ledelsen.
– Først var der samtaler med repræsentanter med GFH, og det var før, at aftalen med Benjamin (Schmedes, red.) var landet, jeg talte med Scott (McLachlan, red.) og Chris Anderson, så gik der en periode, hvor de arbejdede stærkt med at lande Benjamin, og så havde Benjamin og jeg nogle snakke, siger Frederik Birk og fortsætter:
– Der var nogle praktikaliteter, for jeg var på ferie med min familie. Jeg sad nede på et rigtig remoulade all inclusive-hotel på Gran Canaria, hvor ungerne var i buffeten, mens jeg rendte frem og tilbage for at tale i telefon.
– Benjamin og jeg blev enige om, at vi skulle mødes ansigt til ansigt, før vi kunne blive enige om en aftale, fortæller den nye Brøndby-træner.
Frederik Birk var ikke storfavorit til at blive cheftræner i Brøndby, men allerede inden den flotte pokalsejr over AGF, kunne han se positive tegn.
– Scott McLachlan smed mig jo i puljen inden AGF-kampen, hvor jeg tænkte: “okay, det kan være en kommunikativ strategi, at han gør det, men det kan også være, at der er noget reelt i det”
– Men så i løbet af ferien, og efter præstationen, vi leverede mod AGF, der kunne jeg godt mærke, at jeg i hvert fald ikke var gået i minus, fortæller Frederik Birk.
Men det er ikke kun familie-ferie og jobsamtaler, som Frederik Birk har brugt sin tid på. Ved siden af er han ved at færdiggøre sin pro-licens som træner, og det kræver også lidt tid og kørsel til og fra Odense.
– Jeg var lige ovre at samles med drengene, og det var enormt heldigt, for tematikken for den her samling med pro-kursisterne var fysisk træning, i henhold til preseason, så var det ind og ud af jobs, hvor David Nielsen blandt andet fortalte om sine erfaringer på det punkt, så jeg kunne sidde og notere ned på min computer. Og så var der selvfølgelig forhandlinger med Brøndby ved siden af, siger Frederik Birk.
Som Tipsbladet forstår det har Frederik Birk som minimum en treårig kontrakt.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
FCM-transfer i fare
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE