Tidligere BIF-finne: Annulleret mål kostede energi

Forsvarsspilleren Paulus Arajuuri ærgrer sig over det annullerede mål i 0-1-nederlaget til Rusland ved EM.



Finland kom ned på jorden efter 1-0-sejren over Danmark lørdag, da de tabte med samme cifre til Rusland onsdag.

Matchvinderen fra kampen mod Danmark, Joel Pohjanpalo, havde ellers bolden i nettet mod russerne efter bare fem minutters spil, men målet blev annulleret, da angriberen var offside.

Og det kostede kræfter, mener forsvarsprofilen Paulus Arajuuri.

– Jeg ved ikke, hvor meget Joel var offside, men det var snert. Det handler om de må marginaler, og de var ikke med os denne gang.

– Det giver et stort energiboost, når man scorer. Når man får et mål annulleret, tager det omvendt en masse energi ud af os, siger Arajuuri ifølge Reuters.

Den finske landstræner, Markku Kanerva, var overordnet set tilfreds med sit holds offensiv, men han ærgrer sig over skarpheden.

– Desværre var effektiviteten ikke på et højt niveau, og de russiske spillere var gode til at blokere vores skud, siger Kanerva.

Finland har tre point efter to kampe i gruppen, men kan være tvunget til at hente point i sin sidste gruppekamp, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne.

Det er mod Belgien i Sankt Petersborg mandag aften.

– Belgien er et af de stærkeste hold i turneringen, så det er en kæmpe udfordring for os. Men holdet har tidligere vist, at de kan spille over niveau og få deres drømme til at gå i opfyldelse, siger Kanerva.

Hos Rusland blev den offensive midtbanespiller Aleksej Mirantsjuk matchvinder, og landstræner Stanislav Cherchesov glæder sig over at have fået gang i profilen.

– Som person har han haft brug for at komme ud af sin comfortzone og bevise sig selv i en af verdens bedste ligaer.

– Vi er meget tilfredse med hans udvikling. Vi håber, han bliver en bærende profil for Atalanta i næste sæson, siger Cherchesov med henvisning til Mirantsjuks klubhold.

Rusland mistede undervejs i sejren backen Mário Fernandes, der blev båret fra banen, og frygtede, at han havde beskadiget sin rygsøjle.

Men en undersøgelse har udelukket den mulighed, og Fernandes kan rejse videre med holdet, oplyser Det Russiske Fodboldforbund.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Nu åbner Wind op for fremtiden

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Kasper Dolberg i choktransfer?

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Simeone fatter det ikke

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Verdensstjerne roser Højlund

‘Det har irriteret mig helt vildt’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Jakob Poulsen maner til ro

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Blandt dette årtusindes bedste

Superliga-ekspert i svime over FCK

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Sejr sender AGF på guldkurs

Han kan meget vel ende som en lille legende

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien