Tidligere BIF-finne: Annulleret mål kostede energi

Forsvarsspilleren Paulus Arajuuri ærgrer sig over det annullerede mål i 0-1-nederlaget til Rusland ved EM.



Finland kom ned på jorden efter 1-0-sejren over Danmark lørdag, da de tabte med samme cifre til Rusland onsdag.

Matchvinderen fra kampen mod Danmark, Joel Pohjanpalo, havde ellers bolden i nettet mod russerne efter bare fem minutters spil, men målet blev annulleret, da angriberen var offside.

Og det kostede kræfter, mener forsvarsprofilen Paulus Arajuuri.

– Jeg ved ikke, hvor meget Joel var offside, men det var snert. Det handler om de må marginaler, og de var ikke med os denne gang.

– Det giver et stort energiboost, når man scorer. Når man får et mål annulleret, tager det omvendt en masse energi ud af os, siger Arajuuri ifølge Reuters.

Den finske landstræner, Markku Kanerva, var overordnet set tilfreds med sit holds offensiv, men han ærgrer sig over skarpheden.

– Desværre var effektiviteten ikke på et højt niveau, og de russiske spillere var gode til at blokere vores skud, siger Kanerva.

Finland har tre point efter to kampe i gruppen, men kan være tvunget til at hente point i sin sidste gruppekamp, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne.

Det er mod Belgien i Sankt Petersborg mandag aften.

– Belgien er et af de stærkeste hold i turneringen, så det er en kæmpe udfordring for os. Men holdet har tidligere vist, at de kan spille over niveau og få deres drømme til at gå i opfyldelse, siger Kanerva.

Hos Rusland blev den offensive midtbanespiller Aleksej Mirantsjuk matchvinder, og landstræner Stanislav Cherchesov glæder sig over at have fået gang i profilen.

– Som person har han haft brug for at komme ud af sin comfortzone og bevise sig selv i en af verdens bedste ligaer.

– Vi er meget tilfredse med hans udvikling. Vi håber, han bliver en bærende profil for Atalanta i næste sæson, siger Cherchesov med henvisning til Mirantsjuks klubhold.

Rusland mistede undervejs i sejren backen Mário Fernandes, der blev båret fra banen, og frygtede, at han havde beskadiget sin rygsøjle.

Men en undersøgelse har udelukket den mulighed, og Fernandes kan rejse videre med holdet, oplyser Det Russiske Fodboldforbund.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub