Tidligere BIF-finne: Annulleret mål kostede energi

Forsvarsspilleren Paulus Arajuuri ærgrer sig over det annullerede mål i 0-1-nederlaget til Rusland ved EM.



Finland kom ned på jorden efter 1-0-sejren over Danmark lørdag, da de tabte med samme cifre til Rusland onsdag.

Matchvinderen fra kampen mod Danmark, Joel Pohjanpalo, havde ellers bolden i nettet mod russerne efter bare fem minutters spil, men målet blev annulleret, da angriberen var offside.

Og det kostede kræfter, mener forsvarsprofilen Paulus Arajuuri.

– Jeg ved ikke, hvor meget Joel var offside, men det var snert. Det handler om de må marginaler, og de var ikke med os denne gang.

– Det giver et stort energiboost, når man scorer. Når man får et mål annulleret, tager det omvendt en masse energi ud af os, siger Arajuuri ifølge Reuters.

Den finske landstræner, Markku Kanerva, var overordnet set tilfreds med sit holds offensiv, men han ærgrer sig over skarpheden.

– Desværre var effektiviteten ikke på et højt niveau, og de russiske spillere var gode til at blokere vores skud, siger Kanerva.

Finland har tre point efter to kampe i gruppen, men kan være tvunget til at hente point i sin sidste gruppekamp, hvis holdet skal videre til ottendedelsfinalerne.

Det er mod Belgien i Sankt Petersborg mandag aften.

– Belgien er et af de stærkeste hold i turneringen, så det er en kæmpe udfordring for os. Men holdet har tidligere vist, at de kan spille over niveau og få deres drømme til at gå i opfyldelse, siger Kanerva.

Hos Rusland blev den offensive midtbanespiller Aleksej Mirantsjuk matchvinder, og landstræner Stanislav Cherchesov glæder sig over at have fået gang i profilen.

– Som person har han haft brug for at komme ud af sin comfortzone og bevise sig selv i en af verdens bedste ligaer.

– Vi er meget tilfredse med hans udvikling. Vi håber, han bliver en bærende profil for Atalanta i næste sæson, siger Cherchesov med henvisning til Mirantsjuks klubhold.

Rusland mistede undervejs i sejren backen Mário Fernandes, der blev båret fra banen, og frygtede, at han havde beskadiget sin rygsøjle.

Men en undersøgelse har udelukket den mulighed, og Fernandes kan rejse videre med holdet, oplyser Det Russiske Fodboldforbund.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hylder Nartey efter magisk debut



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Han er på vej væk fra AGF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stjernetransfer på plads alligevel

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Ikke set i 30 år

Tottenham boykotter Viaplay

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘De er tilbage’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Silkeborg IF – Viborg FF

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent