Tipsbladet (PARKEN): Silkeborg-spilleren Pelle Mattsson ville begå et helt klassisk professionelt frispark på Jordan Larsson midtvejs i første halvleg, og han fik så sandelig også nedlagt den svenske FCK-spiller.
Måske også lige voldsomt nok.
Pelle Mattssons tackling på Jordan Larsson var så hård, at mange på grønsværen appellerede for et rødt kort i stedet for det gule, Mattsson selv rakte ud efter. Silkeborg-spilleren medgiver, at tacklingen var i den hårde ende af skalaen.
– Jeg prøver at lave et professionelt frispark i en omstilling, og så blev den lidt grimmere, end jeg havde tænkt mig. Jeg havde egentlig bare tænkt mig at spænde ben for ham, siger Pelle Mattsson og tilføjer:
– Men det var ikke sådan, at jeg tænkte "Åh, shit, jeg har lavet et rødt kort her".
Jordan Larsson mener imidlertid, at et rødt kort sagtens kunne have været fundet frem fra dommer Jørgen Daugbjerg Burchardts baglomme.
– Jeg har ikke set den her efterfølgende, men jeg har hørt, at den var meget grim. Jeg forstår godt, at han prøver at stoppe kontraangrebet, men når man træder så højt oppe, synes jeg måske, at det skulle have været et rødt kort, fastslår Larsson og fremviser tydelige mærker på anklen fra mødet med Pelle Mattssons støvleknopper.
Og tilbage til Pelle Mattsson.
Silkeborg-spilleren havde bestemt ikke nogen heldig eftermiddag i Parken. Foruden den omtalte situation, hvor han lænede sig op ad et rødt kort, var det ham, der kostede målet til 2-0 med en fejlaflevering nede omkring eget felt.
– Det er en del af fodbold at lave fejl. Det er ikke sådan, jeg ligger søvnløs over det, jeg skal nok komme videre. Jeg er ikke lavet af vat, jeg er lavet af rugbrød, men jeg er da pisse irriteret over, at det koster et mål i dag, lyder det fra Silkeborg-spilleren.
FC København vandt opgøret 2-0.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten