Kedelig tendens: Kan sætte ny VM-rekord

Fem kampe er indtil videre blevet 0-0 ved VM. Rekorden for en hel VM-slutrunde er syv.



England, Spanien og Frankrig har fejret store sejre ved VM i Qatar, men målfesterne har været undtagelser fra det generelle billede.

Hele fem kampe ved slutrunden er indtil videre endt 0-0.

Rekorden for flest nulløsninger ved et VM er syv. Det er sket fire gange i historien.

For fire år siden var det kun den begivenhedsløse gruppekamp mellem Danmark og Frankrig, som endte uden scoringer.

Tendensen ved dette års VM er udtryk for forsigtighed, mener den tidligere landsholdsspiller for Nigeria Sunday Oliseh.

– Hold har ikke ønsket at tage for mange risici, siger Oliseh, der er en del af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) ekspertpanel, som undersøger tendenser ved VM.

– Data viser, at omkring 70 procent af de hold, som taber første kamp ved VM, ryger ud efter det indledende gruppespil. Det tror jeg, holdene er klar over, lyder det ifølge Reuters fra den tidligere midtbanespiller.

England-USA, Uruguay-Sydkorea, Marokko-Kroatien, Mexico-Polen og Danmark-Tunesien er alle blevet 0-0.

Alberto Zaccheroni kommer frem til samme konklusion som Oliseh.

– Det er helt åbenlyst, at holdene har en forsigtig tilgang, siger den tidligere træner for blandt andet AC Milan og Japan.

– Der er adskillige hold, som har stillet med fem forsvarsspillere og spillet meget kompakt. De har villet være sikre på som minimum at få et point med fra åbningskampen, og hvis chancen kom, ville de prøve at vinde kampen, forklarer han.

Fifa har selv peget på flere tendenser fra slutrunden indtil videre. Holdene benytter sig i højere grad af genpres end tidligere, og adskillige mål er kommet efter indlæg.

I de første 20 kampe blev der scoret 14 mål efter indlæg. På samme stadie i gruppespillet ved VM for fire år siden var der kun scoret tre efter indlæg.

Sunday Oliseh forventer, at fraværet af transporttid vil holde energiniveauet oppe på holdene.

– Det er et meget anderledes VM, fordi spillerne kan sove i den samme seng hver nat, og hvert hold har sin egen lejr. Man skal ikke rejse fra stadion til stadion.

– Det er, som om alle spiller på hjemmebane. De bliver ikke ramt af den træthed, der opstår, når man konstant rejser rundt, påpeger han.

/ritzau/





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Qatar – Schweiz

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Holland – Japan

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland