England, Spanien og Frankrig har fejret store sejre ved VM i Qatar, men målfesterne har været undtagelser fra det generelle billede.
Hele fem kampe ved slutrunden er indtil videre endt 0-0.
Rekorden for flest nulløsninger ved et VM er syv. Det er sket fire gange i historien.
For fire år siden var det kun den begivenhedsløse gruppekamp mellem Danmark og Frankrig, som endte uden scoringer.
Tendensen ved dette års VM er udtryk for forsigtighed, mener den tidligere landsholdsspiller for Nigeria Sunday Oliseh.
– Hold har ikke ønsket at tage for mange risici, siger Oliseh, der er en del af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) ekspertpanel, som undersøger tendenser ved VM.
– Data viser, at omkring 70 procent af de hold, som taber første kamp ved VM, ryger ud efter det indledende gruppespil. Det tror jeg, holdene er klar over, lyder det ifølge Reuters fra den tidligere midtbanespiller.
England-USA, Uruguay-Sydkorea, Marokko-Kroatien, Mexico-Polen og Danmark-Tunesien er alle blevet 0-0.
Alberto Zaccheroni kommer frem til samme konklusion som Oliseh.
– Det er helt åbenlyst, at holdene har en forsigtig tilgang, siger den tidligere træner for blandt andet AC Milan og Japan.
– Der er adskillige hold, som har stillet med fem forsvarsspillere og spillet meget kompakt. De har villet være sikre på som minimum at få et point med fra åbningskampen, og hvis chancen kom, ville de prøve at vinde kampen, forklarer han.
Fifa har selv peget på flere tendenser fra slutrunden indtil videre. Holdene benytter sig i højere grad af genpres end tidligere, og adskillige mål er kommet efter indlæg.
I de første 20 kampe blev der scoret 14 mål efter indlæg. På samme stadie i gruppespillet ved VM for fire år siden var der kun scoret tre efter indlæg.
Sunday Oliseh forventer, at fraværet af transporttid vil holde energiniveauet oppe på holdene.
– Det er et meget anderledes VM, fordi spillerne kan sove i den samme seng hver nat, og hvert hold har sin egen lejr. Man skal ikke rejse fra stadion til stadion.
– Det er, som om alle spiller på hjemmebane. De bliver ikke ramt af den træthed, der opstår, når man konstant rejser rundt, påpeger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE