England, Spanien og Frankrig har fejret store sejre ved VM i Qatar, men målfesterne har været undtagelser fra det generelle billede.
Hele fem kampe ved slutrunden er indtil videre endt 0-0.
Rekorden for flest nulløsninger ved et VM er syv. Det er sket fire gange i historien.
For fire år siden var det kun den begivenhedsløse gruppekamp mellem Danmark og Frankrig, som endte uden scoringer.
Tendensen ved dette års VM er udtryk for forsigtighed, mener den tidligere landsholdsspiller for Nigeria Sunday Oliseh.
– Hold har ikke ønsket at tage for mange risici, siger Oliseh, der er en del af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) ekspertpanel, som undersøger tendenser ved VM.
– Data viser, at omkring 70 procent af de hold, som taber første kamp ved VM, ryger ud efter det indledende gruppespil. Det tror jeg, holdene er klar over, lyder det ifølge Reuters fra den tidligere midtbanespiller.
England-USA, Uruguay-Sydkorea, Marokko-Kroatien, Mexico-Polen og Danmark-Tunesien er alle blevet 0-0.
Alberto Zaccheroni kommer frem til samme konklusion som Oliseh.
– Det er helt åbenlyst, at holdene har en forsigtig tilgang, siger den tidligere træner for blandt andet AC Milan og Japan.
– Der er adskillige hold, som har stillet med fem forsvarsspillere og spillet meget kompakt. De har villet være sikre på som minimum at få et point med fra åbningskampen, og hvis chancen kom, ville de prøve at vinde kampen, forklarer han.
Fifa har selv peget på flere tendenser fra slutrunden indtil videre. Holdene benytter sig i højere grad af genpres end tidligere, og adskillige mål er kommet efter indlæg.
I de første 20 kampe blev der scoret 14 mål efter indlæg. På samme stadie i gruppespillet ved VM for fire år siden var der kun scoret tre efter indlæg.
Sunday Oliseh forventer, at fraværet af transporttid vil holde energiniveauet oppe på holdene.
– Det er et meget anderledes VM, fordi spillerne kan sove i den samme seng hver nat, og hvert hold har sin egen lejr. Man skal ikke rejse fra stadion til stadion.
– Det er, som om alle spiller på hjemmebane. De bliver ikke ramt af den træthed, der opstår, når man konstant rejser rundt, påpeger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
DAGENS SPILFORSLAG
Flora kan udnytte hjemmebanefordel
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED