Kedelig tendens: Kan sætte ny VM-rekord

Fem kampe er indtil videre blevet 0-0 ved VM. Rekorden for en hel VM-slutrunde er syv.



England, Spanien og Frankrig har fejret store sejre ved VM i Qatar, men målfesterne har været undtagelser fra det generelle billede.

Hele fem kampe ved slutrunden er indtil videre endt 0-0.

Rekorden for flest nulløsninger ved et VM er syv. Det er sket fire gange i historien.

For fire år siden var det kun den begivenhedsløse gruppekamp mellem Danmark og Frankrig, som endte uden scoringer.

Tendensen ved dette års VM er udtryk for forsigtighed, mener den tidligere landsholdsspiller for Nigeria Sunday Oliseh.

– Hold har ikke ønsket at tage for mange risici, siger Oliseh, der er en del af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) ekspertpanel, som undersøger tendenser ved VM.

– Data viser, at omkring 70 procent af de hold, som taber første kamp ved VM, ryger ud efter det indledende gruppespil. Det tror jeg, holdene er klar over, lyder det ifølge Reuters fra den tidligere midtbanespiller.

England-USA, Uruguay-Sydkorea, Marokko-Kroatien, Mexico-Polen og Danmark-Tunesien er alle blevet 0-0.

Alberto Zaccheroni kommer frem til samme konklusion som Oliseh.

– Det er helt åbenlyst, at holdene har en forsigtig tilgang, siger den tidligere træner for blandt andet AC Milan og Japan.

– Der er adskillige hold, som har stillet med fem forsvarsspillere og spillet meget kompakt. De har villet være sikre på som minimum at få et point med fra åbningskampen, og hvis chancen kom, ville de prøve at vinde kampen, forklarer han.

Fifa har selv peget på flere tendenser fra slutrunden indtil videre. Holdene benytter sig i højere grad af genpres end tidligere, og adskillige mål er kommet efter indlæg.

I de første 20 kampe blev der scoret 14 mål efter indlæg. På samme stadie i gruppespillet ved VM for fire år siden var der kun scoret tre efter indlæg.

Sunday Oliseh forventer, at fraværet af transporttid vil holde energiniveauet oppe på holdene.

– Det er et meget anderledes VM, fordi spillerne kan sove i den samme seng hver nat, og hvert hold har sin egen lejr. Man skal ikke rejse fra stadion til stadion.

– Det er, som om alle spiller på hjemmebane. De bliver ikke ramt af den træthed, der opstår, når man konstant rejser rundt, påpeger han.

/ritzau/





“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”




LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Klar for FC København