– Her kammer det over for mig

I dagens udgave af SpilXperten-podcasten ‘Bag Fjendens Linjer’ diskuterer Brøndby-fan Nanna Møller Karlsen og FC København-fan Kasper Larsen de meget omtalte bannere på tribunerne under derbyet søndag.



Det var kedeligt på banen, men på lægterne var der gang i den, da FC København og Brøndby IF søndag ved middagstid spillede 0-0 i det københavnske derby.

Opgøret var ikke meget at skrive hjem om, men der har været masser af diskussion efter kampen – primært omkring et banner, som Brøndby IF-fans havde medbragt. 

396618829_1033182271162539_1003707309353581325_n

Banneret er blandt andet noget af det, der bliver diskuteret i SpilXperten-podcasten “Bag Fjendens Linjer”, som er udkommet i dag. 

Klik her og hør episoden.

FCK-fan Kasper Larsen og BIF-fan Nanna Møller Karlsen i dagens udgave vendt og drejet banneret og kampen, og her er især Kasper Larsen uforstående over for, at Brøndbys fans har medbragt et banner, der nok har en reference til en Politiken-artikel fra for noget tid siden, men som for de fleste virker nedsættende over for piger og kvinder, der gerne vil se fodbold.

– Det er der, hvor den kammer over for mig. Det er super fint med den interne banter.

– Men det er meget, meget vigtigt i den her debat at sige, at piger er en minoritet i forhold til fodboldkulturen, og jeg synes bare tit, at fodboldkulturen er så stenalderagtig.

– Jeg vil gerne kigge indad, for jeg har også stået og råbt dumme ting gennem 90’erne og 00’erne. Det samfund, vi er en del af nu, har meget mere spotligt på, at der er nogle ting, som ikke er okay længere. Det, der i ’98 var en kultur, er det ikke nødvendigvis i ’23. Hvor samfundet bevæger sig, bevæger fankulturen sig way off. Den er nogle gange stadig, som den var i 90’erne, siger Kasper Larsen.

Nanna Møller Karlsen kan godt følge Kasper Larsen.

– Jeg er fuldstændig enig, og er der nogen, der er fortaler for flere kvinder på tribunen, er det mig. Jeg har selv været en del af Sydsiden. Jeg har altid følt mig som en ligeværdig del af tribunen, siger hun.

Du kan høre seneste episode af Bag Fjendens Linjer herunder:





Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

De er tilbage i Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til