Det var kedeligt på banen, men på lægterne var der gang i den, da FC København og Brøndby IF søndag ved middagstid spillede 0-0 i det københavnske derby.
Opgøret var ikke meget at skrive hjem om, men der har været masser af diskussion efter kampen – primært omkring et banner, som Brøndby IF-fans havde medbragt.

Banneret er blandt andet noget af det, der bliver diskuteret i SpilXperten-podcasten “Bag Fjendens Linjer”, som er udkommet i dag.
FCK-fan Kasper Larsen og BIF-fan Nanna Møller Karlsen i dagens udgave vendt og drejet banneret og kampen, og her er især Kasper Larsen uforstående over for, at Brøndbys fans har medbragt et banner, der nok har en reference til en Politiken-artikel fra for noget tid siden, men som for de fleste virker nedsættende over for piger og kvinder, der gerne vil se fodbold.
– Det er der, hvor den kammer over for mig. Det er super fint med den interne banter.
– Men det er meget, meget vigtigt i den her debat at sige, at piger er en minoritet i forhold til fodboldkulturen, og jeg synes bare tit, at fodboldkulturen er så stenalderagtig.
– Jeg vil gerne kigge indad, for jeg har også stået og råbt dumme ting gennem 90’erne og 00’erne. Det samfund, vi er en del af nu, har meget mere spotligt på, at der er nogle ting, som ikke er okay længere. Det, der i ’98 var en kultur, er det ikke nødvendigvis i ’23. Hvor samfundet bevæger sig, bevæger fankulturen sig way off. Den er nogle gange stadig, som den var i 90’erne, siger Kasper Larsen.
Nanna Møller Karlsen kan godt følge Kasper Larsen.
– Jeg er fuldstændig enig, og er der nogen, der er fortaler for flere kvinder på tribunen, er det mig. Jeg har selv været en del af Sydsiden. Jeg har altid følt mig som en ligeværdig del af tribunen, siger hun.
Du kan høre seneste episode af Bag Fjendens Linjer herunder:
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER