Det var kedeligt på banen, men på lægterne var der gang i den, da FC København og Brøndby IF søndag ved middagstid spillede 0-0 i det københavnske derby.
Opgøret var ikke meget at skrive hjem om, men der har været masser af diskussion efter kampen – primært omkring et banner, som Brøndby IF-fans havde medbragt.

Banneret er blandt andet noget af det, der bliver diskuteret i SpilXperten-podcasten “Bag Fjendens Linjer”, som er udkommet i dag.
FCK-fan Kasper Larsen og BIF-fan Nanna Møller Karlsen i dagens udgave vendt og drejet banneret og kampen, og her er især Kasper Larsen uforstående over for, at Brøndbys fans har medbragt et banner, der nok har en reference til en Politiken-artikel fra for noget tid siden, men som for de fleste virker nedsættende over for piger og kvinder, der gerne vil se fodbold.
– Det er der, hvor den kammer over for mig. Det er super fint med den interne banter.
– Men det er meget, meget vigtigt i den her debat at sige, at piger er en minoritet i forhold til fodboldkulturen, og jeg synes bare tit, at fodboldkulturen er så stenalderagtig.
– Jeg vil gerne kigge indad, for jeg har også stået og råbt dumme ting gennem 90’erne og 00’erne. Det samfund, vi er en del af nu, har meget mere spotligt på, at der er nogle ting, som ikke er okay længere. Det, der i ’98 var en kultur, er det ikke nødvendigvis i ’23. Hvor samfundet bevæger sig, bevæger fankulturen sig way off. Den er nogle gange stadig, som den var i 90’erne, siger Kasper Larsen.
Nanna Møller Karlsen kan godt følge Kasper Larsen.
– Jeg er fuldstændig enig, og er der nogen, der er fortaler for flere kvinder på tribunen, er det mig. Jeg har selv været en del af Sydsiden. Jeg har altid følt mig som en ligeværdig del af tribunen, siger hun.
Du kan høre seneste episode af Bag Fjendens Linjer herunder:
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER