Det var kedeligt på banen, men på lægterne var der gang i den, da FC København og Brøndby IF søndag ved middagstid spillede 0-0 i det københavnske derby.
Opgøret var ikke meget at skrive hjem om, men der har været masser af diskussion efter kampen – primært omkring et banner, som Brøndby IF-fans havde medbragt.

Banneret er blandt andet noget af det, der bliver diskuteret i SpilXperten-podcasten “Bag Fjendens Linjer”, som er udkommet i dag.
FCK-fan Kasper Larsen og BIF-fan Nanna Møller Karlsen i dagens udgave vendt og drejet banneret og kampen, og her er især Kasper Larsen uforstående over for, at Brøndbys fans har medbragt et banner, der nok har en reference til en Politiken-artikel fra for noget tid siden, men som for de fleste virker nedsættende over for piger og kvinder, der gerne vil se fodbold.
– Det er der, hvor den kammer over for mig. Det er super fint med den interne banter.
– Men det er meget, meget vigtigt i den her debat at sige, at piger er en minoritet i forhold til fodboldkulturen, og jeg synes bare tit, at fodboldkulturen er så stenalderagtig.
– Jeg vil gerne kigge indad, for jeg har også stået og råbt dumme ting gennem 90’erne og 00’erne. Det samfund, vi er en del af nu, har meget mere spotligt på, at der er nogle ting, som ikke er okay længere. Det, der i ’98 var en kultur, er det ikke nødvendigvis i ’23. Hvor samfundet bevæger sig, bevæger fankulturen sig way off. Den er nogle gange stadig, som den var i 90’erne, siger Kasper Larsen.
Nanna Møller Karlsen kan godt følge Kasper Larsen.
– Jeg er fuldstændig enig, og er der nogen, der er fortaler for flere kvinder på tribunen, er det mig. Jeg har selv været en del af Sydsiden. Jeg har altid følt mig som en ligeværdig del af tribunen, siger hun.
Du kan høre seneste episode af Bag Fjendens Linjer herunder:
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM