– Her kammer det over for mig

I dagens udgave af SpilXperten-podcasten ‘Bag Fjendens Linjer’ diskuterer Brøndby-fan Nanna Møller Karlsen og FC København-fan Kasper Larsen de meget omtalte bannere på tribunerne under derbyet søndag.



Det var kedeligt på banen, men på lægterne var der gang i den, da FC København og Brøndby IF søndag ved middagstid spillede 0-0 i det københavnske derby.

Opgøret var ikke meget at skrive hjem om, men der har været masser af diskussion efter kampen – primært omkring et banner, som Brøndby IF-fans havde medbragt. 

396618829_1033182271162539_1003707309353581325_n

Banneret er blandt andet noget af det, der bliver diskuteret i SpilXperten-podcasten “Bag Fjendens Linjer”, som er udkommet i dag. 

Klik her og hør episoden.

FCK-fan Kasper Larsen og BIF-fan Nanna Møller Karlsen i dagens udgave vendt og drejet banneret og kampen, og her er især Kasper Larsen uforstående over for, at Brøndbys fans har medbragt et banner, der nok har en reference til en Politiken-artikel fra for noget tid siden, men som for de fleste virker nedsættende over for piger og kvinder, der gerne vil se fodbold.

– Det er der, hvor den kammer over for mig. Det er super fint med den interne banter.

– Men det er meget, meget vigtigt i den her debat at sige, at piger er en minoritet i forhold til fodboldkulturen, og jeg synes bare tit, at fodboldkulturen er så stenalderagtig.

– Jeg vil gerne kigge indad, for jeg har også stået og råbt dumme ting gennem 90’erne og 00’erne. Det samfund, vi er en del af nu, har meget mere spotligt på, at der er nogle ting, som ikke er okay længere. Det, der i ’98 var en kultur, er det ikke nødvendigvis i ’23. Hvor samfundet bevæger sig, bevæger fankulturen sig way off. Den er nogle gange stadig, som den var i 90’erne, siger Kasper Larsen.

Nanna Møller Karlsen kan godt følge Kasper Larsen.

– Jeg er fuldstændig enig, og er der nogen, der er fortaler for flere kvinder på tribunen, er det mig. Jeg har selv været en del af Sydsiden. Jeg har altid følt mig som en ligeværdig del af tribunen, siger hun.

Du kan høre seneste episode af Bag Fjendens Linjer herunder:





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

I dialog om Albert Grønbæk

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli