AALBORG (Tipsbladet): Det kan godt være, byen med et glimt i øjet kalder sig selv Nordens Paris, men med en tårnhøj luftfugtighed allerede tidligt på morgenen var atmosfæren mere sydlandsk end parisisk-nordjysk ved torsdagens første træningspas i AaB.
De nordjyske oprykkere knokler under den ny cheftræner Menno van Dam for at blive ikke bare klar men en fysisk force i Superligaen med et ungt og løbestærkt hold, der må forventes at blive udfordret rigeligt i bedste række.
En af de relativt få spillere i truppen, der har en del erfaring fra Superligaen, er 23-årige Malthe Højholt, der debuterede for AaB i Superligaen for fire år siden i coronasæsonen 2019/20.
Højholt ligner en spiller, AaB kunne have særdeles god brug af som oprykker i Superligaen, men det kan vise sig at være ude af klubbens hænder, da Højholt har kontraktudløb 31. december og derfor nu i 10 dages tid har haft mulighed for at forhandle kontrakt til anden side.
AaB's nye sportsdirektør James Gow, der formelt blev udnævnt til stillingen ved AaB's ekstraordinære generalforsamling onsdag efter at have været teknisk chef i et år, håber, at det lykkes at overtale Malthe Højholt til at blive i klubben.
– Vi vil gerne have Malthe her, for han er en fremragende fodboldspiller, en god og professionel spiller og en af de lokale drivkræfter. Alle kan jo se, hvor længe han har tilbage på sin kontrakt, hvilket ikke er så længe, så vi har gjort det meget klart for ham, at vi vil have ham her, og at bolden nu er på hans banehalvdel, siger James Gow til Tipsbladet.
– Vi mener, at det her er det rette sted for ham at spille fodbold. Han kan virkelig drive holdet frem, han har har et meget højt spillemæssigt loft.
Fanfavorit
Der har i flere omgange været interesse for Malthe Højholt fra klubber i udlandet, og det vil næsten være en overraskelse, hvis midtbanespillerens bagland ikke siden 1. juli har sonderet terrænet og tjekket, hvad der kunne være af muligheder for at fortsætte i andre klubber.
James Gow håber, midtbanespilleren ser fordelene i at blive i AaB og så snart som muligt når frem til en forlængelse af kontrakten sammen med klubben.
– Det er vigtigt, at han gerne vil være her, og at han tror på og elsker klubben. Jeg fornemmer i den grad, fansene er glade for Malthe, så der er et stærkt bånd, og vi skal overbevise ham om, at det her er det rette sted for ham, siger James Gow.
– Jeg vil have spillere, der virkelig gerne vil spille for klubbben. Når man skal tage næste skridt i karrieren, skal man være helt klar, og han har haft et godt stykke tid til at tænke tingene grundigt igennem. Og som fodboldklub skal vi så planlægge efter alle tænkelige scenarier, og vi skal have sikkerhed. Jeg er positiv og tror på, vi finder en løsning, siger James Gow.
AaB har hentet en håndfuld nye spillere til i dette transfervindue og med lejede spillere, salg og kontraktudløb sagt farvel til ti spillere.
Nordjyderne skal være interesserede i mere nyt blod til forreste kæde og har torsdag hentet den tyske midtstopper Bjarne Pudel fra Borussia Dortmunds andethold på en fireårig kontrakt.
Malthe Højholt har spillet 116 turneringskampe og pokalkampe for AaB og har været inde omkring flere af Danmarks ungdomslandshold. Han kom til klubben fra Hjørring, da han var 12 år.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Alle taler om dem!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER