AALBORG (Tipsbladet): Det kan godt være, byen med et glimt i øjet kalder sig selv Nordens Paris, men med en tårnhøj luftfugtighed allerede tidligt på morgenen var atmosfæren mere sydlandsk end parisisk-nordjysk ved torsdagens første træningspas i AaB.
De nordjyske oprykkere knokler under den ny cheftræner Menno van Dam for at blive ikke bare klar men en fysisk force i Superligaen med et ungt og løbestærkt hold, der må forventes at blive udfordret rigeligt i bedste række.
En af de relativt få spillere i truppen, der har en del erfaring fra Superligaen, er 23-årige Malthe Højholt, der debuterede for AaB i Superligaen for fire år siden i coronasæsonen 2019/20.
Højholt ligner en spiller, AaB kunne have særdeles god brug af som oprykker i Superligaen, men det kan vise sig at være ude af klubbens hænder, da Højholt har kontraktudløb 31. december og derfor nu i 10 dages tid har haft mulighed for at forhandle kontrakt til anden side.
AaB's nye sportsdirektør James Gow, der formelt blev udnævnt til stillingen ved AaB's ekstraordinære generalforsamling onsdag efter at have været teknisk chef i et år, håber, at det lykkes at overtale Malthe Højholt til at blive i klubben.
– Vi vil gerne have Malthe her, for han er en fremragende fodboldspiller, en god og professionel spiller og en af de lokale drivkræfter. Alle kan jo se, hvor længe han har tilbage på sin kontrakt, hvilket ikke er så længe, så vi har gjort det meget klart for ham, at vi vil have ham her, og at bolden nu er på hans banehalvdel, siger James Gow til Tipsbladet.
– Vi mener, at det her er det rette sted for ham at spille fodbold. Han kan virkelig drive holdet frem, han har har et meget højt spillemæssigt loft.
Fanfavorit
Der har i flere omgange været interesse for Malthe Højholt fra klubber i udlandet, og det vil næsten være en overraskelse, hvis midtbanespillerens bagland ikke siden 1. juli har sonderet terrænet og tjekket, hvad der kunne være af muligheder for at fortsætte i andre klubber.
James Gow håber, midtbanespilleren ser fordelene i at blive i AaB og så snart som muligt når frem til en forlængelse af kontrakten sammen med klubben.
– Det er vigtigt, at han gerne vil være her, og at han tror på og elsker klubben. Jeg fornemmer i den grad, fansene er glade for Malthe, så der er et stærkt bånd, og vi skal overbevise ham om, at det her er det rette sted for ham, siger James Gow.
– Jeg vil have spillere, der virkelig gerne vil spille for klubbben. Når man skal tage næste skridt i karrieren, skal man være helt klar, og han har haft et godt stykke tid til at tænke tingene grundigt igennem. Og som fodboldklub skal vi så planlægge efter alle tænkelige scenarier, og vi skal have sikkerhed. Jeg er positiv og tror på, vi finder en løsning, siger James Gow.
AaB har hentet en håndfuld nye spillere til i dette transfervindue og med lejede spillere, salg og kontraktudløb sagt farvel til ti spillere.
Nordjyderne skal være interesserede i mere nyt blod til forreste kæde og har torsdag hentet den tyske midtstopper Bjarne Pudel fra Borussia Dortmunds andethold på en fireårig kontrakt.
Malthe Højholt har spillet 116 turneringskampe og pokalkampe for AaB og har været inde omkring flere af Danmarks ungdomslandshold. Han kom til klubben fra Hjørring, da han var 12 år.
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
– Du har udstråling som tagpap
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Henter dansker – får god pakke
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE