AALBORG (Tipsbladet): Det kan godt være, byen med et glimt i øjet kalder sig selv Nordens Paris, men med en tårnhøj luftfugtighed allerede tidligt på morgenen var atmosfæren mere sydlandsk end parisisk-nordjysk ved torsdagens første træningspas i AaB.
De nordjyske oprykkere knokler under den ny cheftræner Menno van Dam for at blive ikke bare klar men en fysisk force i Superligaen med et ungt og løbestærkt hold, der må forventes at blive udfordret rigeligt i bedste række.
En af de relativt få spillere i truppen, der har en del erfaring fra Superligaen, er 23-årige Malthe Højholt, der debuterede for AaB i Superligaen for fire år siden i coronasæsonen 2019/20.
Højholt ligner en spiller, AaB kunne have særdeles god brug af som oprykker i Superligaen, men det kan vise sig at være ude af klubbens hænder, da Højholt har kontraktudløb 31. december og derfor nu i 10 dages tid har haft mulighed for at forhandle kontrakt til anden side.
AaB's nye sportsdirektør James Gow, der formelt blev udnævnt til stillingen ved AaB's ekstraordinære generalforsamling onsdag efter at have været teknisk chef i et år, håber, at det lykkes at overtale Malthe Højholt til at blive i klubben.
– Vi vil gerne have Malthe her, for han er en fremragende fodboldspiller, en god og professionel spiller og en af de lokale drivkræfter. Alle kan jo se, hvor længe han har tilbage på sin kontrakt, hvilket ikke er så længe, så vi har gjort det meget klart for ham, at vi vil have ham her, og at bolden nu er på hans banehalvdel, siger James Gow til Tipsbladet.
– Vi mener, at det her er det rette sted for ham at spille fodbold. Han kan virkelig drive holdet frem, han har har et meget højt spillemæssigt loft.
Fanfavorit
Der har i flere omgange været interesse for Malthe Højholt fra klubber i udlandet, og det vil næsten være en overraskelse, hvis midtbanespillerens bagland ikke siden 1. juli har sonderet terrænet og tjekket, hvad der kunne være af muligheder for at fortsætte i andre klubber.
James Gow håber, midtbanespilleren ser fordelene i at blive i AaB og så snart som muligt når frem til en forlængelse af kontrakten sammen med klubben.
– Det er vigtigt, at han gerne vil være her, og at han tror på og elsker klubben. Jeg fornemmer i den grad, fansene er glade for Malthe, så der er et stærkt bånd, og vi skal overbevise ham om, at det her er det rette sted for ham, siger James Gow.
– Jeg vil have spillere, der virkelig gerne vil spille for klubbben. Når man skal tage næste skridt i karrieren, skal man være helt klar, og han har haft et godt stykke tid til at tænke tingene grundigt igennem. Og som fodboldklub skal vi så planlægge efter alle tænkelige scenarier, og vi skal have sikkerhed. Jeg er positiv og tror på, vi finder en løsning, siger James Gow.
AaB har hentet en håndfuld nye spillere til i dette transfervindue og med lejede spillere, salg og kontraktudløb sagt farvel til ti spillere.
Nordjyderne skal være interesserede i mere nyt blod til forreste kæde og har torsdag hentet den tyske midtstopper Bjarne Pudel fra Borussia Dortmunds andethold på en fireårig kontrakt.
Malthe Højholt har spillet 116 turneringskampe og pokalkampe for AaB og har været inde omkring flere af Danmarks ungdomslandshold. Han kom til klubben fra Hjørring, da han var 12 år.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Så blev det officielt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW