Forlader BIF: Jeg havde brug for luftforandring

Peter Bjur glæder sig over skiftet fra Brøndby IF til AGF. Han har haft brug for luftforandring, fortæller han til sidstnævntes hjemmeside.



Det er ikke ofte, at AGF og Brøndby IF handler indbyrdes, men det er sket fredag. 22-årige Peter Bjur forlader Vestegnen til fordel for Aarhus, har begge klubber bekræftet fredag eftermiddag. 

Peter Bjur har i de seneste to sæsoner stort set ikke fået spilletid i Brøndby IF, dels grundet en skade i sidste sæson, og skiftet er noget, han selv har ønsket. Det fortæller han også selv til AGF’s hjemmeside.

– Jeg var kommet et sted i min karriere, hvor jeg havde brug for en luftforandring og for at teste mig af i et nyt sted. Og det er virkelig fedt, at det nu er lykkes at komme her til AGF, hvor der er en spændende udvikling i gang i et professionelt og godt miljø, som jeg glæder mig til at blive en del af, siger Peter Bjur til agf.dk.

Ønsket om luftforandring har Brøndby IF desuden helt forståelse for. Det siger Carsten V. Jensen, fodbolddirektør hos de blågule, til Brøndbys hjemmeside.

– Peter er en dygtig fodboldspiller, og vi forstår til fulde, at Peter gerne vil prøve sig selv af et andet sted i jagten på mere spilletid. Peter har en alder, hvor det er det helt rigtige for ham og hans karriere, så vi vil gerne takke ham for hans indsats og ønsker Peter held og lykke med hans næste skridt, siger “CV”.

Peter Bjur, 22 år, nåede 36 kampe for Brøndby IF, men har i denne sæson blot optrådt i fire kampe. Hos AGF har han skrevet under på en kontrakt, der gælder for de kommende knap fire år. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Supercomputer: De vinder Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN taber i Europa-comeback

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘FC København er Danmarks gigant’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’