Det er ikke ofte, at AGF og Brøndby IF handler indbyrdes, men det er sket fredag. 22-årige Peter Bjur forlader Vestegnen til fordel for Aarhus, har begge klubber bekræftet fredag eftermiddag.
Peter Bjur har i de seneste to sæsoner stort set ikke fået spilletid i Brøndby IF, dels grundet en skade i sidste sæson, og skiftet er noget, han selv har ønsket. Det fortæller han også selv til AGF’s hjemmeside.
– Jeg var kommet et sted i min karriere, hvor jeg havde brug for en luftforandring og for at teste mig af i et nyt sted. Og det er virkelig fedt, at det nu er lykkes at komme her til AGF, hvor der er en spændende udvikling i gang i et professionelt og godt miljø, som jeg glæder mig til at blive en del af, siger Peter Bjur til agf.dk.
Ønsket om luftforandring har Brøndby IF desuden helt forståelse for. Det siger Carsten V. Jensen, fodbolddirektør hos de blågule, til Brøndbys hjemmeside.
– Peter er en dygtig fodboldspiller, og vi forstår til fulde, at Peter gerne vil prøve sig selv af et andet sted i jagten på mere spilletid. Peter har en alder, hvor det er det helt rigtige for ham og hans karriere, så vi vil gerne takke ham for hans indsats og ønsker Peter held og lykke med hans næste skridt, siger “CV”.
Peter Bjur, 22 år, nåede 36 kampe for Brøndby IF, men har i denne sæson blot optrådt i fire kampe. Hos AGF har han skrevet under på en kontrakt, der gælder for de kommende knap fire år.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER