Forlader BIF: Jeg havde brug for luftforandring

Peter Bjur glæder sig over skiftet fra Brøndby IF til AGF. Han har haft brug for luftforandring, fortæller han til sidstnævntes hjemmeside.



Det er ikke ofte, at AGF og Brøndby IF handler indbyrdes, men det er sket fredag. 22-årige Peter Bjur forlader Vestegnen til fordel for Aarhus, har begge klubber bekræftet fredag eftermiddag. 

Peter Bjur har i de seneste to sæsoner stort set ikke fået spilletid i Brøndby IF, dels grundet en skade i sidste sæson, og skiftet er noget, han selv har ønsket. Det fortæller han også selv til AGF’s hjemmeside.

– Jeg var kommet et sted i min karriere, hvor jeg havde brug for en luftforandring og for at teste mig af i et nyt sted. Og det er virkelig fedt, at det nu er lykkes at komme her til AGF, hvor der er en spændende udvikling i gang i et professionelt og godt miljø, som jeg glæder mig til at blive en del af, siger Peter Bjur til agf.dk.

Ønsket om luftforandring har Brøndby IF desuden helt forståelse for. Det siger Carsten V. Jensen, fodbolddirektør hos de blågule, til Brøndbys hjemmeside.

– Peter er en dygtig fodboldspiller, og vi forstår til fulde, at Peter gerne vil prøve sig selv af et andet sted i jagten på mere spilletid. Peter har en alder, hvor det er det helt rigtige for ham og hans karriere, så vi vil gerne takke ham for hans indsats og ønsker Peter held og lykke med hans næste skridt, siger “CV”.

Peter Bjur, 22 år, nåede 36 kampe for Brøndby IF, men har i denne sæson blot optrådt i fire kampe. Hos AGF har han skrevet under på en kontrakt, der gælder for de kommende knap fire år. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Tordner mod VM-træner

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil