Det er ikke ofte, at AGF og Brøndby IF handler indbyrdes, men det er sket fredag. 22-årige Peter Bjur forlader Vestegnen til fordel for Aarhus, har begge klubber bekræftet fredag eftermiddag.
Peter Bjur har i de seneste to sæsoner stort set ikke fået spilletid i Brøndby IF, dels grundet en skade i sidste sæson, og skiftet er noget, han selv har ønsket. Det fortæller han også selv til AGF’s hjemmeside.
– Jeg var kommet et sted i min karriere, hvor jeg havde brug for en luftforandring og for at teste mig af i et nyt sted. Og det er virkelig fedt, at det nu er lykkes at komme her til AGF, hvor der er en spændende udvikling i gang i et professionelt og godt miljø, som jeg glæder mig til at blive en del af, siger Peter Bjur til agf.dk.
Ønsket om luftforandring har Brøndby IF desuden helt forståelse for. Det siger Carsten V. Jensen, fodbolddirektør hos de blågule, til Brøndbys hjemmeside.
– Peter er en dygtig fodboldspiller, og vi forstår til fulde, at Peter gerne vil prøve sig selv af et andet sted i jagten på mere spilletid. Peter har en alder, hvor det er det helt rigtige for ham og hans karriere, så vi vil gerne takke ham for hans indsats og ønsker Peter held og lykke med hans næste skridt, siger “CV”.
Peter Bjur, 22 år, nåede 36 kampe for Brøndby IF, men har i denne sæson blot optrådt i fire kampe. Hos AGF har han skrevet under på en kontrakt, der gælder for de kommende knap fire år.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny kontrakt før VM-åbner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Tyskland åbner med stor pligtsejr
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT