Endnu engang er Jota afgørende: Liverpool-nyindkøbet er brandvarm

Liverpool, der er ramt af adskillige skader, kæmpede sig lørdag til en 2-1-sejr over West Ham.



For tredje kamp i træk spillede Liverpool-portugiseren Diogo Jota lørdag en afgørende rolle for de forsvarende engelske mestre.

Jota, der blev hentet i Wolverhampton i sommer, scorede således kampens sidste mål kort før tid i en 2-1-sejr over West Ham i Premier League.

Sejren sender Liverpool op på førstepladsen med 16 point i syv kampe.

Det lignede på forhånd en svær opgave for Liverpool, der med flere skader og et svækket forsvar skulle prøve kræfter med West Ham.

I det centrale forsvar var Nathaniel Phillips valgt ved siden af Joe Gomez på grund af skader til Virgil van Dijk, Fabinho og Joel Matip.

West Ham har samtidig været godt kørende på det seneste og havde inden lørdagens kamp ikke tabt i fire ligakampe i træk.

London-klubben kom også godt ud af starthullerne, og det svækkede Liverpool-forsvar viste allerede svaghedstegn efter ti minutters spil.

Joe Gomez fik ikke clearet en bold ordentligt, men sendte den i stedet ud til West Hams Pablo Fornals. Spanieren sparkede bolden uden om Gomez og ind bag målmand Alisson via stolpen. 1-0 og en drømmestart for gæsterne.

Liverpool kom langsomt bedre med og fik sat sig på spillet. West Ham havde dog godt styr på den defensive organisation og tillod ikke mange chancer.

Der skulle derfor også et straffespark til, før Liverpool kom på måltavlen.

West Ham-backen Arthur Masuaku væltede på klodset vis Mohamed Salah i feltet, egypteren faldt til jorden, og dommer Kevin Friend pegede på pletten.

Salah eksekverede selv med et hårdt fladt spark midt i målet.

Med cirka et kvarter tilbage fik indskiftede Diogo Jota sendt bolden i mål for Liverpool efter en ripost fra Lukasz Fabianski.

Målet blev dog underkendt efter VAR-gennemsyn, da dommer Kevin Friend vurderede, at Sadio Mané havde begået frispark på Fabianski ved at glide ind i ham umiddelbart efter Manés egen afslutning.

Fem minutter før tid var Jota så igen på plads, da han smart blev spillet fri af Xherdan Shaqiri og scorede på Fabianski.

Dermed blev Jota igen afgørende for Liverpool, efter at han også imod FC Midtjylland og Sheffield United har stået for vigtige mål den seneste uge.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Massefyring i AC Milan

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Topboss sviner Barça til