For tredje kamp i træk spillede Liverpool-portugiseren Diogo Jota lørdag en afgørende rolle for de forsvarende engelske mestre.
Jota, der blev hentet i Wolverhampton i sommer, scorede således kampens sidste mål kort før tid i en 2-1-sejr over West Ham i Premier League.
Sejren sender Liverpool op på førstepladsen med 16 point i syv kampe.
Det lignede på forhånd en svær opgave for Liverpool, der med flere skader og et svækket forsvar skulle prøve kræfter med West Ham.
I det centrale forsvar var Nathaniel Phillips valgt ved siden af Joe Gomez på grund af skader til Virgil van Dijk, Fabinho og Joel Matip.
West Ham har samtidig været godt kørende på det seneste og havde inden lørdagens kamp ikke tabt i fire ligakampe i træk.
London-klubben kom også godt ud af starthullerne, og det svækkede Liverpool-forsvar viste allerede svaghedstegn efter ti minutters spil.
Joe Gomez fik ikke clearet en bold ordentligt, men sendte den i stedet ud til West Hams Pablo Fornals. Spanieren sparkede bolden uden om Gomez og ind bag målmand Alisson via stolpen. 1-0 og en drømmestart for gæsterne.
Liverpool kom langsomt bedre med og fik sat sig på spillet. West Ham havde dog godt styr på den defensive organisation og tillod ikke mange chancer.
Der skulle derfor også et straffespark til, før Liverpool kom på måltavlen.
West Ham-backen Arthur Masuaku væltede på klodset vis Mohamed Salah i feltet, egypteren faldt til jorden, og dommer Kevin Friend pegede på pletten.
Salah eksekverede selv med et hårdt fladt spark midt i målet.
Med cirka et kvarter tilbage fik indskiftede Diogo Jota sendt bolden i mål for Liverpool efter en ripost fra Lukasz Fabianski.
Målet blev dog underkendt efter VAR-gennemsyn, da dommer Kevin Friend vurderede, at Sadio Mané havde begået frispark på Fabianski ved at glide ind i ham umiddelbart efter Manés egen afslutning.
Fem minutter før tid var Jota så igen på plads, da han smart blev spillet fri af Xherdan Shaqiri og scorede på Fabianski.
Dermed blev Jota igen afgørende for Liverpool, efter at han også imod FC Midtjylland og Sheffield United har stået for vigtige mål den seneste uge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
