Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC København.
De fire klubber udgør lige nu toppen af Superligaen, og det er der næppe ret mange, der er forbavset over efter 17 runder. At Brøndby IF er topholdet, var der dog sandsynligvis ikke ret mange, der havde spået på forhånd.
De blå-gule har været uhyre effektive i denne sæson, og det har i høj grad været stolpe ind. Derfor betegnes Brøndby af mange som et lidt “heldigt” tophold.
Det undrer AGF-målmanden Kamil Grabara. Han mener, at Brøndby fortjener større anerkendelse, end de får.
– Jeg forstår seriøst ikke, hvorfor der er så meget snak om Brøndby, og om deres spillestil. De har altså flest point i ligaen. De har vundet flest kampe, de har scoret flest mål, og jeg forstår ikke, hvorfor de ikke får den respekt, de fortjener. De ligger altså nummer ét. Jeg forstår ikke, at folk, jeg vil ikke sige ikke har respekt for, men nærmere forsøger at diskreditere deres sæson, siger Kamil Grabara til Tipsbladet og tilføjer:
– De er et svært og stærkt hold at møde, de er fulde af energi med de unge spillere, de stiller med, og de er en helt oplagt mesterskabskandidat. Men på tv og i aviserne kan man høre og læse, at de kun har en procents chance for at vinde turneringen. Med al respekt har de mere end én procents chance, vil jeg mene.
Kamil Grabara og holdkammeraterne i AGF møder søndag klokken 16.00 FC København i Parken. To timer senere er der også topkamp på heden, når FC Midtjylland får besøg af Brøndby IF.
Du kan læse et længere interview med Kamil Grabara i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du masser af optaktsstof til rundens to topkampe. Vi har også talt med Mikael Uhre, Kristian Bach Bak og Rasmus Falk, og derudover kan du læse et interview med Vejles to kroatere Denis Kolinger og Dominik Kovavic – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Stopper karrieren
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
