Fortsætter i FC Nordsjælland: Han er uvurderlig!

Superligaens største stjerne fortsætter i FC Nordsjællands stab, og det er Johannes Hoff Thorup meget begejstret for.



Superligaens velsagtens største stjerne findes i FC Nordsjællands trænerstab.

En Champions League-titel, to engelske mesterskaber og tre pokaltitler med Chelsea taler for sig selv, når det kommer til Michael Essien, der i sine velmagtsdage var blandt verdens bedste midtbanespillere.

Han har lagt støvlerne på hylden og kastet sig over trænergerningen i FC Nordsjælland, hvor han for nyligt forlængede sin aftale som Player Coach med yderligere to år frem til sommeren 2025.

Tipsbladet kunne som de første fortælle om forlængelse af Michael Essien, der har haft rollen som Player Coach siden sommeren 2020. Siden januar har hans chef været Johannes Hoff Thorup, og Hoff Thorup glæder sig rigtig meget over forlængelsen med den ghanesiske superstjerne.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Han har en kæmpe rolle i dagligdagen, som er uvurderlig. Michael er ikke typen, der har behov for at være allermest synlig eller i medierne. Han kan bedst lide at arbejde lidt mere tilbagetrukket. Men han har en rigtig vigtig rolle i forhold til vores integration af vores ghanesiske og ivorianske spillere.

– Her er han meget inde over og har individuelle samtaler med dem. Det er ham, jeg går til, når jeg skal høre, hvad der rører sig omkring spillerne. Han bruger rigtig meget tid sammen med spillerne, og derfor er han lidt en forlænget arm fra spillertruppen og til trænergruppen.

GettyImages-589725000

Udover at Michael Essien fortsætter i sin rolle, så er Flemming Pedersen også på plads som teknisk direktør, mens Jens Olsen er blevet ny assistent og Thomas 'TK' Kristensen er kommet til fra Lyngby som transitionstræner.

– Der er sket meget i vores setup, men der bør ikke være nogen forskel. Vi har det samme antal personer til at tage sig af de roller, som skal dækkes ind og klares i hverdagen, siger Johannes Hoff Thorup.

Da han overtog roret fra Flemming Pedersen tilbage i januar, var FCN's klubmand fortsat inde omkring førsteholdet. Nu kommer der nye hænder i Flemming Pedersens sted.

– Under kampe vil det være det samme setup, men det bliver bare nogle andre personer, som kommer til at varetage arbejdsopgaverne. Vi står rigtig stærkt, og vi har også fået Jens Olsen ind som assistenttræner, som besidder en stor erfaring og kan bidrage med rigtig meget.

– Jeg er glad for det setup, som vi har, men dermed ikke sagt, at jeg ikke kommer til at savne Flemming. Jeg har været rigtig glad for hans og mit samarbejde. Så jeg har også sagt til Flemming, at han bare skal byde sig til i det omfang, han er til rådighed.

FC Nordsjælland indleder den nye sæson mandag hjemme på Right to Dream Park, når Viborg FF kommer på besøg.

Foto: Getty Images.






Kongen af København!



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever