VB Parken (Tipsbladet): Det er september 2023.
Jelle Duin har lige skrevet under på en kontrakt med den israelske klub Hapoel Jerusalem, efter at han blandt andet har været sat i forbindelse med et skifte til AGF, Vejle og AaB.
I starten virkede det som en fed mulighed for den hollandske fodboldspiller, der nåede at blive en fodboldhelt i Aarhus ved at sikre dem bronzemedaljer i foråret inden, og selvom byen var på den anden ende derefter, matcher det ikke, hvad Jelle Duins hverdag lige pludselig var blevet til i Israel.
Der var nemlig udbrudt krig.
– Jeg havde kun været der i halvanden måned, da krigen startede, og jeg har aldrig oplevet noget lignende. Jeg var bevidst om på forhånd, at sirenerne en gang imellem ville gå af, men da det rod gik i gang, var det pludselig hverdag, og det var sgu ikke særlig fedt, fortæller hollænderen til Tipsbladet.
Konflikten har stået på lige siden, og heldigvis skete der intet med fodboldspilleren selv, hvilket han blandt andet kan takke et forsvar for, der er stærkere end noget, José Mourinho nogensinde har bygget op på en fodboldbane.
– Det lyder vanvittigt, men på et tidspunkt vender man sig til det. Der bliver det hverdag, at vi skal ned i sikkerhedsrummet. De har det her forsvarssystem, der skyder missilerne ned, og det virker ret godt, hvilket betyder, at man er ret tryg i det – og når man tænker over det, så er det jo helt vildt, at det bare bliver hverdag.
– Man hører, når forsvarssystemet bliver fyret af, og så går der lidt tid, inden der kommer et stort brag i luften. Vi vidste aldrig helt, hvad der blev ramt, men det var vigtigt at være i sikkerhed for de ting, der eventuelt kunne falde ned fra himlen. Det var underligt, siger angriberen, der nu sidder i trygge rammer i Vejle.
I Danmark kender de fleste nok til, at der én gang om året bliver testet sirener for at sikre, at de virker i tilfælde af en eventuel krig, men når man lever i et land, der er i krig, skal man pludselig reagere, når de larmer, for så er det ikke bare en test.
– Sirenerne kørte mest om natten. Ofte blev vi vækket klokken 03 om natten, hvor vi skulle skynde os i sikkerhed. Der håbede vi så bare, at der ikke skete noget i nærheden af os. Men jeg oplevede aldrig, at vi skulle søge ly i løbet af en træning – det var mest om natten, at der var endnu en bombe, vi skulle gemme os for.
– På alle måder var det en underlig situation. Rigtig mange gange i løbet af ugen hørte vi sirenerne, der betød, at vi skulle søge ned i vores sikkerhedsrum i løbet af to minutter. På et tidspunkt kunne jeg ikke klare det mere. Det var ikke først her til vinter, at jeg ville væk – jeg satte det i gang for noget tid siden, så vi fik sat det i stand, at jeg kunne komme væk.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville væk derfra
I Israel bliver der spillet fodbold på livet løs, selvom de er i gang med krigen, og på mange måder blev der fokuseret på, at spillerne skulle have en normal hverdag, men i sidste ende var det uundgåeligt, at de ting blev kædet sammen.
– Det var underligt, fordi det altid blev forsøgt gemt væk i baggrunden, men alligevel havde vi altid en t-shirt på med et billede af et gidsel. Så det var vildt, og det er hårdt for israelerne at følge med i, hvad der sker på daglig basis, men en svær situation at være i som udlænding, der ikke var en del af konflikten.
Den hurtige angriber fik i løbet af de seneste måneder nok af at leve med krigen i baggrunden af sin fodboldkarriere, og derfor satte han alt ind på at komme væk derfra, selvom klubben i første omgang ikke ville lade ham skifte denne vinter.
– Det var svært at fokusere på fodbolden til sidst, fordi der skete så mange vilde ting. Så på et tidspunkt fortalte jeg min agent, at jeg gerne ville væk, og så fik vi lavet en aftale med klubben, der i første omgang ikke ville lade mig gå. Heldigvis fik vi dem overtalt, og det er rigtig rart, at de gik med til at lade mig smutte.
– Min kæreste ville heller ikke være dernede længere, så det er rart at være tilbage i Danmark. Hun kom og besøgte mig nogle uger hver eneste måned, men på grund af krigen blev flyene tit aflyst, så det var ikke til at regne med, at vi kunne se hinanden. Og det er rart, at jeg nu kan sove igennem om natten, afslutter Jelle Duin.
I Vejle har han skrevet under på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2027, og søndag kan han få debut for sin nye klub, som spiller mod Silkeborg.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Melder ud om Kasper Hjulmand
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
Sverige skal til VM
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER