Alle 24 lande har nu været på banen ved EM i fodbold, og det bedste blev på papiret gemt til sidst, da Frankrig og Tyskland tirsdag aften stødte sammen på Allianz Arena i München.
Braget mellem de to fodboldstormagter levede bestemt også op til forventningerne om et dramatisk opgør.
I en intens duel var det de franske verdensmestre, der trak det længste strå og vandt fortjent 1-0 på en gevaldig bommert af Mats Hummels efter 20 minutter.
Paul Pogba lagde en smuk bold ud til venstrebacken Lucas Hernández, der var trukket med frem.
Bayern-spilleren smed bolden ind mod Kylian Mbappé, men foran stjerneangriberen stod Mats Hummels. Han forsøgte at cleare bolden, men fik i stedet sparket den i eget net til et dumt selvmål.
Mere blev det ikke til i en første halvleg, hvor tyskerne havde bolden mest, men ikke omsatte det til mange chancer.
Til gengæld udspillede en mærkværdig situation sig kort før pausefløjt, hvor Paul Pogba brokkede sig over noget til kampens dommer.
Tv-billeder viste efterfølgende, at tyske Antonio Rüdiger havde haft munden ved Pogbas ryg og givet ham et form for nap.
Det var dog umiddelbart svært at se, om det var decideret et bid, men Pogba reagerede med det samme på episoden, som dommeren ikke så.
Tyskerne fik lagt et lille pres på franskmændene mod slutningen af kampen, men havde svært ved at skabe store chancer.
Frankrig lurede i stedet på hurtige kontramuligheder, og 13 minutter før tid kom sådan en, da Kylian Mbappé blev sendt af sted med en lang stikning.
Han overspurtede fuldstændig Mats Hummels, der i stedet nedlagde stjerneangriberen i feltet.
Men dommerens fløjte forblev tavs, og heller ikke VAR meldte sig på banen, selv om det i langsom gengivelse lignede et fransk straffespark.
Mere blev det ikke til i det længe imødesete opgør, hvor Frankrig fik en perfekt start på EM-slutrunden.
Frankrig fik faktisk bolden i nettet yderligere to gange i anden halvleg, men begge gange blev der korrekt dømt offside.
I tirsdagens første kamp i gruppe F vandt Portugal som forventet over Ungarn med 3-0.
Det var dog først i det 84. minut, at de forsvarende europamestre fik hul på bylden ved Raphäel Guerreiro.
Derefter bankede Cristiano Ronaldo to mål i kassen og blev derved den mest scorende EM-spiller nogensinde i slutrunde-regi.
Lørdag spiller Frankrig mod Ungarn, mens Tyskland møder Portugal senere samme dag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
