Fremad Amager-boss vil sende Esbjerg ned

Det er “sørgeligt”, at Esbjerg risikerer at rykke ud, mener Peter Løvenkrands, som vil sende vestjyderne ud.



For tre år siden vandt Esbjerg bronze i Superligaen. Onsdag aften kan holdet blive sendt ned i 2. division på eget græs.

En sejr til Fremad Amager vil betyde, at vestjyderne ikke længere kan overleve i landets næstbedste række, og det vil være anden nedrykning på tre år.

Før kampen har Esbjerg seks point op til københavnerne på den rigtige side af nedrykningsstregen, og foruden det direkte møde resterer der blot to spillerunder.

En speciel situation, erkender Fremad Amager-træner Peter Løvenkrands, som dog går benhårdt efter at sende esbjergenserne ud.

– Selvfølgelig er det sørgeligt. Jeg håber aldrig, at storklubber som Esbjerg ender i sådan nogle situationer. Men nogle skal rykke ned, og nogle skal blive oppe.

– Når vi ligger i den situation, vi ligger i nu, skal vi fokusere på os selv, og det handler om at vinde en fodboldkamp, siger han.

Mareridtet er kommet faretruende tæt på for Esbjerg, der ikke har vundet en eneste af sine seneste 12 kampe.

Omvendt har Fremad Amager ramt en god stime med to sejre i tre kampe. Amagerkanerne er uden nederlag i fem kampe i streg.

– Der er intet, der er afgjort. Vi skal ud og præstere for at overleve. Ellers er det måske os, der skal ligge og kæmpe for det i de sidste to kampe, siger Peter Løvenkrands.

Man skal ikke længere end et par måneder tilbage, før udsigterne for Fremad Amager var dystre. Holdet lå under stregen i 1. division, og en konkurs truede, da en amerikansk ejerkreds ikke havde flere penge til klubben.

Men i slutningen af marts overtog energiselskabet Velkommen A/S ejerskabet, og det givet klubben og spillerne ro på, mener cheftræneren.

– Det har gjort en kæmpe forskel. Jeg synes også, at man kan se det på resultaterne, siden de har taget over. Den ro, der er kommet på træningsbanen og i kampene, gør, at spillerne kan fokusere på spillet og ikke bekymre sig om, hvad der foregår uden for banen, siger han.

Der gik ikke længe, fra nyheden om redningen var meldt ud, til en historie kom frem i B.T. om selskabets blakkede ry.

Selskabet er tidligere blevet politianmeldt for bedrageri af et konkurrerende selskab, ligesom Forbrugerombudsmanden to gange er gået til politiet efter gentagne klager.

Ejerskiftet førte til, at målmandstræner Jesper Christiansen stoppede i Fremad Amager, men Løvenkrands har ikke oplevet nogen bagside.

– Jeg har altid fokuseret på, hvad der er foran mig i en fodboldklub. Det eneste, jeg har vidst, er, at der er kommet tryghed.

– Selvfølgelig hører man nogle snakke om, at der har været det ene og andet. Men jeg aner intet om det og har ikke set noget til det selv.

– Jeg har været rigtig positiv over, hvad de har gjort for at stabilisere klubben, mig og spillerne, siger han.

Fremad Amager kan redde sig endnu en sæson på næstøverste hylde onsdag klokken 18.30 med en sejr. Foruden Esbjerg vil Jammerbugt i så fald rykke ned.

/ritzau/





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Ikke sket i 8 år



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Teemu Pukki dominerer

Prøvede at lokke Eriksen

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

– En stor beslutning

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League