For tre år siden vandt Esbjerg bronze i Superligaen. Onsdag aften kan holdet blive sendt ned i 2. division på eget græs.
En sejr til Fremad Amager vil betyde, at vestjyderne ikke længere kan overleve i landets næstbedste række, og det vil være anden nedrykning på tre år.
Før kampen har Esbjerg seks point op til københavnerne på den rigtige side af nedrykningsstregen, og foruden det direkte møde resterer der blot to spillerunder.
En speciel situation, erkender Fremad Amager-træner Peter Løvenkrands, som dog går benhårdt efter at sende esbjergenserne ud.
– Selvfølgelig er det sørgeligt. Jeg håber aldrig, at storklubber som Esbjerg ender i sådan nogle situationer. Men nogle skal rykke ned, og nogle skal blive oppe.
– Når vi ligger i den situation, vi ligger i nu, skal vi fokusere på os selv, og det handler om at vinde en fodboldkamp, siger han.
Mareridtet er kommet faretruende tæt på for Esbjerg, der ikke har vundet en eneste af sine seneste 12 kampe.
Omvendt har Fremad Amager ramt en god stime med to sejre i tre kampe. Amagerkanerne er uden nederlag i fem kampe i streg.
– Der er intet, der er afgjort. Vi skal ud og præstere for at overleve. Ellers er det måske os, der skal ligge og kæmpe for det i de sidste to kampe, siger Peter Løvenkrands.
Man skal ikke længere end et par måneder tilbage, før udsigterne for Fremad Amager var dystre. Holdet lå under stregen i 1. division, og en konkurs truede, da en amerikansk ejerkreds ikke havde flere penge til klubben.
Men i slutningen af marts overtog energiselskabet Velkommen A/S ejerskabet, og det givet klubben og spillerne ro på, mener cheftræneren.
– Det har gjort en kæmpe forskel. Jeg synes også, at man kan se det på resultaterne, siden de har taget over. Den ro, der er kommet på træningsbanen og i kampene, gør, at spillerne kan fokusere på spillet og ikke bekymre sig om, hvad der foregår uden for banen, siger han.
Der gik ikke længe, fra nyheden om redningen var meldt ud, til en historie kom frem i B.T. om selskabets blakkede ry.
Selskabet er tidligere blevet politianmeldt for bedrageri af et konkurrerende selskab, ligesom Forbrugerombudsmanden to gange er gået til politiet efter gentagne klager.
Ejerskiftet førte til, at målmandstræner Jesper Christiansen stoppede i Fremad Amager, men Løvenkrands har ikke oplevet nogen bagside.
– Jeg har altid fokuseret på, hvad der er foran mig i en fodboldklub. Det eneste, jeg har vidst, er, at der er kommet tryghed.
– Selvfølgelig hører man nogle snakke om, at der har været det ene og andet. Men jeg aner intet om det og har ikke set noget til det selv.
– Jeg har været rigtig positiv over, hvad de har gjort for at stabilisere klubben, mig og spillerne, siger han.
Fremad Amager kan redde sig endnu en sæson på næstøverste hylde onsdag klokken 18.30 med en sejr. Foruden Esbjerg vil Jammerbugt i så fald rykke ned.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
MEDIE
City med vildt rekordbud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
