Fremad Amager-boss vil sende Esbjerg ned

Det er “sørgeligt”, at Esbjerg risikerer at rykke ud, mener Peter Løvenkrands, som vil sende vestjyderne ud.



For tre år siden vandt Esbjerg bronze i Superligaen. Onsdag aften kan holdet blive sendt ned i 2. division på eget græs.

En sejr til Fremad Amager vil betyde, at vestjyderne ikke længere kan overleve i landets næstbedste række, og det vil være anden nedrykning på tre år.

Før kampen har Esbjerg seks point op til københavnerne på den rigtige side af nedrykningsstregen, og foruden det direkte møde resterer der blot to spillerunder.

En speciel situation, erkender Fremad Amager-træner Peter Løvenkrands, som dog går benhårdt efter at sende esbjergenserne ud.

– Selvfølgelig er det sørgeligt. Jeg håber aldrig, at storklubber som Esbjerg ender i sådan nogle situationer. Men nogle skal rykke ned, og nogle skal blive oppe.

– Når vi ligger i den situation, vi ligger i nu, skal vi fokusere på os selv, og det handler om at vinde en fodboldkamp, siger han.

Mareridtet er kommet faretruende tæt på for Esbjerg, der ikke har vundet en eneste af sine seneste 12 kampe.

Omvendt har Fremad Amager ramt en god stime med to sejre i tre kampe. Amagerkanerne er uden nederlag i fem kampe i streg.

– Der er intet, der er afgjort. Vi skal ud og præstere for at overleve. Ellers er det måske os, der skal ligge og kæmpe for det i de sidste to kampe, siger Peter Løvenkrands.

Man skal ikke længere end et par måneder tilbage, før udsigterne for Fremad Amager var dystre. Holdet lå under stregen i 1. division, og en konkurs truede, da en amerikansk ejerkreds ikke havde flere penge til klubben.

Men i slutningen af marts overtog energiselskabet Velkommen A/S ejerskabet, og det givet klubben og spillerne ro på, mener cheftræneren.

– Det har gjort en kæmpe forskel. Jeg synes også, at man kan se det på resultaterne, siden de har taget over. Den ro, der er kommet på træningsbanen og i kampene, gør, at spillerne kan fokusere på spillet og ikke bekymre sig om, hvad der foregår uden for banen, siger han.

Der gik ikke længe, fra nyheden om redningen var meldt ud, til en historie kom frem i B.T. om selskabets blakkede ry.

Selskabet er tidligere blevet politianmeldt for bedrageri af et konkurrerende selskab, ligesom Forbrugerombudsmanden to gange er gået til politiet efter gentagne klager.

Ejerskiftet førte til, at målmandstræner Jesper Christiansen stoppede i Fremad Amager, men Løvenkrands har ikke oplevet nogen bagside.

– Jeg har altid fokuseret på, hvad der er foran mig i en fodboldklub. Det eneste, jeg har vidst, er, at der er kommet tryghed.

– Selvfølgelig hører man nogle snakke om, at der har været det ene og andet. Men jeg aner intet om det og har ikke set noget til det selv.

– Jeg har været rigtig positiv over, hvad de har gjort for at stabilisere klubben, mig og spillerne, siger han.

Fremad Amager kan redde sig endnu en sæson på næstøverste hylde onsdag klokken 18.30 med en sejr. Foruden Esbjerg vil Jammerbugt i så fald rykke ned.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fremhæver Bodø/Glimt

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Jagter FC Barcelona-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard