Brøndby har i denne sæson været stærkt kørende, og de er godt inde i mesterskabskampen. En af de spillere, som har løftet en stor del af ansvaret er midtbanespiller Morten Frendrup, som blev 20 år for få dage siden.
I denne sæson har han tidligere dækket den defensive midtbane, men nu er han rykket frem på 8’er-positionen, som giver noget andet til hans spil. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Det passer mig egentlig fint. Jeg vil bare gerne spille og hvis Niels (Frederiksen, red.) synes jeg skal spille 8’eren, så spiller jeg der. Hvis jeg skulle sige, at jeg havde en favoritposition, er det nok 6’eren, men jeg synes også det er fedt at spille 8er. Der er man lidt mere fri til at stikke afsted, siger Frendrup, som også har vikariet på begge wingbacks.
Endvidere peger han på, at der er en god stemning på holdet i øjeblikket, hvor der re en fed energi sammen – og hvis nogen er lidt nede, så hjælper de hinanden med at komme op igen.
Søndag venter et møde med ærkerivalerne fra FC København, hvor han desuden peger på, at han håber på at kunne få scoret sit første Superliga-mål. Særligt efter et par store afbrændere, erkender han.
Kampen mellem FC København og Brøndby er den tredje i løbet af sæsonen, hvor de blågule har vundet de to første med 2-1 begge gange.
Hos Brøndby er cheftræner Niels Frederiksen ikke tilbageholdende med at udpege en svaghed hos FCK. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Senegal – Irak
MEDIE
