Brøndby har i denne sæson været stærkt kørende, og de er godt inde i mesterskabskampen. En af de spillere, som har løftet en stor del af ansvaret er midtbanespiller Morten Frendrup, som blev 20 år for få dage siden.
I denne sæson har han tidligere dækket den defensive midtbane, men nu er han rykket frem på 8’er-positionen, som giver noget andet til hans spil. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.
– Det passer mig egentlig fint. Jeg vil bare gerne spille og hvis Niels (Frederiksen, red.) synes jeg skal spille 8’eren, så spiller jeg der. Hvis jeg skulle sige, at jeg havde en favoritposition, er det nok 6’eren, men jeg synes også det er fedt at spille 8er. Der er man lidt mere fri til at stikke afsted, siger Frendrup, som også har vikariet på begge wingbacks.
Endvidere peger han på, at der er en god stemning på holdet i øjeblikket, hvor der re en fed energi sammen – og hvis nogen er lidt nede, så hjælper de hinanden med at komme op igen.
Søndag venter et møde med ærkerivalerne fra FC København, hvor han desuden peger på, at han håber på at kunne få scoret sit første Superliga-mål. Særligt efter et par store afbrændere, erkender han.
Kampen mellem FC København og Brøndby er den tredje i løbet af sæsonen, hvor de blågule har vundet de to første med 2-1 begge gange.
Hos Brøndby er cheftræner Niels Frederiksen ikke tilbageholdende med at udpege en svaghed hos FCK. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Lewandowski forlader FC Barcelona
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
