Frendrup om ny position: Her vil jeg helst spille

Morten Frendrup har fået en ny rolle på Brøndby-midtbanen, som giver nye muligheder. Han vil dog helst spille et andet sted på banen.



Brøndby har i denne sæson været stærkt kørende, og de er godt inde i mesterskabskampen. En af de spillere, som har løftet en stor del af ansvaret er midtbanespiller Morten Frendrup, som blev 20 år for få dage siden.

I denne sæson har han tidligere dækket den defensive midtbane, men nu er han rykket frem på 8’er-positionen, som giver noget andet til hans spil. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Det passer mig egentlig fint. Jeg vil bare gerne spille og hvis Niels (Frederiksen, red.) synes jeg skal spille 8’eren, så spiller jeg der. Hvis jeg skulle sige, at jeg havde en favoritposition, er det nok 6’eren, men jeg synes også det er fedt at spille 8er. Der er man lidt mere fri til at stikke afsted, siger Frendrup, som også har vikariet på begge wingbacks.

Endvidere peger han på, at der er en god stemning på holdet i øjeblikket, hvor der re en fed energi sammen – og hvis nogen er lidt nede, så hjælper de hinanden med at komme op igen.

Søndag venter et møde med ærkerivalerne fra FC København, hvor han desuden peger på, at han håber på at kunne få scoret sit første Superliga-mål. Særligt efter et par store afbrændere, erkender han.

Kampen mellem FC København og Brøndby er den tredje i løbet af sæsonen, hvor de blågule har vundet de to første med 2-1 begge gange. 

Hos Brøndby er cheftræner Niels Frederiksen ikke tilbageholdende med at udpege en svaghed hos FCK. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens