Frendrup om ny position: Her vil jeg helst spille

Morten Frendrup har fået en ny rolle på Brøndby-midtbanen, som giver nye muligheder. Han vil dog helst spille et andet sted på banen.



Brøndby har i denne sæson været stærkt kørende, og de er godt inde i mesterskabskampen. En af de spillere, som har løftet en stor del af ansvaret er midtbanespiller Morten Frendrup, som blev 20 år for få dage siden.

I denne sæson har han tidligere dækket den defensive midtbane, men nu er han rykket frem på 8’er-positionen, som giver noget andet til hans spil. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Det passer mig egentlig fint. Jeg vil bare gerne spille og hvis Niels (Frederiksen, red.) synes jeg skal spille 8’eren, så spiller jeg der. Hvis jeg skulle sige, at jeg havde en favoritposition, er det nok 6’eren, men jeg synes også det er fedt at spille 8er. Der er man lidt mere fri til at stikke afsted, siger Frendrup, som også har vikariet på begge wingbacks.

Endvidere peger han på, at der er en god stemning på holdet i øjeblikket, hvor der re en fed energi sammen – og hvis nogen er lidt nede, så hjælper de hinanden med at komme op igen.

Søndag venter et møde med ærkerivalerne fra FC København, hvor han desuden peger på, at han håber på at kunne få scoret sit første Superliga-mål. Særligt efter et par store afbrændere, erkender han.

Kampen mellem FC København og Brøndby er den tredje i løbet af sæsonen, hvor de blågule har vundet de to første med 2-1 begge gange. 

Hos Brøndby er cheftræner Niels Frederiksen ikke tilbageholdende med at udpege en svaghed hos FCK. Læs mere om det her.





Tæt på vild Superliga-handel – får option




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han bliver cheftræner i Brøndby

‘Det er slut’

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM