Frendrup om ny position: Her vil jeg helst spille

Morten Frendrup har fået en ny rolle på Brøndby-midtbanen, som giver nye muligheder. Han vil dog helst spille et andet sted på banen.



Brøndby har i denne sæson været stærkt kørende, og de er godt inde i mesterskabskampen. En af de spillere, som har løftet en stor del af ansvaret er midtbanespiller Morten Frendrup, som blev 20 år for få dage siden.

I denne sæson har han tidligere dækket den defensive midtbane, men nu er han rykket frem på 8’er-positionen, som giver noget andet til hans spil. Det fortæller han om i et interview med Brøndby-fanmediet 3point.dk.

– Det passer mig egentlig fint. Jeg vil bare gerne spille og hvis Niels (Frederiksen, red.) synes jeg skal spille 8’eren, så spiller jeg der. Hvis jeg skulle sige, at jeg havde en favoritposition, er det nok 6’eren, men jeg synes også det er fedt at spille 8er. Der er man lidt mere fri til at stikke afsted, siger Frendrup, som også har vikariet på begge wingbacks.

Endvidere peger han på, at der er en god stemning på holdet i øjeblikket, hvor der re en fed energi sammen – og hvis nogen er lidt nede, så hjælper de hinanden med at komme op igen.

Søndag venter et møde med ærkerivalerne fra FC København, hvor han desuden peger på, at han håber på at kunne få scoret sit første Superliga-mål. Særligt efter et par store afbrændere, erkender han.

Kampen mellem FC København og Brøndby er den tredje i løbet af sæsonen, hvor de blågule har vundet de to første med 2-1 begge gange. 

Hos Brøndby er cheftræner Niels Frederiksen ikke tilbageholdende med at udpege en svaghed hos FCK. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Silkeborg IF – FC København

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’