RANDERS (Tipsbladet): I loungen på Cepheus Park gjalder Brødrene Olsen, Rockaccino og mere eller mindre lødig popmusik ud af højtalerne, mens medarbejderne i Randers FC får en fadøl og hygger efter aftenens tur i Top 6.
En lykkelig Mathias Greve spåede i mixed zone efter kampen, at Oliver Olsen ville være den, der gav den mest gas til festen, og Randers-spillerne bliver da i den grad også sluppet fri, ja vel sagtens nærmest beordret til at fejre den flotte 4-2-sejr og turen i Top 6 af cheftræner Rasmus Bertelsen, der har aflyst turen i videolokalet og den lette restitutionstræning i morgen.
– Det er lidt impuls. Der var jo ikke noget, der var givet i forhold til, at det skulle ende sådan her. Vi havde en forventning om, at vi nok skulle ud og gøre noget færdigt på søndag. Nu bliver det så en ny start søndag, der starter vores Top 6 allerede. Nu er vi indenfor, og så får vi chancen for at øve os tre gange på FC Midtjylland de næste måneders tid. Det bliver også hyggeligt at se Thomas [Thomasberg] igen, siger Rasmus Bertelsen med et stort smil.
Hvad aftenens, og nattens, fest præcis går ud på overlader Bertelsen til spillerne.
– Jeg ved det ikke endnu. Nu har jeg jo ikke rigtig lavet andet end snakket med jer. Jeg tror, at spillerne har i gang i nogle telefonkæder og få bragt lidt ind fra de omkringliggende tankstationer. De har i hvert fald fået et par velfortjente fridage, siger Rasmus Bertelsen.
Mon ikke også, der er nogen, der har en Nintendo og noget Singstar.
– Ja, præcis. Og så kan man få lagt en kabale. Det skal nok blive fint.
…Som man jo gør, når man er 23.
– Præcis, og har noget at fejre, siger Rasmus Bertelsen med et bredt grin.
For Randers-træneren er det en lettelse men også en kilde til stolthed, at Randers nu er i Top 6 via en stærk indsats og fortjent sejr over Brøndby IF.
– Det var vel ikke rocket science, at vi skulle bruge en sejr i en af de her fem kampe. Når man kiggede på kampprogrammet var der selvfølgelig mange, der havde en ring rundt om den kamp i Lyngby. Vi vidste også godt, at vi havde tre hjemmekampe, hvor vi som regel også er stærke. Vi håbede på, at den kunne komme i dag. Det lykkedes heldigvis også.
Kom der lidt nervøsitet efter den Lyngby-kamp, som I bestemt ikke selv var tilfredse med?
– Ja, det har du ret i. Og så er der jo noget i, at Silkeborg og FC Nordsjælland skovlede point ind. Vi følte, det gik lidt mod os, selv om det jo er vilkårene. Men så kom der en hjælpende hånd fra Lyngby i går, som gjorde det til en reel finale i dag. Det var et fedt scenarie for holdet at stå i. At en sejr på hjemmebane i aften, så var arbejdet gjort færdigt. Det var dejligt, siger Rasmus Bertelsen, der er glad for, Top 6 er i hus nu og ikke afhænger af ét eller tre point i Herning på søndag.
– Det er jo fordi, vi ikke har slået FC Midtjylland, siden Björn Kopplin spillede U/12. Med et glimt i øjet. Det er jo ikke fordi, vi ikke håber og tror, vi vinder derovre. Men den statistik, vi har mod FC Midtjylland er jo unikt ringe, siger Rasmus Bertelsen.
Randers FC missede Top 6 i sæsonen 2023/24 efter at have været i Top 6 tre sæsoner i træk.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG