Fri bar i Randers? Henter forsyninger på tanken

Randers fejrer Top 6-pladsen, som man bedst kan spontant en mandag aften i marts.



RANDERS (Tipsbladet): I loungen på Cepheus Park gjalder Brødrene Olsen, Rockaccino og mere eller mindre lødig popmusik ud af højtalerne, mens medarbejderne i Randers FC får en fadøl og hygger efter aftenens tur i Top 6.

En lykkelig Mathias Greve spåede i mixed zone efter kampen, at Oliver Olsen ville være den, der gav den mest gas til festen, og Randers-spillerne bliver da i den grad også sluppet fri, ja vel sagtens nærmest beordret til at fejre den flotte 4-2-sejr og turen i Top 6 af cheftræner Rasmus Bertelsen, der har aflyst turen i videolokalet og den lette restitutionstræning i morgen.

– Det er lidt impuls. Der var jo ikke noget, der var givet i forhold til, at det skulle ende sådan her. Vi havde en forventning om, at vi nok skulle ud og gøre noget færdigt på søndag. Nu bliver det så en ny start søndag, der starter vores Top 6 allerede. Nu er vi indenfor, og så får vi chancen for at øve os tre gange på FC Midtjylland de næste måneders tid. Det bliver også hyggeligt at se Thomas [Thomasberg] igen, siger Rasmus Bertelsen med et stort smil.

Hvad aftenens, og nattens, fest præcis går ud på overlader Bertelsen til spillerne.

– Jeg ved det ikke endnu. Nu har jeg jo ikke rigtig lavet andet end snakket med jer. Jeg tror, at spillerne har i gang i nogle telefonkæder og få bragt lidt ind fra de omkringliggende tankstationer. De har i hvert fald fået et par velfortjente fridage, siger Rasmus Bertelsen.

Mon ikke også, der er nogen, der har en Nintendo og noget Singstar.

– Ja, præcis. Og så kan man få lagt en kabale. Det skal nok blive fint.

Som man jo gør, når man er 23.

– Præcis, og har noget at fejre, siger Rasmus Bertelsen med et bredt grin.

For Randers-træneren er det en lettelse men også en kilde til stolthed, at Randers nu er i Top 6 via en stærk indsats og fortjent sejr over Brøndby IF.

– Det var vel ikke rocket science, at vi skulle bruge en sejr i en af de her fem kampe. Når man kiggede på kampprogrammet var der selvfølgelig mange, der havde en ring rundt om den kamp i Lyngby. Vi vidste også godt, at vi havde tre hjemmekampe, hvor vi som regel også er stærke. Vi håbede på, at den kunne komme i dag. Det lykkedes heldigvis også.

Kom der lidt nervøsitet efter den Lyngby-kamp, som I bestemt ikke selv var tilfredse med?

– Ja, det har du ret i. Og så er der jo noget i, at Silkeborg og FC Nordsjælland skovlede point ind. Vi følte, det gik lidt mod os, selv om det jo er vilkårene. Men så kom der en hjælpende hånd fra Lyngby i går, som gjorde det til en reel finale i dag. Det var et fedt scenarie for holdet at stå i. At en sejr på hjemmebane i aften, så var arbejdet gjort færdigt. Det var dejligt, siger Rasmus Bertelsen, der er glad for, Top 6 er i hus nu og ikke afhænger af ét eller tre point i Herning på søndag.

– Det er jo fordi, vi ikke har slået FC Midtjylland, siden Björn Kopplin spillede U/12. Med et glimt i øjet. Det er jo ikke fordi, vi ikke håber og tror, vi vinder derovre. Men den statistik, vi har mod FC Midtjylland er jo unikt ringe, siger Rasmus Bertelsen.

Randers FC missede Top 6 i sæsonen 2023/24 efter at have været i Top 6 tre sæsoner i træk.







LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

– Der får David at vide, at han er fyret

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Reagerer på Brøndby-bombe

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansk milliardær smider 75.000

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Køber engelsk klub

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

David Nielsen tæt på fyring

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret