Fri bar i Randers? Henter forsyninger på tanken

Randers fejrer Top 6-pladsen, som man bedst kan spontant en mandag aften i marts.



RANDERS (Tipsbladet): I loungen på Cepheus Park gjalder Brødrene Olsen, Rockaccino og mere eller mindre lødig popmusik ud af højtalerne, mens medarbejderne i Randers FC får en fadøl og hygger efter aftenens tur i Top 6.

En lykkelig Mathias Greve spåede i mixed zone efter kampen, at Oliver Olsen ville være den, der gav den mest gas til festen, og Randers-spillerne bliver da i den grad også sluppet fri, ja vel sagtens nærmest beordret til at fejre den flotte 4-2-sejr og turen i Top 6 af cheftræner Rasmus Bertelsen, der har aflyst turen i videolokalet og den lette restitutionstræning i morgen.

– Det er lidt impuls. Der var jo ikke noget, der var givet i forhold til, at det skulle ende sådan her. Vi havde en forventning om, at vi nok skulle ud og gøre noget færdigt på søndag. Nu bliver det så en ny start søndag, der starter vores Top 6 allerede. Nu er vi indenfor, og så får vi chancen for at øve os tre gange på FC Midtjylland de næste måneders tid. Det bliver også hyggeligt at se Thomas [Thomasberg] igen, siger Rasmus Bertelsen med et stort smil.

Hvad aftenens, og nattens, fest præcis går ud på overlader Bertelsen til spillerne.

– Jeg ved det ikke endnu. Nu har jeg jo ikke rigtig lavet andet end snakket med jer. Jeg tror, at spillerne har i gang i nogle telefonkæder og få bragt lidt ind fra de omkringliggende tankstationer. De har i hvert fald fået et par velfortjente fridage, siger Rasmus Bertelsen.

Mon ikke også, der er nogen, der har en Nintendo og noget Singstar.

– Ja, præcis. Og så kan man få lagt en kabale. Det skal nok blive fint.

Som man jo gør, når man er 23.

– Præcis, og har noget at fejre, siger Rasmus Bertelsen med et bredt grin.

For Randers-træneren er det en lettelse men også en kilde til stolthed, at Randers nu er i Top 6 via en stærk indsats og fortjent sejr over Brøndby IF.

– Det var vel ikke rocket science, at vi skulle bruge en sejr i en af de her fem kampe. Når man kiggede på kampprogrammet var der selvfølgelig mange, der havde en ring rundt om den kamp i Lyngby. Vi vidste også godt, at vi havde tre hjemmekampe, hvor vi som regel også er stærke. Vi håbede på, at den kunne komme i dag. Det lykkedes heldigvis også.

Kom der lidt nervøsitet efter den Lyngby-kamp, som I bestemt ikke selv var tilfredse med?

– Ja, det har du ret i. Og så er der jo noget i, at Silkeborg og FC Nordsjælland skovlede point ind. Vi følte, det gik lidt mod os, selv om det jo er vilkårene. Men så kom der en hjælpende hånd fra Lyngby i går, som gjorde det til en reel finale i dag. Det var et fedt scenarie for holdet at stå i. At en sejr på hjemmebane i aften, så var arbejdet gjort færdigt. Det var dejligt, siger Rasmus Bertelsen, der er glad for, Top 6 er i hus nu og ikke afhænger af ét eller tre point i Herning på søndag.

– Det er jo fordi, vi ikke har slået FC Midtjylland, siden Björn Kopplin spillede U/12. Med et glimt i øjet. Det er jo ikke fordi, vi ikke håber og tror, vi vinder derovre. Men den statistik, vi har mod FC Midtjylland er jo unikt ringe, siger Rasmus Bertelsen.

Randers FC missede Top 6 i sæsonen 2023/24 efter at have været i Top 6 tre sæsoner i træk.





Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Johannes Hoff Thorup er på listen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Barcelona rykker fra

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

I svime over Oscar Schwartau

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Det kommer til at trække ud

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”