Der venter noget af en kamp i aften, når Silkeborg IF og AGF tørner sammen.
Begge klubber drømmer om at vinde en titel igen efter en tørke på henholdsvis 23 og 28 år uden en titel.
Når de to hold går på banen, så er der én spiller, som Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen meget gerne ville ønske var i SIF-trøjen i stedet for den hvide AGF-trøje.
Og det er faktisk en spiller, der tidligere har været i rød og hvid.
– Den er jo helt, helt utrolig nem for mig, for vi skal da have Mads Emil Madsen. Og jeg vil da godt give et tilbud her, hvis du lytter efter, Mads. Kom hjem til Silkeborg, du er og bliver en kunstgræsspiller, og vi vil tilbyde dig et 10-turskort til Hjejlen, og vi vil tilbyde dig et personligt sponsorat af Lars Lilholt, og jeg kunne blive ved. Kom hjem, du hører til på Jysk Park. Du har silkeblod i årene, og det ser helt forkert ud at se dig løbe og lave de stikninger der i Århus, siger Jesper Koerstz Jensen, der heller ikke glæder sig til at se midtbanespilleren i aktion i pokalfinalen:
– Det bliver helt forfærdeligt, og jeg tror også, at han selv kan mærke inderst inde, at det er forkert. Jeg håber, det slår igennem den 9., at han pludseligt ikke kan slå en inderside.
I den anden lejr er AGF-fan Anders Søgaard fascineret af en SIF-angriber, der måske ikke når at blive klar til kampen.
– Jeg havde tre spillere, jeg godt kunne tænke mig, men jeg endte med Alexander Lind. Han vil kunne give vores offensiv noget, jeg synes, den mangler, både i forhold til mål og assister og i presset. Det mangler AGF – det er tit lidt stillestående. Boblerne til det var så en Oliver Sonne, men der er vi godt dækket ind på backs, og så kunne jeg også godt se en Thordarson på AGF’s hold, siger han.
Der er kampstart klokken 17.00 i Parken.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW