VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.
Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden.
Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.
Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen.
– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.
– Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:
– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.
Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.
– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.
– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han.
Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen.
Så skal der bare lukkes bedre af bagtil.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED