VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.
Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden.
Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.
Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen.
– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.
– Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:
– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.
Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.
– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.
– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han.
Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen.
Så skal der bare lukkes bedre af bagtil.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER