Frustreret BIF-træner: Det er horribelt og håbløst

Jesper Sørensen er glad for, at Brøndby trods alt fik et point mod Viborg, men måden det udviklede sig på, frustrerer ham.



VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.

Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden. 

Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.

Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen. 

– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.

Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.

Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.

– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.

– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han. 

Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen. 

Så skal der bare lukkes bedre af bagtil. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

VM-spiller alvorligt skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Her er 1/8-finalerne ved VM

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah