Frustreret BIF-træner: Det er horribelt og håbløst

Jesper Sørensen er glad for, at Brøndby trods alt fik et point mod Viborg, men måden det udviklede sig på, frustrerer ham.



VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.

Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden. 

Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.

Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen. 

– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.

Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.

Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.

– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.

– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han. 

Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen. 

Så skal der bare lukkes bedre af bagtil. 



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Det kommer til at trække ud

Jages af FCK – nu blander storklub sig

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

‘Han skal ingen steder’

Salah har undskyldt

To danskere færdige i norsk klub

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Varsler straf til Dortmund-stjerne

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mohamed Salah har sagt undskyld

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Storklubber følger FCN-juvel

Intet aftryk!

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil