Frustreret BIF-træner: Det er horribelt og håbløst

Jesper Sørensen er glad for, at Brøndby trods alt fik et point mod Viborg, men måden det udviklede sig på, frustrerer ham.



VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.

Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden. 

Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.

Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen. 

– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.

Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:

– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.

Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.

– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.

– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han. 

Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen. 

Så skal der bare lukkes bedre af bagtil. 





Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Monsterbud på vej

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Sådan kommer Danmark til VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Afslører: Dolberg sat til salg

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem