VIBORG (Tipsbladet): Skulle man tro, at Brøndby festede, efter man trods alt slap fra Viborg med et point efter Emmanuel Yeboahs udligning i det 98. minut, så skal man tro om igen.
Cheftræner Jesper Sørensen var nemlig rasende over, at Brøndby lod Viborg løbe ned og score til 3-2, lige efter man havde udlignet dybt inde i tillægstiden.
Her sejlede Brøndbys forsvarsspil ved et indkast på Viborgs banehalvdel, og pludselig havde Isak Jensen en friløber, som han udnyttede.
Forsvarsspillet gjorde stadig ondt inde i Brøndby-træneren, da han mødte pressen efter kampen.
– At de går op og scorer til 3-2 er helt horribelt, og jeg ved stadig ikke endnu, om jeg er sur eller glad. Selvfølgelig er jeg glad for, at vi i sidste ende ender med at score til 3-3, men vi har lige vundet et point som minimum, og jeg tænker, at nu spiller vi uafgjort, eller også vinder vi. Så får de et indkast langt nede på deres egen banehalvdel, og der løber en op og er alene med vores målmand. Det er helt håbløst.
– Whatever… Når det så sker, er jeg glad for at se, at der ikke er nogen, der har en opgivende attitude og trods alt fortsætter med at give os chancen, siger Jesper Sørensen og fortsætter:
– Glad er jeg jo nok. Frustrationer var der masser af undervejs.
Brøndbys forsvarsspil vandt generelt ingen skønhedspriser søndag aften, og der er helt klart noget at arbejde på her fremover. Jesper Sørensen vil dog gerne rose Viborg for deres måde at angribe på.
– Noget af cadeauen skal også gå til dem. Deres første mål har de god timing i, og der bliver spillet på det rigtige tidspunkt ned igennem vores sidste linje.
– Vi ved, når vi spiller på den måde, vi gør og vil spille på, at vi åbner op for os selv nogle steder. Det er en risiko, vi på en måde løber, men det er vi nødt til, hvis vi vil gribe ordentligt fat om kampen og spillet højt nok oppe på banen, fortæller han.
Brøndby spillede også en offensiv fin kamp mod Viborg. Man skabte en masse chancer, og det vidner skudstatistikken også om. Hele 29 gange afsluttede Brøndby med ti af disse indenfor rammen.
Så skal der bare lukkes bedre af bagtil.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Giver transferopdatering
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE