Frustreret Wass: ‘Du skal ikke spørge igen’

Daniel Wass ønskede efter nederlaget til Randers FC ikke at komme nærmere ind på, hvad der var blevet talt om i Brøndbys omklædningsrum.



Efter to uafgjorte mod Vejle og Lyngby løb Brøndby mandag ind i et 4-2-nederlag til Randers, og dermed er Frederik Birks tropper under maksimalt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg om at komme med i Mesterskabsspillet.

Efter nederlaget i Randers gav Daniel Wass et interview til Viaplay, hvor den tidligere landsholdsspiller blev spurgt om årsagen til nederlaget til kronjyderne.

– De er lidt skarpere end os i dag. Det er jo bare sådan, det er. De var bare lidt skarpere i begge ender i dag, lød analysen her fra Daniel Wass, der herefter blev spurgt, om den tvivlsomme bane i Randers var et problem for gæsterne, der har mange teknisk velfunderede spillere i truppen.

– Nej, vi skal ikke give banen skylden for noget som helst i dag, selvom den er en katastrofe, men sådan er det. Det er ikke nogen undskyldning for, at vi ikke kan vinde en kamp.

Viaplays journalist kommenterede herefter, at han kunne forstå, at der havde været ‘ret meget gang i den’ nede i Brøndbys omklædningsrum med meningstilkendegivelser efter nederlaget, hvilket Daniel Wass ikke ønskede at gå nærmere ind i.

– Sådan er det. Det skal ikke ud af det omklædningsrum. Det bliver dernede, og det er fint, lød det klare svar her fra Daniel Wass.

Wass blev herefter spurgt, om der havde været ‘ekstraordinært meget gang i den’ i omklædningsrummet efter 4-2-nederlaget, og det opfølgende spørgsmål satte Brøndby-profilen tilsyneladende ikke pris på.

– Nu har jeg lige sagt til dig, at det bliver nede i omklædningsrummet. Så skal du ikke spørge igen, vel? lød det fra Daniel Wass.

Brøndby skal nu have point i hjemmekampen mod Silkeborg i sidste runde af Superligaens grundspil.

– Vi har en rigtig, rigtig spændende kamp mod Silkeborg, som vi skal vinde for at komme i top seks, lød det afslutningsvist fra Daniel Wass.

Det er på søndag klokken 17.00, at Brøndby tager imod Silkeborg, hvor ét point altså vil være nok for Frederik Birks mandskab til at komme med i Mesterskabsspillet.

Du kan se interviewet med Daniel Wass i øverst i artiklen.



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Et utroligt smukt mareridt!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Klar besked til FCK-fans

Vild med ny Eriksen-løsning

Bekræfter millionbud på dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte