Efter to uafgjorte mod Vejle og Lyngby løb Brøndby mandag ind i et 4-2-nederlag til Randers, og dermed er Frederik Birks tropper under maksimalt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg om at komme med i Mesterskabsspillet.
Efter nederlaget i Randers gav Daniel Wass et interview til Viaplay, hvor den tidligere landsholdsspiller blev spurgt om årsagen til nederlaget til kronjyderne.
– De er lidt skarpere end os i dag. Det er jo bare sådan, det er. De var bare lidt skarpere i begge ender i dag, lød analysen her fra Daniel Wass, der herefter blev spurgt, om den tvivlsomme bane i Randers var et problem for gæsterne, der har mange teknisk velfunderede spillere i truppen.
– Nej, vi skal ikke give banen skylden for noget som helst i dag, selvom den er en katastrofe, men sådan er det. Det er ikke nogen undskyldning for, at vi ikke kan vinde en kamp.
Viaplays journalist kommenterede herefter, at han kunne forstå, at der havde været ‘ret meget gang i den’ nede i Brøndbys omklædningsrum med meningstilkendegivelser efter nederlaget, hvilket Daniel Wass ikke ønskede at gå nærmere ind i.
– Sådan er det. Det skal ikke ud af det omklædningsrum. Det bliver dernede, og det er fint, lød det klare svar her fra Daniel Wass.
Wass blev herefter spurgt, om der havde været ‘ekstraordinært meget gang i den’ i omklædningsrummet efter 4-2-nederlaget, og det opfølgende spørgsmål satte Brøndby-profilen tilsyneladende ikke pris på.
– Nu har jeg lige sagt til dig, at det bliver nede i omklædningsrummet. Så skal du ikke spørge igen, vel? lød det fra Daniel Wass.
Brøndby skal nu have point i hjemmekampen mod Silkeborg i sidste runde af Superligaens grundspil.
– Vi har en rigtig, rigtig spændende kamp mod Silkeborg, som vi skal vinde for at komme i top seks, lød det afslutningsvist fra Daniel Wass.
Det er på søndag klokken 17.00, at Brøndby tager imod Silkeborg, hvor ét point altså vil være nok for Frederik Birks mandskab til at komme med i Mesterskabsspillet.
Du kan se interviewet med Daniel Wass i øverst i artiklen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Celtic er mester efter vildt drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Superliga-bejlere deler
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER