Efter to uafgjorte mod Vejle og Lyngby løb Brøndby mandag ind i et 4-2-nederlag til Randers, og dermed er Frederik Birks tropper under maksimalt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg om at komme med i Mesterskabsspillet.
Efter nederlaget i Randers gav Daniel Wass et interview til Viaplay, hvor den tidligere landsholdsspiller blev spurgt om årsagen til nederlaget til kronjyderne.
– De er lidt skarpere end os i dag. Det er jo bare sådan, det er. De var bare lidt skarpere i begge ender i dag, lød analysen her fra Daniel Wass, der herefter blev spurgt, om den tvivlsomme bane i Randers var et problem for gæsterne, der har mange teknisk velfunderede spillere i truppen.
– Nej, vi skal ikke give banen skylden for noget som helst i dag, selvom den er en katastrofe, men sådan er det. Det er ikke nogen undskyldning for, at vi ikke kan vinde en kamp.
Viaplays journalist kommenterede herefter, at han kunne forstå, at der havde været ‘ret meget gang i den’ nede i Brøndbys omklædningsrum med meningstilkendegivelser efter nederlaget, hvilket Daniel Wass ikke ønskede at gå nærmere ind i.
– Sådan er det. Det skal ikke ud af det omklædningsrum. Det bliver dernede, og det er fint, lød det klare svar her fra Daniel Wass.
Wass blev herefter spurgt, om der havde været ‘ekstraordinært meget gang i den’ i omklædningsrummet efter 4-2-nederlaget, og det opfølgende spørgsmål satte Brøndby-profilen tilsyneladende ikke pris på.
– Nu har jeg lige sagt til dig, at det bliver nede i omklædningsrummet. Så skal du ikke spørge igen, vel? lød det fra Daniel Wass.
Brøndby skal nu have point i hjemmekampen mod Silkeborg i sidste runde af Superligaens grundspil.
– Vi har en rigtig, rigtig spændende kamp mod Silkeborg, som vi skal vinde for at komme i top seks, lød det afslutningsvist fra Daniel Wass.
Det er på søndag klokken 17.00, at Brøndby tager imod Silkeborg, hvor ét point altså vil være nok for Frederik Birks mandskab til at komme med i Mesterskabsspillet.
Du kan se interviewet med Daniel Wass i øverst i artiklen.
LIVE
Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL