Efter to uafgjorte mod Vejle og Lyngby løb Brøndby mandag ind i et 4-2-nederlag til Randers, og dermed er Frederik Birks tropper under maksimalt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg om at komme med i Mesterskabsspillet.
Efter nederlaget i Randers gav Daniel Wass et interview til Viaplay, hvor den tidligere landsholdsspiller blev spurgt om årsagen til nederlaget til kronjyderne.
– De er lidt skarpere end os i dag. Det er jo bare sådan, det er. De var bare lidt skarpere i begge ender i dag, lød analysen her fra Daniel Wass, der herefter blev spurgt, om den tvivlsomme bane i Randers var et problem for gæsterne, der har mange teknisk velfunderede spillere i truppen.
– Nej, vi skal ikke give banen skylden for noget som helst i dag, selvom den er en katastrofe, men sådan er det. Det er ikke nogen undskyldning for, at vi ikke kan vinde en kamp.
Viaplays journalist kommenterede herefter, at han kunne forstå, at der havde været ‘ret meget gang i den’ nede i Brøndbys omklædningsrum med meningstilkendegivelser efter nederlaget, hvilket Daniel Wass ikke ønskede at gå nærmere ind i.
– Sådan er det. Det skal ikke ud af det omklædningsrum. Det bliver dernede, og det er fint, lød det klare svar her fra Daniel Wass.
Wass blev herefter spurgt, om der havde været ‘ekstraordinært meget gang i den’ i omklædningsrummet efter 4-2-nederlaget, og det opfølgende spørgsmål satte Brøndby-profilen tilsyneladende ikke pris på.
– Nu har jeg lige sagt til dig, at det bliver nede i omklædningsrummet. Så skal du ikke spørge igen, vel? lød det fra Daniel Wass.
Brøndby skal nu have point i hjemmekampen mod Silkeborg i sidste runde af Superligaens grundspil.
– Vi har en rigtig, rigtig spændende kamp mod Silkeborg, som vi skal vinde for at komme i top seks, lød det afslutningsvist fra Daniel Wass.
Det er på søndag klokken 17.00, at Brøndby tager imod Silkeborg, hvor ét point altså vil være nok for Frederik Birks mandskab til at komme med i Mesterskabsspillet.
Du kan se interviewet med Daniel Wass i øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
MEDIE