Frustreret Wass: ‘Du skal ikke spørge igen’

Daniel Wass ønskede efter nederlaget til Randers FC ikke at komme nærmere ind på, hvad der var blevet talt om i Brøndbys omklædningsrum.



Efter to uafgjorte mod Vejle og Lyngby løb Brøndby mandag ind i et 4-2-nederlag til Randers, og dermed er Frederik Birks tropper under maksimalt pres inden søndagens ‘finale’ mod Silkeborg om at komme med i Mesterskabsspillet.

Efter nederlaget i Randers gav Daniel Wass et interview til Viaplay, hvor den tidligere landsholdsspiller blev spurgt om årsagen til nederlaget til kronjyderne.

– De er lidt skarpere end os i dag. Det er jo bare sådan, det er. De var bare lidt skarpere i begge ender i dag, lød analysen her fra Daniel Wass, der herefter blev spurgt, om den tvivlsomme bane i Randers var et problem for gæsterne, der har mange teknisk velfunderede spillere i truppen.

– Nej, vi skal ikke give banen skylden for noget som helst i dag, selvom den er en katastrofe, men sådan er det. Det er ikke nogen undskyldning for, at vi ikke kan vinde en kamp.

Viaplays journalist kommenterede herefter, at han kunne forstå, at der havde været ‘ret meget gang i den’ nede i Brøndbys omklædningsrum med meningstilkendegivelser efter nederlaget, hvilket Daniel Wass ikke ønskede at gå nærmere ind i.

– Sådan er det. Det skal ikke ud af det omklædningsrum. Det bliver dernede, og det er fint, lød det klare svar her fra Daniel Wass.

Wass blev herefter spurgt, om der havde været ‘ekstraordinært meget gang i den’ i omklædningsrummet efter 4-2-nederlaget, og det opfølgende spørgsmål satte Brøndby-profilen tilsyneladende ikke pris på.

– Nu har jeg lige sagt til dig, at det bliver nede i omklædningsrummet. Så skal du ikke spørge igen, vel? lød det fra Daniel Wass.

Brøndby skal nu have point i hjemmekampen mod Silkeborg i sidste runde af Superligaens grundspil.

– Vi har en rigtig, rigtig spændende kamp mod Silkeborg, som vi skal vinde for at komme i top seks, lød det afslutningsvist fra Daniel Wass.

Det er på søndag klokken 17.00, at Brøndby tager imod Silkeborg, hvor ét point altså vil være nok for Frederik Birks mandskab til at komme med i Mesterskabsspillet.

Du kan se interviewet med Daniel Wass i øverst i artiklen.



Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Lothar Matthaüs storroser dansker

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– Det er fuldkommen meningsløst

– De skal skille sig af med ham!

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Voldsom Franculino-spådom

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Thomas Frank afviser at tale om det

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder